Opozice odmítá reformní návrhy ministra zdravotnictví

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chce širokou politickou shodu o nepopulární reformě financování zdravotní péče. Podle prvních reakcí opozice se ale zdá, že levice mu na tomto tenkém ledě nijak nepomůže.

Tomáš Julínek, foto: ČTK
Ministr zdravotnictví, občanský demokrat Tomáš Julínek oznámil, že za dva týdny představí komisi, která by připravila reformu financování zdravotní péče. V debatním pořadu České televize ministr řekl, že nechce uplatňovat pouze jediný politický pohled a vyjádřil vůli hledat širokou politickou shodu: "Ten plán o financování je možný jenom po široké politické shodě. A já udělám jako ministr vklad do toho, abychom mohli diskutovat o novém financování, protože to je velká, zásadní změna, týkající se všech občanů. A můžeme to odstartovat v roce 2010, když se shodneme a nebudeme tuhle diskusi destruovat. Za 14 dní představím ten tzv. kulatý stůl, kde všichni politici se na tom můžou domluvit."

Julínek však v uplynulých týdnech už ohlásil, že reforma financování zdravotní péče se dle jeho úvah má začít odvíjet od zavedení poplatků od 30 korun za návštěvu lékaře přes šedesátikorunu za každý den v nemocnici, léčebně či lázních až po 90 korun za návštěvu pohotovostní služby. Tato úvaha se od začátku setkala s převážně negativní reakcí veřejnosti. Například v průzkumu agentury Median různé typy poplatků odmítly dvě třetiny až čtyři pětiny dotázaných. Pouze v jednom případě je mírně nadpoloviční většina dotázaných ochotna platit - a to za jídlo v případě pobytu v nemocnici nebo léčebně.

V nové koncepci financování by případné poplatky byly samozřejmě jen jedním dílčím prvkem. Ale velmi nepopulárním. Vláda, která navíc ve sněmovně nemá většinu, by jako sůl potřebovala podporu sociálnědemokratické části levicové opozice. Ta ale úvahy ministra Julínka od začátku odmítá. Jeho předchůdce ve funkci, stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath v televizi označil celou koncepci reformy za špatnou. Podle něj má dnešní Česko za velmi malé peníze velmi kvalitní péči a opatření navrhovaná ministrem Julínkem povedou k přesnému opaku, domnívá se Rath: "Já mám vážné obavy, aby jakýkoliv neuvážený zásah, který pan ministr Julínek tvoří a připravuje, tak ten systém může jedině vykolejit takovým způsobem, že snížíme kvalitu a zvýšíme objem peněz, které nás to bude stát."

Zatím neopětovaná snaha ministra zdravotnictví o politickou shodu tak připomíná neúspěch jiné expertní komise, která podle příjmení svého šéfa proslula jako Bezděkova a v jisté fázi se s ní spojovaly velké naděje. Ta před pár lety podle propočtů politických stran připravila podklady pro důchodovou reformu. Z dohody, která se z práce komise zrodila, však sešlo v poslední chvíli před jejím plánovaným podpisem a parlamentní strany se k ní pak už nevrátily.