Oldřich Jahodář z Vlašimi vyrobil unikátní dřevěný hlavolam

Oldřich Jahodář s jedním ze svých hlavolamů, foto: ČTK

Představíme vám řezbáře z Vlašimi, který vyrobil další unikátní hlavolam ve tvaru puzzle. Dílků je přes sto tisíc a žádný se neopakuje. Tvůrce hlavolamu Oldřich Jahodář vyřezával drobné dílky skládačky lupénkovou pilou. Jak prozradil v rozhovoru pro Radio Praha, hlavolam se na výstavu sestavoval 14 dní.

Oldřich Jahodář s jedním ze svých hlavolamů,  foto: ČTK
"Hlavolam je z lišty dubu, která je široká 4 centimetry a po délce je rozřezána na pět řad. Je to sto tisíc a jeden kus a byl bych rád, kdyby to po přeměření bylo víc jak jeden kilometr."

Jak dlouho jste hlavolam vyráběl?

"31 měsíců. Bylo to od 1. března roku 2005 do 24. září 2007."

Kde je hlavolam teď a bude někde vystaven?

"Hlavolam je na zámečku v Růžkových Lhoticích, kde má pobočku Muzeum Podblanicka. Už je přístupný a oficiální měření bude v sobotu 24. května 2008. Přijede na to agentura Dobrý den z Pelhřimova."

Vy už máte za sebou některé rekordy, o které se jedná?

"Toto by měl být pátý rekord. Dva jsou zapsané v Guinnessových knihách v českých verzích. Mě osobně jde o certifikát od Guinnessů, ale ti uvažují s jinými kategoriemi - plocha a počet kusů, což já nedosahuji. Další dva moje rekordy jsou v České knize rekordů."

Kdy jste začal vyřezávat?

"Bylo to ve druhé polovině 80. let. Žena měla vánoční setkání s kolegy a nevěděla, co jim dát. A tak jsem zkusil malé hlavolamy, tenkrát ještě velice amatérsky vyráběné. A bylo skoro po večírku. Každý dostal hlavolam, chtěl si to složit, když složil svůj, tak si to chtěl půjčit od kolegy a díky tomu bylo skoro po večírku."

Měl jste při vyřezávání nějakou inspiraci v rodině nebo to přišlo samo?

"Přišlo to úplně samo. Mám rád dřevo, samorosty. S těmi dělám dodnes a jsou tu také vystavené. Dělám dřevořezby, měl jsem i nějaké výstavy. Lásku ke dřevu jsem už měl od základní školy."