Památník v Hrabyni je po rekonstrukci znovu otevřen

Foto: ČTK

V těchto dnech probíhají na řadě míst České republiky vzpomínkové akce či výstavy, které připomínají 64. výročí květnového povstání a konce II. světové války. V dubnu byl také otevřen nově zrekonstruovaný monumentální památník v Hrabyni, kde zuřily na jaře roku 1945 těžké boje.

Foto: ČTK
Hrabyňský památník II. světové války stojí už od osmdesátých let asi v půli cesty spojující Ostravu s Opavou. Po několika letech rekonstrukce si v něm návštěvníci mohou prohlédnout novou expozici s názvem Doba zmaru a naděje, která byla otevřena 29. dubna. Představil ji Milan Freiberg ze Slezského zemského muzea.

"Nová expozice je pojata šířeji, než ta předchozí, takže se věnuje celé II. světové válce. Chce spíše působit na city diváků, ale samozřejmě nevynechává ani textové materiály, je tam množství dokumentů, dobových filmů...Máme tam hlavně osobní věci veteránů, které nám věnovali, takže za každou věcí je určitý osobní příběh, právě na těch to je postavené. Expozice zachycuje hlavní momenty II. světové války - obsazení Československa, vznik protektorátu, heydrichiáda, holocaust, koncentrační tábory, samozřejmě také boje jednotek na západní frontě, u Tobruku, letci v Anglii atd."

Foto: ČTK
Pozornost si nezaslouží jen expozice ale i samotná budova památníku, kterou rozhodně nelze přehlédnout. Základní kámen byl položen v roce 1970, otevřen byl památník až o deset let později a připomínat měl především ostravskou operaci. Dodnes se tradují historky o tom, jak těžké bylo obrovskou a nákladnou budovu nevšedního tvaru dostavět.

"Výklady jsou různé, pro některé to jsou třeba tankové pásy, ale architekti to původně zamýšleli jako zvedající se vojáky, ten nižší má být československý a ten vyšší sovětský. Má to odkazovat k tomu, že se v těch místech odehrávaly těžké boje, Hrabyň byla během osvobozování téměř celá zničená, bojovalo se o ni týden a zahynulo tam asi 280 sovětských vojáků a dokonce i 14 civilistů."

Foto: ČTK
Obrovský hrabyňský památník byl před rokem 1989, stejně tak jako i některá jiná pietní místa připomínající II. světovou válku, často cílem povinných exkurzí a místem konání oficiálních akcí. Jako takový neměl v minulosti nejlepší pověst a lidé si pro něj vymysleli i posměšný název. Podaří se teď nové expozici překročit tenhle stín?

"Podle reakcí prvních návštěvníků, kterých tam chodí hlavně o víkendu davy, tak se to určitě daří. Lidé říkají, že je to daleko živější, že předtím to brali opravdu jen jako monument, možná až děsivý. Většina těch návštěv byla povinných, od přísah až po pionýrské sliby. Myslím, že se to vydalo dobrou cestou a že se to daří určitě překonat a ten stín překročit."

Poznámka: Událostem května roku 1945 se bude věnovat také speciální pořad, který Radio Praha odvysílá v pátek, jeho hostem bude historik Tomáš Jakl z Vojenského historického ústavu.