Prvomájové oslavy proběhly v Česku bez incidentů

Foto: ČTK

Oslavy prvního máje v České republice proběhly prakticky bez incidentů. Svátek práce si připomněli levicové strany i občanští demokraté. Sešli se také anarchisté, nacionalisté i neonacisté.

Členové Komunistického svazu mládeže při oslavách v Brně, foto: ČTK
V Brně policisté zabavili rudé prapory s nápisy a obrázky srpu a kladiva. Standarty nesli členové nedávno zrušeného a tedy zakázaného Komunistického svazu mládeže. Název organizace byl na praporech také. Svaz rozpustilo ministerstvo vnitra v roce 2006 kvůli jeho programu. V něm se například psalo o odstranění soukromého vlastnictví. Mladí komunisté se zabavením praporů podle jednoho z nich, Davida Pazdery, nesouhlasili.

Setkání příznivců KSČM na pražském Výstavišti
"Jaký znak? Srp a kladivo? Znak, který je na ústředním hřbitově na památníku mrtvých rudoarmějců. Myslím, že srp a kladivo není zakázán. Tady není trestné chodit s nápisem komunistický svaz mládeže ani srp a kladivo."

Tajemník Městské části Brno-střed Radovan Novotný, který policii na prapory upozornil, byl ale jiného názoru.

"Policie zadokumentovala použití praporů jako symbolů, které jsou zakázané. Následně budou ti, co ty prapor drželi postoupeni na městskou část na přestupek."

Setkání příznivců KSČM na pražském Výstavišti
Členové Komunistického svazu mládeže se zúčastnili setkání komunistů také v Praze, tam ale policie nezasáhla. Podle jejího mluvčího byla akce na pronajatém a přesně vymezeném prostoru, nešlo tedy o veřejnou propagaci zakázaného svazu jako v Brně. Na pražském shromáždění komunistů kritizoval jejich předseda Vojtěch Filip vládu, která podle něj přispívá k rozdělení české společnosti i Evropy. Akce se podle odhadů účastnilo asi 2000 lidí převážně středního a důchodového věku.

Skupinka sympatizantů hnutí Národního odporu před vstupem na pražské Výstaviště
Na pražském Výstavišti oslavovali sociální demokraté. Bylo jich tam okolo tisícovky. Částečně si menší účast zavinili sami, rozdali totiž prý asi 1000 lístků na pouťové atrakce, čehož řada lidí využila a nepočkala ani na příjezd předsedy ČSSD Jiřího Paroubka.

Na Svátek práce se v Praze sešli také neonacisté, nacionalisté a anarchisté. Žádné střety pražská policie řešit nemusela, řekl její mluvčí Tomáš Hulan.

Pravicoví extremisté na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad
"Žádný z průvodů, který procházel ulicemi metropole se nesetkal se sympatizanty opačného politického názoru, tudíž nedošlo k žádným střetům a protiprávnímu jednání. Samozřejmě situaci na místě policisté vždy konzultovali s pořadateli tak, aby pořadatelé vždy zajistili průběh akce v rámci oznámení, která učinili na magistrátu."

Pouze jeden muž předveden na policejní služebnu kvůli neonacistickým symbolům na oblečení.

První máj je tradičně také svátkem zamilovaných, kteří se líbají nejlépe pod třešní. V Chocni se pokusili zlomit český rekord v počtu lidí, kteří se v daném časovém úseku políbí pod rozkvetlým stromem, což se ale nezdařilo. V Bohumíně zase zaváděli novou tradici líbání u kašny, která symbolizuje soutok nebo "políbení" řeky Odry s Olší.