Oslavy 1. máje ve stínu vstupu do EU

Příznivci komunistů na prvomájové oslavě KSČM v Praze na Letné, foto: ČTK

Na pražské Letenské pláni se 1. května sešla různorodá společnost: komunisté, kteří přišli tradičně oslavit Svátek práce i jejich zarytí odpůrci, kteří nevynechají jedinou příležitost, aby dali najevo svůj nesouhlas se samotnou existencí KSČM. Oproti jiným rokům však na Letné dominovalo téma čerstvého členství České republiky v Evropské unii. Na místě byl Herbert Brynda.

Příznivci komunistů na prvomájové oslavě KSČM v Praze na Letné,  foto: ČTK
Asi dvě tisícovky příznivců KSČM se na Letné nejdříve rozehřívalo zpěvem revolučních a lidových písní, pak už ale na pódium přišel předseda strany Miroslav Grebeníček s kandidáty do Evropského parlamentu a neopomenul zkritizovat současnou českou vládu za vyjednání vstupních podmínek do EU:

"Právě dnes Česká republika na základě výsledků referenda vstoupila do svého druhu exkluzivního spolku, do Evropské unie. Jak nízká byla účast v lidovém hlasování a jak jednostranná byla manipulativní kampaň, ve které vláda slibovala občanům mimo jiné třeba zaměstnání v Rakousku nebo v SRN, a koneckonců vyřešení všech vážných problémů české společnosti, víme."

Komunisté loni doporučili svým voličům v referendu hlasovat proti vstupu do Unie a nadále si vůči ní zachovávají rezervovaný odstup, třebaže, - jak připustil Miroslav Grebeníček - ne jednoznačný:

"Tvrdím však, že navzdory často silně asociálním a málo demokratickým formám integračního pohybu přibližuje i taková integrace perspektivu, kterou sledujeme a pro kterou pracujeme." Svůj postoj k EU vyjádřila básní i známá předrevoluční dramatická umělkyně a angažovaná komunistka Jiřina Švorcová:

"Každý jednotlivý hlas pozvednutý proti dnešní totalitě má svou váhu. Nežádám vás, abyste mysleli na poezii, myslete na holý život!"

Mezi účastníky setkání, převážně důchodového věku, nechyběl ani Grebeníčkův předchůdce a poslední generální tajemník ÚV KSČ Miloš Jakeš, jehož jsme se zeptal, co si slibuje od Evropské unie:

"Od Evropské unie neočekávám žádné zázraky. Naopak. Vždy to bylo tak, že ti slabší spíše slouží tomu, aby se ti bohatší měli lépe než dosud."

Komunistickou veselici se snažil pískáním a skandováním narušit hlouček mladých konzervativců. Jejich mluvčí Lukáš Petřík mi vysvětlil, co je na Letnou přivedlo:

Příznivci českých extremistických skupin se sešli na demonstraci na pražském Staroměstském náměstí odkud vyrazili směr Pražský hrad,  foto: ČTK
"Chceme protestovat proti vzrůstajícím preferencím komunistické strany a jejímu vlivu ve společnosti, také protestujeme proti tomu, že zločiny komunismu vlastně nebyly potrestány a že komunistická ideologie jakožto zločinecká ideologie, která je srovnatelná s nacismem, se nadále může svobodně šířit. Kvůli tomu jsme se rozhodli, že zde budeme protestovat a podle našeho názoru i takovýto symbolický odpor může něco znamenat, abychom společnost probrali. Stále se musí připomínat, co byl komunismus zač."

Co by podle vás zabránilo šíření komunistické myšlenky nebo rostoucím preferencím KSČM? Postavení mimo zákon, nebo osvěta?

"Já si myslím, že obojí. Osvěta i kdyby byl vydán zákon, který by sankcionoval šíření komunistické ideologie jako takové. Neznamenalo by to zákon zakazující je KSČM, ale také například i Štěpánovu stranu. Prostě obecný zákon, který odsuzuje jak komunismus, tak nacismus a fašismus jako zločinné ideologie. A proto by neměly být legálním způsobem propagovány."

V hlavním městě si po svém připomněli 1. máj také sociální demokraté nebo anarchisté.