Podíl penzí k průměrné mzdě dosahuje v Česku 58 procent

0:00
/
0:00

Podíl státních penzí k průměrné mzdě patří v Česku mezi vyspělými zeměmi k nejnižším. Dosahuje zhruba 58 procent průměrné mzdy. Vyplývá to ze zprávy Organizace pro mezinárodní spolupráci a rozvoj. Navíc Česko na rozdíl od některých dalších zemí na penzijní reformu stále čeká.

Foto: archiv Českého rozhlasu - Radia Praha
Státní důchod ve státech OECD činí v průměru 70 procent k průměrné mzdě, v Česku jen 58 procent. Jak si tedy žijí čeští důchodci, to je otázka pro ekonomku Markétu Šichtařovou z Next Finance.

"Čeští důchodci si v porovnání s dalšími zeměmi OECD žijí poměrně špatně, protože drtivá většina zemí OECD garantuje důchodcům vyšší průměr v porovnání s průměrnou mzdou. Například v takovém Lucembursku státní penze u průměrné mzdy dosahuje až 110 procent. Takže většina zemí stojí nad ČR a pod ČR stojí země jako je třeba Irsko, Velká Británie nebo Dánsko. Na druhou stranu tato čísla nejsou úplně stoprocentně vypovídající ohledně toho, jak se důchodcům žije."

Tato čísla pouze říkají, kolik důchodcům poskytuje stát. Není totiž jediným, kdo důchodcům dává příjmy. V řadě zemí už proběhly alespoň částečně penzijní reformy. Lidé si tu už mohli na důchod spořit a dostávají tak další peníze. Z toho důvodu je situace v Česku ještě o něco horší, protože o penzijní reformě dosud politické strany teprve diskutují. Pokud nemají lidé vlastní úspory, musí se spolehnout jen na státní penzi. Navíc lidé s podprůměrnou mzdou mají poměrně vysoký důchod, který dosahuje téměř 90 procent výdělku před odchodem do penze. Opačná situace však nastává, pokud Češi vydělávají nadprůměrně. Pak mají smůlu. Jejich státní penze je v porovnání se světem jedna z nejnižších. Pokud si například vydělají dvojnásobek průměrného platu, o to větší je propad životní úrovně v důchodu. Jejich penze totiž dosáhne jen 35 procent platu.

"Určitě to demotivující je. Nicméně vypadá to tak, že ani v příštích letech se tento poměr zásadně nezmění. Všechno zatím směřuje k tomu, že stát bude i nadále garantovat ty státní peníze, které nebudou činit velký rozdíl mezi tím, jestli člověk v průběhu aktivního života měl vysoký nebo nízký plat. A tou složkou, která bude naopak brát zřetel na to, jestli měl člověk vysoký nebo nízký plat, bude nestátní složka. Ta, kterou si člověk sám během svého aktivního života naspoří. Takže do budoucna by ten systém snad měl být více motivující."

Kolik lidí v ČR pobírá průměrný důchod?

"Průměrný důchod pobírá asi 44 procent důchodců, což není tak špatné číslo, zatímco například u průměrné mzdy je to jenom asi 30 procent občanů. U průměrných mezd dochází k tomu, že malé procento vysoce postavených lidí má opravdu hodně vysoké příjmy čítající stovky tisíc a tím pádem je ten průměr uměle vytažený nahoru, což u těch důchodů takto nefunguje, proto na průměrný důchod dosáhne větší množství důchodců."

Obyvatelstvo v Evropě je nejstarší na světě a počet penzistů rok od roku roste. Starší než 65 let je každý šestý občan Evropské unie. Nejvíce starých obyvatel žije v Itálii, v Německu a v Řecku. Naopak nejmladší obyvatelstvo žije v Irsku, Slovensku a na Kypru.