Pavel Poljanský se chystá zdolat jezero Titicaca

Pavel Poljanský, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Češi už dokázali zdolat řadu řek, jezer, kanál La Manch, ale žádný se zatím nevydal na bájné jezero Titicaca. To se teď změní. Do vln největšího jezera Jižní Ameriky zamíří tento měsíc Pavel Poljanský z Přerova, který se chce stát jeho zřejmě prvním evropským přemožitelem. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Pavel Poljanský, foto: ČTK
Nejdříve něco málo čísel. Jezero Titicaca má rozlohu přes 8000 metrů. Leží na hranicích Peru a Bolívie ve výšce téměř 4 tisíce metrů a jeho maximální hloubka dosahuje 281 metrů. Do jeho vln se chystá Pavel Poljanský, jehož vzorem je první přemožitel kanálu La Manche František Venclovský. Zdolat chce 40ti kilometrovou trať a proto pilně trénuje. V bazénu denně uplave 8 až 12 kilometrů a také se patřičně otužuje.

"Plavu ve městě v korytě řeky Bečvy. V současné době má voda asi 3 stupně Celsia a plavu maximálně 650 metrů na jeden trénink denně. Víc se nesmí, protože by došlo k velkému přetížení organismu. Další fáze tréninku je suchá otužilecká příprava, kdy třeba v mrazu chodím jenom v kraťasích. Samozřejmě ne ve městě, abych nedráždil lidi, kteří chodí v kožichu a v rukavicích. Pak kolo, posilovna, běh a takové věci. Každý den je trénink jiný, protože se každý den člověk cítí jinak. Já jsem dělník frézař, takže trénuju ráno po nočních směnách. Pak jdu spát a odpoledne, když vstanu, tak jdu trénovat znova. Když mám volno, tak mám čtyřfázový trénink."

Příprava chce i správnou stravu - kuřecí maso, těstoviny, rýži. Když Pavel Poljanský začínal, všichni se mu smáli. Podle jeho slov si spíše říkali: další blázen v řadě. On ale dokázal, že je dobrý. Předloni odjel do Ruska a ze šampionátu v zimním a dálkovém plavání přivezl bronz. To mu nestačilo, za rok se tam vrátil, získal medaile dvě a obě zlaté. Další metou se stalo právě jezero Titicaca.

"Věřím, že když se mi to podaří, přijdou další, daleko připravenější, kteří udělají třeba lepší čas, než já. Ale já budu první. Jako třeba František Venclovský, který udělal kanál La Manche poprvé za 13 či 14 hodin a dneska se plave běžně za 8 hodin, za polovinu času, který doplaval on. Ale on byl první a já chci být taky první na jezeře Titicaca."

Jezero Pavla Poljanského láká svojí nedostupností. Místní obyvatelé ho považují za nejposvátnější místo na světě a má své místo v legendách Inků. Aby shromáždil peníze na cestu, pronajal svůj byt a spí v sokolovně na žíněnce.

"Vytýčil jsem si 40ti kilometrovou trasu. Základnu budu mít v městečku Copacabana. Tu trasu poplavu zhruba 15 až 20 hodin při teplotě vody 17 stupňů, což bude samozřejmě znát."

Na cestu se Pavel Poljanský vydá za 14 dní a po týdnu aklimatizace se už ponoří do vod jezera. Možná odtud vznikne zajímavý dokument a pokud vše dobře dopadne, má v plánu zdolat Niagarské vodopády.