Plovoucí lázně na Vltavě. Jejich projekt získal prestižní ocenění newyorské platformy Architizer

Vizualizace plovoucích lázní na Vltavě

Praha by se mohla dočkat světově oceněné architektury, a to plovoucích lázní od architekta Petra Jandy.

Lázně se dostaly mezi nejlepší projekty světa v soutěži, kterou vyhlašuje newyorská platforma Architizer. To je jeden z nejprestižnějších odborných časopisů v odvětví architektury.

Plovoucí lázně - nejlepší projekt "na papíře"

Vizualizace plovoucích lázní na Vltavě | Zdroj:  Petr Janda / brainwork

V celkem 94 kategoriích porota každoročně vybírá nejzajímavější stavby, které se realizovaly v uplynulých letech po celém světě. Ceny uděluje i těm projektům, které na svou realizaci teprve čekají a jsou zatím jen "na papíře".

To je i případ plovoucích lázní, které vychází z pražské historie, kdy v okolí řeky byla jedna plovárna vedle druhé, například Žluté lázně, Žofín, Občanská plovárna či Štvanice.

Vizualizace plovoucích lázní na Vltavě | Zdroj: Petr Janda / brainwork

Lázně by byly unikátem ve veřejném prostoru

Lázně budou umístěny pod Vyšehradem | Zdroj:  Petr Janda / brainwork

Architekt Petr Janda chce na tuto tradici navázat a vrátit koupání na břeh Vltavy. Má projekt plovoucích lázní šanci vzniknout, to je otázka pro pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti).

"Já jsem o projektu plovoucích lázní na Vltavě mluvil přímo s panem architektem Petrem Jandou. Přesvědčil mě o tom, že zvolené místo pod vyšehradskou skálou, je skutečně to nejlepší. To místo má potenciál prodloužit projekt tzv. kobek na náplavce o takovou unikátní tečku ve veřejném prostoru, která by byla přímo na konci celé té povltavské promenády. I ty pražské kobky na náplavce se nedávno zařadily mezi 40 nejlepších staveb Evropy, v soutěži vyhlašované Evropskou komisí společně se španělskou nadací Miese van der Rohe.

Projekt plovoucích lázní na Vltavě | Zdroj:  Petr Janda / brainwork

Tento projekt plovoucích lázní vyhrál ocenění newyorského webu Architizer jako nejlepší dosud nerealizovaný projekt na světě právě v kategorii návrhů v oblasti sportu a rekreace. Takže teď se dělá studie proveditelnosti tohoto projektu."

Když se jim viděla vizualizaci plovoucích lázní, tak jsem pochopila, že by měly být na základně nějaké lodi. A všude je velmi čistá voda. To znamená, že to bude voda bazénová, nikoliv voda z Vltavy?

Vizualizace vnitřních prostor plovoucích lázní na Vltavě | Zdroj:  Petr Janda / brainwork

"Ano, ty plovoucí lázně jsou skutečně vytvořené jako dva lodní trupy vedle sebe. Jeden nese nějaké zázemí pro ty lázně. Ten je blíž ke břehu a kousek dále od břehu je ten vlastní bazén. A to je pochopitelně bazén podle standardních hygienických předpisů. Tím pádem to tedy není přímo voda z Vltavy."

Plovoucí lázně by mohly být tečkou za unikátní rekonstrukcí náplavek, které, jak jste zmínil, se dostaly mezi 40 nejlepších staveb v Evropě za poslední tři roky. Čím kobky, které se staly například restaurací či galerií zaujaly?

Vizualizace plovoucích lázní na Vltavě | Zdroj:  Petr Janda / brainwork

"Tím unikátním řešením, což jsou velká čočková okna, které vytvářejí ten základní dojem, když jdete po té náplavce, nebo se koukáte z protějšího břehu. To je skutečně zakázková výroba vyrobená přesně na míru pro ty kobky, jedná se o unikátní projekt, který prostě jinde na světě nenajdete."

Kde vznikla ta inspirace plovoucích lázní?

Zdeněk Hřib | Foto: Česká pirátská strana,  Flickr,  CC BY-SA 2.0

"Je to inspirace částečně vycházející z pražské historie, protože ty říční lázně tady v Praze dříve byly na několika místech. Toto je vlastně taková, řekl bych, reminiscence na ty doby minulé. Možná by to mohlo odstartovat i návrat dalších říčních lázní různých typů do veřejného prostoru vltavského řečiště. To je prostě možnost do budoucna," řekl k projektu pražský primátor Zdeněk Hřib.

Podle dřívějšího vyjádření architekta Petra Jandy by se realizace plovoucích lázní dala zvládnout za 2 až 3 roky. Jejich součástí by mělo být také wellness centrum a restaurace. Plovoucí lázně jsou navržené pro přibližně 200 osob tak, aby mohly fungovat po celý rok, tedy i v zimě.

Vizualizace plovoucích lázní na Vltavě | Zdroj:  Petr Janda / brainwork

Pražskými kobkami dřív jezdily lodě

Jedna z pražských kobek na vltavské náplavce | Foto: Ian Willoughby,  Radio Prague International

Plovoucí lázně by navázaly na unikátní rekonstrukci kobek. Ty na pražských náplavkách původně sloužily jako takzvaná „čapadla". Řeka tehdy dosahovala až po vysokou nábřežní zeď a prostor kobek fungoval jako průplav do historického města. Distribuovalo se tady palivové dříví a ledy, které se ve sklepeních domů přes léto používaly místo ledniček.

Performance v pražské kobce | Foto: Jiří Šeda,  Český rozhlas

V kobkách jsou dnes kavárny a galerie. Jako dveře slouží už vzpomínané obří skleněné čočky. Největší má v průměru přes pět metrů a váží dvě a půl tuny. Cena jednoho takového skla vyšla Prahu na 700 tisíc korun.

14
50.06482196107428
14.415108343630806
default
50.06482196107428
14.415108343630806