Poděbrady-lázeňství

Minulý týden jsme navštívili Poděbrady a povídali si o jejich historii. Dnes představíme slavnou lázeňskou minulost i přítomnost a nahlédneme také do hotelu, kde bude bydlet výherce soutěže Radia Praha.

O objevení pramene léčivé vody se v Poděbradech zaloužil poslední majitel zdejšího zámku - syn bavorského kancléře Arnošt Filip Hohenlohe. Před sto lety, kdy lázně vznikly, byly Poděbrady poklidné zemědělské městečko, které vyrůstalo pod hradem a právě knížecí manželé sem přinesli trochu vzruchu. Kníže Hohenlohe byl totiž náruživý milovník loveckých zábav a zval sem hodně přátel, mezi nimi i německého statkáře Karla von Bülowa, který byl vyhlášený svou schopností hledat proutkem vodu. Svým uměním bavil společnost a na mnoha místech panství se mu skutečně podařilo vodu objevit. Jednou se o to pokusil i na nádvoří zámku. Virgule ukázala místo, kde měla být voda. Jak uvedla Jana Hrabětová ze zdejšího muzea, kníže pozval firmu z Vídně a ta začala v roce 1905 vrtat.

"Dostali se až do devadesátimetrových hloubek a voda stále nikde. Říká se, že poděbradský lékárník Jan Hellich přiměl knížete k tomu, že byl ochoten financovat do sta metrů. A v 96,7 metru byly proraženy poslední, nepropustné bezvodé vrstvy opuky a jílu a dostali se na podloží pískovců, kam se stéká voda z pískovcových skal a tady právě pod tlakem, pod těmi nepropustnými vrstvami se voda zdržovala. Jakmile prorazili tu vrstvu, tak pamětníci tvrdili, že voda začala pod takovým vztlakem stříkat, že se dostala až do výše zámeckých budov."

Následovala obrovská radost, protože zde nebyl dobrý zdroj pitné vody. Pak však přišlo zklamání - voda měla nakyslou chuť a byli v ní bublinky kysličníku uhličitého. Doktor Bouček, místní lékař, si však nechal zjistit složení vody, využil svých konexí a založil lázně.

"15. června 1908 tady byly slavnostně vysvěceny první poděbradské lázně. Byla to stará a nepoužívaná panská stodola, narychlo během několika neděl upravená na lázeňskou budovu a je zajímavé, že dodnes slouží svému účelu. Je to jedno z křídel letních lázní, dodnes se tady podávají koupele a je to dodnes centrum poděbradských lázní."

Jak dodala Jana Hrabětová, místo, kde byl v roce 1905 objeven první pramen, je dnes na zámku označeno železným poklopem a poděbradské lázně dodnes patří mezi deset nejznámějších v České republice. A to především léčbou srdce, oběhového systému a cév. Místem, kde je možné krásně relaxovat a nalézt všechny lázeňské procedury pod jednou střechou je hotel Bellevue - Tlapák, ve kterém bude bydlet i výherce soutěže Radia Praha. Jak uvedla Gabriela Váňová osou lázeňské léčby v hotelu je uhličitá koupel.

"Ležíte ve vaně, jsou tam bublinky, které vlastně vytvoří na vašem těle po dobu té koupele film a prostřednictvím kůže se vstřebávají do celého těla a podporují proudění krve, tím povzbuzují činnost srdíčka a tím léčí."

Přijemné chvilky může strávit host i hydromasážní koupelí ve vaně se 180 tryskami či v bazénu s protiproudem. Čekají na něj i masáže, inhalace či muzikoterapie. Ta slouží především jako oddech po procedurách. Lehnete si na postel a pak už jen relaxujete.

"To je speciální postel ze speciálního dřeva, v tom dřevě je namontováno 27 reproduktorů a na bázi akupunkturních bodů jsou v té posteli udělané otvory podle tvaru lidského těla. Posloucháte hudbu a potom se postel rozechvěje a způsobuje to takovou mikromasáž hudbou."

Dalším balzámem na nervy je určitě Floating - jakési vajíčko naplněné vodou, která je stejná jako v Mrtvém moři. Vznášíte se v ní jako v beztížném stavu a pomáhá hlavně při léčbě kožních onemocnění. Do uší vám zní relaxační hudba, v chodu jsou i masážní trysky. Většina hostů během chvilky ve vodě usne a prospí celou hodinovou proceduru.

"A ono to pak zahraje písničku a začne to blikat, že už je konec procedury a on to neslyší, spinká a přijde sestřička a tluče a on ten pacient říká, že tam je teprve pět či deset minut, že to není hodina."

Hotel nabízí samozřejmě i pitnou kúru zdejšího léčivého pramene - známé Poděbradky. Můžete si i zasportovat. Na nedalekém jezeře je koupaliště, dále golfové hřiště a jízdárna s možností pronájmu koní. Město a zdejší parky si můžete projet i v kočáře. Navíc hosté, jak dodala Gabriela Váňová, oceňují zdejší minimální kriminalitu.

"Ti lázeňští hosté se cítí velice bezpečně, sedí až do večera v parcích, a ještě nikdy se tady nikomu nic nepřihodilo. A velice dobře toto kvitují, že je tady veliký klid a bezpečno."

Poděbrady jsou menší město a tak se všude snadno dostanete. Hned naproti hotelu je kolonáda, kde je koncert každý druhý den. O tom, jak se tu hosté cítí, jsem si povídala s paní Martou Spechtovou, Češkou, která žila více než 40 let v Americe. Do lázní i hotelu Bellevue - Tlapák jezdí s manželem už několik let.

"Moc se mi líbí a hlavně manželovi. Je starší a pro něj to je ideální. Teď jsem tady asi šestý rok. Předně jsou tady moc milí lidé, schopní lidé a pak se mi moc líbí to ubytování. Má to ten evropský šmrnc."

Zúčastníte se také různých výletů, které tady nabízejí do okolí?

"Ano, jezdíme. Napíšete se a tady jsou zámečky, různá nádherná místa a není to daleko."

10
50.142448400000
15.116640100000
default
50.142448400000
15.116640100000