Odsun Němců z Československa I.
V dnešních Historických obzorech uslyšíte první část seriálu o poválečném odsunu Němců. Martina Lustigová se s historiky Jiřím Kocianem a Michalem Pehrem bude věnovat především jeho první fázi - tedy divokému odsunu. Dozvíte se například, jak divoký odsun probíhal či jaké excesy jej provázely.
Pokud hovoříme o odsunu Němců, dělíme ho na dvě fáze - první je divoký odsun, druhou odsun organizovaný. Divoký odsun začal bezprostředně po podepsání kapitulace Německa, skončil v době kolem jednání postupimské konference, kde se hovořilo i o odsunu Němců. "Dá se říct, že podpis postupimské dohody na počátku srpna 1945 byl takovým dělítkem mezi ukončením divoké fáze odsunu a mezi přípravami a posléze realizací organizovaného odsunu," upřesňuje Jiří Kocian.
V květnu 1945 v Československu nefungovala centrální správa, nebyly k dispozici evidence obyvatelstva. To nahrávalo živelným akcím. Když hovoříme o divokém odsunu, nesmíme opomenout to, že ho provázela celá řada různých excesů - násilnosti, samosoudy, lynče i vraždy. Připomenout musíme například tzv. brněnský pochod smrti, tedy násilné vyhnání asi 20 tisíc Němců z Brna. "Dále je to velmi krutý exces v Horních Moštěnicích u Přerova, kde bylo na nádraží naprosto nesmyslně (z rozhodnutí jednoho z posléze odsouzených vojenských velitelů) postříleno přes 300 německých občanů, většinou žen a dětí. A takový třetí exces se udál ve fázi, kdy divoký odsun končil, tj. na konci července - v Krásném Březně u Ústí nad Labem. Tam jde o ne zcela jednoznačně vyšetřený výbuch v muniční továrně, ze kterého byli obviněni Němci s tím, že to způsobili jako sabotáž. Posléze následovalo kruté zúčtování s německým obyvatelstvem v Ústí nad Labem - byli shazováni do Labe z mostu. Při tomto velkém excesu se hovoří zhruba o stovce obětí. Ale jak ukazuje výzkum těch excesů místních, ale také velice krutých, byla celá řada. Bohužel to ukazuje, že nenávist vůči Němcům a to, co německá okupace a válečná krutost a brutalita přinesla sem, mělo tuto odezvu i v době, kdy byla válka ukončena, v době míru. Často to mělo podobu nejenom msty, ale mnohdy u toho byli i jedinci, u nichž se projevovala osobní zvrácenost."
Kolika lidí se vlastně divoký odsun dotkl? "V rámci divokého odsunu bylo z Československa vyhnáno - já bych se nebál tady použít termín ´vyhánění´ - zhruba 560 tisíc bývalých německých občanů československých," upřesňuje historik Jiří Kocian.
A jak divoký odsun probíhal? Slovo má historik Michal Pehr: "Zhruba to probíhalo tak, že tito obyvatelé byli vyzváni, že musí opustit víceméně okamžitě své domovy. Zpravidla bez zavazadel nebo s malým počtem zavazadel se museli dát na pochod. To byla jedna forma toho divokého odsunu." Divoký odsun měl podle Jiřího Kociana často nečekanou podobu. V květnových dnech se divokého odsunu často účastnili vojenské jednotky i funkcionáři Národních výborů: "Bylo to velmi komplikované, mělo to různou podobu. Pokud byly k dispozici nějaké dopravní prostředky, tak je prostě naložili na nákladní auta nebo do nějakých železničních vagónů a odvezli je za hranice, kde je vysadili. Pak se o ně postarala příslušná okupační správa. Bylo to velmi složité. Často to mělo podobu, že zejména v příhraničních oblastech byli lidé shromážděni, bylo jim řečeno, že přejdou pěšky. A pak formou pochodu přešli za čekoslovenské hranice."Velmi bolestné bylo opuštění obydlí, kde třeba žily celé generace rodin. Odsouvaní Němci si s sebou mohli vzít jen ty nejnutnější osobní potřeby. Co například? "Prádlo. Zavazadla v rozmezí váhy 30-60 kg, to bylo různé. Peníze do výše bývalých 1000 říšských marek, které tady platily - to byla také složitá otázka, protože tady bylo v oběhu pět platidel. Dále nejnutnější potraviny. Často to mělo takovou podobu, že lidé museli opustit své příbytky a nechali tam vpodstatě všechno své vybavení, osobní věci, majetek,"říká v rozhovoru pro Radio Praha Jiří Kocian.
A další forma odsunu? O tom už více Michal Pehr: "Potom se také tvořily sběrné tábory, což je záležitost konce této první fáze. Právě v těch sběrných táborech se děly nepřístojnosti, kdy prostě byla řada případů Němců, kteří byli bráni na nejrůznější práce a při těch pracích byli třeba zabíjeni. I takové případy se bohužel dály."
Část německého obyvatelstva byla brzy vysídlena, část byla zneužívána pro různé práce. Jiří Kocian doplňuje: "Divoký odsun neměl jenom tu podobu, že by všichni lidé byli v jeden den nebo v určitou dobu vysídleni bez nějaké organizace, bez nějakých opatření. Ale divoký odsun měl i podobu průběžného odsunování obyvatelstva."
Příště se v Historických obzorech dozvíte podrobnosti o tzv. organizovaném odsunu nebo o chování Čechů k německy mluvícím Židům.