Ohrožuje Google český knižní trh?

Americká internetová společnost Google.com se už několik let netají záměrem vytvořit na internetu rozsáhlou databázi digitalizovaných knih, tzv. Google Books Library. Proti jejímu plánu se ale v poslední době ohrazují evropští nakladatelé a knihkupci, kteří se jimi cítí existenčně ohroženi. V databázi by totiž měly být přístupné v kopírovatelné podobě i knihy, které se na německém, francouzském nebo i českém trhu běžně prodávají.

Společnost Google digitalizuje knihy od roku 2004 rychlostí zhruba 4000 svazků za den, dosáhla už počtu 7 milionů. Výsledná digitální knihovna má prý sloužit ke zpřístupnění nedostupných knih, tedy knih vyprodaných, které nakladatel nehodlá znovu vydat, a tzv. osiřelých, u kterých není znám majitel autorských práv. Google pracuje s širším pojmem "kniha komerčně nedostupná". Tady ale začíná problém: komerčně nedostupná je v USA velká část evropské knižní produkce, všech neanglosaských zemí. Podle předsedy Svazu českých knihkupců a nakladatelů Vladimíra Pistoria jde o zásadní porušení českého práva i Bernské konvence, protože Google hodlá knihy zveřejňovat bez uzavřených licenčních smluv.

"To je bezprecedenční porušení autorského práva a nejen že to je právní problém, ale hrozí to velice vážně evropskému, potažmo i českému knižnímu trhu."

Podle Pistoria může trh zkolabovat v horizontu několika let:

"Postupně můžou bankrotovat knihkupci, pak nakladatelé, kteří od nich nebudou mít tržby, a nakonec autoři nebudou mít motivaci psát knížky, když za ně nic nedostanou."

Již dřívě podali na Google žalobu někteří američtí nakladatelé a knihkupci a spor vyústil k uzavření dohody, takzvaného Vyrovnání. Z hlediska spravedlivosti ho ještě v říjnu posoudí soud v New Yorku a pokud ho schválí, otevře se cesta ke zveřejňování knih. Dohoda i soudní stanovisko mají sice jen teritoriální platnost, ohrozit však můžou celosvětový trh. Vysvětluje Marek Pečenka, člen představenstva Svazu knihkupců.

"To sice bude mít, ale pokud vystaví Google tyto knihy ve Spojených státech, tak bude mít každý uživatel Internetu možnost se k těmto knihám dostat z jakéhokoliv místa na světě. Samozřejmě může zaznít argument, že je možné tyto knihy zajistit tak, aby byly tyto knihy vystaveny jenom ve Spojených státech, jak to dělá Google třeba při té nechvalně známé kauze v Číně, kdy blokuje přístup čínských uživatelů na některé stránky. Nicméně jakmile ta kniha už jednou bude na internetu vystavena, tak nikdo nezaručí, že se nazačnou šířit po internetu mimo kontrolu Google, jako se to stalo s CD nahrávkami nebo s filmy."

Proti Googlu se jednotlivě bouří už nakladatelé ve Francii a v Německu, Evropská unie nakladatelů pak podala stížnost k Evropské komisi. V pondělí proběhlo první slyšení, kterého se za Českou republiku zúčastnila i Marcela Turečková:

"Je to opravdu první slyšení, jenom se vyjasnilo, co se bude dít, a závěrem bylo, že Evropská komise vypracuje zprávu, kterou pak předloží Evropskému parlamentu. Potíž pro nás je v tom, že tam bohužel není žádné časové ohraničení."

Podle Turečkové není zatím jasno, kdy a s jakým efektem se Evropská unie nakladatelů proti Googlu zastane. Individuální žaloby by pravděpodobně museli čeští nakladatelé směřovat k americkým soudům. Marek Pečenka tvrdí, že dohodě s Googlem se čeští nakladatelé principiálně nebrání, společnost je ale zatím v této věci nijak nekontaktovala.