Plzeňská zbrojnice patří k nejlépe dochovaným zbrojnicím středověkých měst

Plzeňská zbrojnice, foto: www.zcm.cz
0:00
/
0:00

V rubrice České nej.... vás teď pozveme do městské zbrojnice v Plzni. Ta totiž patří k nejlépe dochovaným zbrojnicím evropských středověkých měst. Její počátky sahají do roku 1363, kdy císař Karel IV. budoval v královských městech zbrojnice městské hotovosti.

Světově významná je nejstarší část zbrojnice, která obsahuje soubor palných zbraní z konce 14. a počátku 15.století. Je to zhruba třicet tzv. hákovnic, které se zapalovaly primitivním zažehovacím zařízením. Druhá část expozice je soubor zbraní renesančních z 15. a 16. století. Čítá na 540 kusů pušek. Více už Miroslav Hus ze Západočeského muzea.

"Jsou to všechno plzeňské předměty, součást plzeňské středověké zbrojnice, které zůstaly jako doklad vojenské slávy. Když byla potom v 18. století městská plzeňská zbrojnice zrušena, tak přesto zůstaly pušky na radnici jako výzdoba a když potom vzniklo v 19. století muzeum, tak byly do muzea předány z radnice."

To byly pušky místní posádky? Kdo s nimi střílel?

"To byly pušky místních měšťanů, domobrany. Nedalo se spoléhat na žoldnéře nebo na vojenskou posádku. Ve středověku si zásadně bránili město občané sami. Pušky nechalo na svůj náklad vyrobit město. Také proto jsou na pažbách značeny symbolem městského majetku. To znamená velbloudem nebo dvojitými klíči. Zbraně byly uloženy v městské zbrojnici a v případě nebezpečí byla vyhlášena mobilizace. Měšťané přišli do zbrojnice a dostali nejenom pušky, ale i helmy, meče, halapartny a podobně. A potom na hradbách nebo případně i v poli bránili město."

Sbírka byla v posledních letech kompletně restaurována a návštěvníci se tak mohou s touto nejlépe dochovanou městskou zbrojnicí seznámit znovu po mnoha letech. Plzeňská zbrojnice je také vedena jako národní kulturní dědictví v zápisech UNESCO a je dobře známa v zahraničí.

"Všichni odborníci, kteří se jen trochu zajímají o středověk, o této zbrojnici dobře ví a pořádají se sem pravidelně i odborné zájezdy. Chodí sem badatelé za zahraničí. Nejenom třeba z Německa, ale měli jsme tu badatele i z Portugalska a Japonska."

Jak dodal Miroslav Hus, právě Japonci se nechali plzeňskými zbraněmi ve středověku inspirovat.

"Tyto plzeňské pušky se dostaly v ranném 16. století do Portugalska. A pak na palubách portugalských karavel až do Asie - do Indie a hlavně do Japonska. V první polovině 16. století Japonci, kteří kopírovali západní techniku, napodobili tyto plzeňské pušky. Takže víme, že první japonské palné zbraně, které se objevily v první polovině 16. století, jsou kopie plzeňských pušek."

10
49.747484800000
13.377603600000
default
49.747484800000
13.377603600000