Ohrožuje Evropská unie moravská vína?

0:00
/
0:00

Nástup zahraničních vinařských firem na český trh po vstupu země do Evropské unie čeští vinaři ustáli. Teď ale podle nich přijdou další tlaky, hlavně z okolních vinařských zemí. Na vývoz se přitom moc orientovat nechystají. Podrobnosti má Lenka Jansová.

Devadesát osm procent vín, která se vyrábí v České republice, je z jižní Moravy, jenom dvě procenta produkuje český region. Český europoslanec, bývalý ředitel Televize Nova Vladimír Železný, který působí v meziskupině Evropského parlamentu pro vinařství a vinohradnictví, se obává o osud moravské vína. Evropské vinařství obecně podle něj ztrácí konkurenceschopnost ve vztahu k významným výrobcům vína z takzvaných třetích zemí, např. z Austrálie:

"Protože jsme byli poškozeni vstupem do Evropské unie v oboru zemědělství, čeká nás mimořádný tlak na jeden obor, a to je víno. Dovoz vína z třetích zemí nezatížený typickými regulacemi Evropské unie začíná likvidovat francouzské, španělské i italské vinařství a plíživě se blíží k nám."

Zaostávání má podle jeho názoru na svědomí evropská byrokracie, která "plodí hlouposti, regulace a stupidity".

Podle odborníků z ministerstva zemědělství je Evropa základním producentem vína na světě. Konkurence z jiných zemí je ale značná a do budoucna dál poroste. Pěstování vína se v současné době začíná rozšiřovat například v Číně. Podle Jiřího Sedla, předsedy Svazu vinařů České republiky, ale není v současné době důvod k vážnějším obavám. Čeští vinaři si vedou v Unii dobře. Za první půlrok po vstupu sice dovoz vína do České republiky stoupl, ale jen zhruba o dvacet procent:

"Není to nic výrazného, co by vinaře mohlo ohrozit. Naopak si myslím, že je to rozšíření nabídky vína na trhu a podpora další konzumace vína. Spotřebitel má větší nabídku a může si víc vybírat."

Ceny vína se v České republice po vstupu do unie snížily jenom mírně. A jenom u kvalitních vín z členských zemí Evropské unie:

"Těchto vín se dováží velmi malý podíl, asi deset procent celkového dovozu. Devadesát procent dovozu tvoří vína stolní."

Právě o levná stolní vína mají podle předsedy Svazu vinařů České republiky Jiřího Sedla Češi zájem:

"Část spotřebitelů víno teprve začíná poznávat: jak to většinou bývá, když něčemu nerozumím, tak začínám u toho, co je nejlevnější. My samozřejmě nemáme šanci nabízet takto levná vína."

Po sklizni 2004 se ceny stolního vína stále snižují, v celé Evropské unii jsou přebytky a očekává se, že o nějakých pár haléřů klesne i jeho cena na českém trhu.