ODS se chystá dobýt poslední baštu

Mirek Topolánek, Foto: Zdeněk Vališ

V Praze se o víkendu konal volební kongres ODS, na kterém nejsilnější opoziční strana zahájila další fázi snahy ukončit už téměř sedmiletý vládní půst. Na místě byl i náš kolega Zdeněk Vališ.

Volební kongres ODS,  Foto: Zdeněk Vališ
Po vítězném obsazení krajů a Senátu v nedávných volbách zbývá k završení úspěchu ODS nejdůležitější úkol - vyhrát ještě ve volbách do Poslanecké sněmovny a vystřídat tak sociální demokraty u moci. Na nich také víkendový kongres strany nenechal nit suchou. Jeden za druhým vyhlašovali řečníci, že za sedm let vládnutí nedokázali socialisté najít recept na jediný neduh naší země. Podařilo se jim prý pouze zvýšit daně, dluhy a nezaměstnanost. Podle staronového předsedy ODS Mirka Topolánka jsme navíc svědky eroze demokratických principů.

"Taktikou našich protivníků se postupně stalo zásadní zpochybňování úspěšnosti polistopadových změn. Jde o fundamentální útok na samu podstatu našeho osobního přesvědčení a na kořeny pozitivních změn. Jde o útok na svobodu."

Topolánek zároveň vyhlásil, že strana musí znovu mít jasnou politickou doktrínu.

"Naše dominance z první poloviny devadesátých let se může, a vzhledem k situaci České republiky bych skoro řekl musí, opakovat v podobě minimálně stejně důsledné a spíše nekompromisnější."

Volby chce ODS vyhrát s programem radikálních reforem v daních, v penzijním systému, ve zdravotnictví či školství. Ten program už voliči znají pod názvem Modrá šance. Jak řekl Mirek Topolánek Radiu Praha, klíčové zákony v tomto směru by jeho kabinet přijal hned po nástupu do Strakovy akademie.

Mirek Topolánek,  Foto: Zdeněk Vališ
"Je jediná možnost, jak ty nejdramatičtější změny udělat, a to právě v prvních dnech, týdnech,, v prvním půlroce."

Zbývající čas do voleb chce proto ODS využít k přípravě některých zákonů, aby pak mohly jít neprodleně do Parlamentu.

"U těch klíčových zákonů, které pokládáme za vlajkové lodě našeho programu, jako jsou daňové zákony, jako je zákoník práce a další, budeme mít nepochybně ty předlohy už napsané. U některých bude muset samozřejmě dojít k dohadovacímu řízení s koaličním partnerem, ať už to bude kdokoliv. Je ale evidentní, že budeme připraveni ve všech oblastech, které chceme změnit."

S krátkou zdravicí vystoupil na kongresu prezident a čestný předseda ODS Václav Klaus. Připomněl, že ODS zapustila v politice České republiky hluboké kořeny, že věrohodně reprezentuje významný a jasně vymezený ideový proud.

"že má řadu viditelných a silných osobností, že na komunální, regionální i vrcholné úrovni má občanům naší země co nabídnout, a že je pro tu část veřejnosti, jejíž zájmy reprezentuje, srozumitelnou a důvěryhodnou."

Skutečný test ovšem přijde podle prezidenta až v momentu přechodu z opozice do vládních pozic, tedy při uvádění ideových principů české pravice do života. Při odchodu Václav Klaus novinářům řekl, že nehodlá do současné situace na politické scéně nějak zasahovat.

"Já myslím, že krize je silné slovo, ale politický problém naší země je daný výrazným rozporem výsledků voleb v letošním roce s volbami do Poslanecké sněmovny v roce 2002. Nemyslím si však, že vzniká ústavní problém, že principiálně vzniká problém vládnutí, který by teprve ospravedlňoval prezidenta, aby do toho nějakým způsobem vstoupil. To by byl aktivismus, kdybych to teď začal dělat."

Mirek Topolánek a Mikuláš Dzurinda,  Foto: Zdeněk Vališ
Na kongresu se sešli všichni předpokládaní hlavní aktéři jednání o budoucí vládě. Kromě politiků ODS a prezidenta tam byl i šéf křesťanských demokratů Miroslav Kalousek coby budoucí koaliční partner ODS.

"Mělo by být našim přirozeným zájmem - když už ne povinností - jako dvou relevantních nesocialistických stran na české politické scéně hledat, jak nacházet a formulovat společná řešení, o kterých víme, že jsou pro Českou republiku nezbytná a prospěšná."

Delegáty přijel pozdravit také slovenský premiér Mikuláš Dzurinda.

"Prišiel som, aby som podporil a povzbudil poctivú, pravdivú, odvážnú, zodpovednú a spravodlivú politiku hodnôt v krajine, ktorá je môjmu srdcu a môjmu národu najbližšia."

jen ojediněle zazněly na kongresu také opatrné hlasy varující, že ODS si zatím nemůže žádnou oslavnou idylu dovolit. To už strana jednou poznala. Deset týdnů před minulými volbami v roce 2002 si už byla zcela jista vítězstvím. Diktovala témata volební kampaně a nakonec prohrála se sociální demokracií o pět procent hlasů.