Šéf ODS si Středočechy pohlídal

Petr Nečas (vlevo) a Petr Bendl, foto: ČTK

S velkým napětím se v Občanské demokratické straně očekával kladenský regionální sněm její středočeské organizace. Nešlo totiž o nic menšího než o volbu nového vedení jedné z nejvlivnějších součástí strany premiéra a předsedy ODS Petra Nečase, přičemž v boji o post jejího šéfa stáli proti sobě premiérův stoupenec Petr Bendl a bývalý lídr poslaneckého klubu občanských demokratů Petr Tluchoř, s nímž jsou oba dříve jmenovaní na kordy.

Petr Bendl,  foto: ČTK
Petr Bendl obhajoval post předsedy středočeské ODS. Na regionálních sněmech získal o jednu nominaci víc než jeho soupeř Petr Tluchoř. Nominace jsou ale jen orientační, předsedu volí až delegáti oblastního sněmu. Ti také rozhodoval i o vztahu Středočechů k vedení celorepublikové ODS, přesněji k jejímu předsedovi Petru Nečasovi. Zatímco Petr Bendl patří k jeho křídlu, Petr Tluchoř stojí v čele Nečasových kritiků. Napětí mezi oběma stranami uvnitř středočeské ODS Petr Bendl před sněmem potvrdil:

"Je pravda, že já bojuji s jakousi IZIP-koalicí, která by ráda do vedení středočeské ODS. Jsem přesvědčený, že nemáme jít ve stopě Vlastimila Tlustého a nebýt znovu troublemakery uvnitř Občanské demokratické strany. Já se obávám, že Středočeši mají být využití k tomu, aby tady byla veřejná střelnice do poměrů v ODS a do vlády."

Situaci vyhrotilo odvolání dalšího středočeského občanského demokrata Ivana Fuksy z postu ministra zemědělství, na kterém jej nahradil právě Petr Bendl. Podle Petra Tluchoře tak chtěl Petr Nečas ovlivnit výsledek volby:

Petr Tluchoř,  foto: ČTK
"Po jmenování Petra Bendla ministrem zemědělství nemůže být žádných pochyb o tom, že odvolání Ivana Fuksy mělo za cíl ovlivnit výsledek středočeského regionálního sněmu. A to si samozřejmě musí Středočeši vybrat, zda chtějí být regionem silným, sebevědomým a samostatným, který si sám rozhoduje o svých věcech, nebo zda dáme na zastrašování a protežování někoho, kdo už několikrát názor změnil."

Ve volbách však Petr Tluchoř neuspěl. Petru Bendlovi dalo hlas 74 ze 145 delegátů regionálního sněmu v Kladně. K potřebné nadpoloviční většině mu pomohl hlas jediného delegáta. Petra Tluchoře podpořilo 68 účastníků sněmu. Po vyhlášení výsledků volby řekl, že rozhodnutí delegátů respektuje:

"Já tu volbu respektuji, panu předsedovi Bendlovi jsem poblahopřál a budu dělat všechno pro to, aby středočeská ODS byla nejen silnou, ale i v rámci možností sebevědomou regionální organizací. Budu se snažit pomoci, pokud o to bude Petr Bendl stát, při přípravě krajských voleb tak, abychom uspěli. To se samozřejmě týká i senátních voleb. Zůstávám předsedou oblastního sdružení a poslancem zvoleným ve Středních Čechách. Chci dělat pro ODS to nejlepší."

Petr Bendl chce v čele středočeských občanských demokratů zaručit, že po Praze druhá nejsilnější regionální organizace bude k současnému vedení ODS loajální. Jak bude spolupráce mezi vítězným a poraženým křídlem středočeské ODS dále vypadat, to podle Petra Bendla záleží na jeho oponentovi:

Petr Nečas  (vlevo) a Petr Bendl,  foto: ČTK
"Strašně bude záležet na Petru Tluchořovi samotném. Já ponesu odpovědnost za střední Čechy jako celek a můj zájem je organizaci neštěpit."

Předseda ODS Petr Nečas přijel na sněm Petra Bendla podpořit a poprvé v historii strany se jako předseda zdržel až do doby, kdy bylo odvoleno. Jiní šéfové strany odjížděli hned po svém projevu v úvodu sněmu. To byl podle Petra Tluchoře signál, že Petr Nečas chtěl mít volbu pod kontrolou:

"Já vidím, že po kongresu, kde si pan předseda nanominoval, koho by rád viděl na pozici místopředsedů, toto začíná činit i na úrovni regionů. Nepochybně na to má právo a středočeský regionální sněm mu vyhověl. Já to z tohoto pohledu naprosto respektuji."

Petr Nečas je s vítězstvím svého favorita spokojený:

"Jsem rád, že Petr Bendl obhájil své předsednictví. Jako předseda regionu a lídr kandidátky dovedl středočeskou ODS k vítězství ve volbách do Poslanecké sněmovny, takže obhajobu této pozice považuji za přirozenou a správnou."

Po volbě by podle Petra Bendla mělo dojít i ke sjednocení členů středočeské ODS:

"Já doufám, že všichni dostojí větám a slovům, které tady řekli, že po volbě bychom měli být jednotní a budeme respektovat volbu. Očekávám to od svých kolegů. Obráceně jsem nabídl spolupráci a hledání způsobů, jak postavit dobrou kandidátku v krajských volbách, jak podpořit naše vládní konání, jak být tím pevným kamenem uvnitř ODS."