Památky lákají návštěvníky i v noci a na tajemno

Křivoklát, foto: CzechTourism

Léto patří dovoleným a řada památek se snaží přilákat návštěvníky na noční prohlídky, nabízí zajímavé internetové stránky a láká i na tajemno - třeba na čarodějnice. Vydejme se tedy na několik výletů za takovými zajímavostmi. A začneme nočními prohlídkami.

Křivoklát,  foto: CzechTourism
Ty nabízí třeba středověký hrad Křivoklát. Jak uslyšíte od Pavla Pavlase, návštěvníci se tu seznamují s jedním milostným příběhem.

Noční prohlídky, tak jak je připravili zástupci hradu, byly jedním velkým divadelním představením. Návštěvníci tak měli jedinečnou možnost zažít tajnou svatbu z konce 16. století. A zazněla i známá věta:

"Přítomní snoubenci - Ferdinand vévoda Tyrolský a Filipina Velserová hodlají po náležité úvaze vstoupit do stavu manželského."

Proč se pořadatelé rozhodli sehrát právě příběh Filipiny Velserové a Ferdinanda Tyrolského, mi prozradil Vladislav Adam, spoluautor námětu o tajné lásce vévody a prosté ženy.

"Ten příběh je hodně historicky zajímavý a v podstatě o něm průvodci vyprávějí návštěvníkům. Tam mě napadlo, že by se mohl rozvinout i do noční prohlídky."

Jak se vlastně liší noční prohlídka od denní mi vysvětlil průvodce Michal Kuchta.

"Tato noční prohlídka je věnovaná jen Filipině Velserové, kdežto při běžné prohlídce hradu se projde celá devítisetletá historie Křivoklátu od počátku 12. století až do doby první republiky nebo doby úplně nejnovější.

Na zámku v Duchcově na Teplicku zase při nočních prohlídkách ožívá známý svůdník Giacomo Casanova, který tu prožil poslední roky svého života. I tady měl prý mnoho obdivovatelek a některé z nich mohli spatřit návštěvníci zámku na vlastní oči. Ožívají tu příběhy, které Casanova prožil s komornými a šlechtičnami z okolí. Například vyznává lásku jedné ze svých obdivovatelek, baví se v kruhu krásných šlechtičen a nebo se pohádá s komornou, která o něm prý roznáší klepy.

Hrůzostrašné příběhy pak ožívají na Šumpersku. Na téma zdejších čarodějnických procesů byly popsány stohy papíru. Za oběť jim padlo 25 nevinných lidí. Tuto dobu připomíná expozice ve sklepeních Geschaderova domu. Právě zde žil Heinrich Peschke, který vyráběl zvláštní luxusní textilii, které se říkalo trip. Byl to jakýsi polosamet. Dařilo se mu a možná měl někdo zálusk na jeho živnost a neunikl pozornosti inkvizice. Jako jediný ze šumperských obětí inkvizičních procesů se nikdy nepřiznal. Jeho manželka byla po mučení popravena, on byl údajně mučen 11 let a zemřel ve vězení jako poslední oběť losinských a šumperských procesů. Jak uvedla Věra Tomolová, expozice vás přenese do 17. století.

"Celý prostor bude ztvárněn scénograficky. Vodítkem v těchto prostorách budou osvětlené křížky v podlaze, které symbolizují počet těch nevinných obětí. Postaveno to bude na osobě pana Peschkeho."

Expozice by měla být hotová v lednu příštího roku.

A naše poslední prázdninové zastavení bude na Rabí na Klatovsku. Největší hradní zřícenina v Česku letos láká na nové netradiční internetové stránky. Více se dozvíte od Jany Kosové.

"Internetové stránky má dnes snad každá významná i méně známá památka. Ovšem málokterá nabízí v rámci webové prezentace interaktivní hry, díky kterým se hráč dozví o památce zajímavé skutečnosti i podivuhodné pověsti, nejen holá historická fakta. Na stránkách www.rabi.cz se tak můžete pustit například do hledání Žižkova oka a dozvíte se tak, že podle pověstí přišel slavný vojevůdce o své druhé oko právě při obléhání hradu. Nebo když budete úspěšní v lovu opice, která běhá po hradě, budete si moci přečíst neobvyklou pověst o opici, která utekla hradnímu pánovi a co všechno to způsobilo. Celkem je her pět, jsou výtvarně zajímavé a vtipné a hrát je mohou i děti."