Podle biskupa Malého jsou protesty proti Šifře mistra Leonarda zbytečné

Václav Malý

Od čtvrtka se v Česku promítá film Šifra mistra Leonarda na motivy kontroverzní knihy amerického spisovatele Dana Browna. Ve světě vydání knihy i promítání filmu vzbuzuje nevoli - zejména u hodnostářů katolické církve. Bude tomu tak i u nás? A co na film a zkreslování dějin říkají historikové? To se dozvíte od Martiny Lustigové. Martino, proč Šifra mistra Leonarda vůbec vzbuzuje takový rozruch?

Václav Malý
Dan Brown svou knihou předložil čtenářům kontroverzní teorii, že se Ježíš Kristus oženil s Máří Magdalenou a měl s ní děti. Potomci tohoto rodu dodnes žijí. V příběhu se objevují spiknutí tajných organizací a hledání Svatého grálu, nechybí záhadné vraždy, které jsou spjaty právě s církví. Není divu, že se kniha ani film katolickým hodnostářům zrovna nelíbí.

Podle biskupa Václava Malého je ale rozruch kolem Šifry mistra Leonarda zbytečný: "Je to románové zpracování, ale s historií to nemá nic společného, protože motivy, které se tam opakují, se už táhnou dlouhá desetiletí. Takže tato kniha nepřináší naprosto nic nového. A pokud je ten film podle toho také natočen, tak bych tomu vůbec nepřikládal velkou váhu. Myslím si, že jsou důležitější otázky dnešních dnů, než zrovna dělat takovou senzaci okolo tohoto filmu a této knihy."

Audrey Tautou,  Tom Hanks a autor Dan Brown  (vzadu) při prezentaci filmu Šifra mistra Leonarda v Londýně,  foto: ČTK
V některých zemích katolická církev proti Brownově knize a filmu protestuje. Budete dávat věřícím nějaká, řekněme, doporučení? A čekáte protesty proti uvedení filmu? "Já předpokládám, že každý čtenář má svou soudnost. Samozřejmě je obrovská neinformovanost o Bibli, obrovská neinformovanost o dějinách církve. Takže bych doporučoval, aby si lidé opravdu přečetli nějaké solidní historické pojednání, a teprve ve světle nějakých solidních znalostí potom porovnávali, co je v té knize. Ale lidé to bohužel budou číst jako historii, jako pravdu. A to je, myslím, mylné. Ale nějaké zvláštní protesty - já myslím, že to je zbytečné."

Historik Martin Kovář se na Šifru mistra Leonarda dívá jako na zábavnou fikci. Vadí mu historické nepřesnosti, na které katolická církev poukazuje? "Já jsem povznesený nad to, co je tam nepřesně a co je tam špatně. A myslím, že z tohoto úhlu pohledu historikovi nepřísluší to hodnotit. Já jsem četl, tuším, že v Mladé frontě Dnes, rozhovor s kardinálem Vlkem, který se nad tím textem nesmírně rozhořčoval. Já myslím, že třeba i katolická církev a případně všichni, kterých se to nějak dotkne, by se měli nad tu záležitost povznést jako nad triviální literaturu. Koneckonců, nic víc to není."

Může zvýšený zájem o Šifru mistra Leonarda ublížit katolické církvi? Například tím, že divák nepozná, kdy už je příběh autorovou fikcí a opouští historický podklad? "Rozhodně to církvi neuškodí. Kdo se opravdu o věci zajímá, tak si najde jiné prameny. A samozřejmě jsou lidé, kteří se dál nedostanou, a s tím člověk nic nenadělá," uvedl v rozhovoru pro Radio Praha biskup Václav Malý. A názor historika Martina Kováře? "Myslím, že se to postavení, významu a role, kterou katolická církev hraje, nemůže dotknout. Takže slova o tom, že jsme přežili komunismus, přežili jsme osvícenství, přežijeme i Šifru mistra Leonarda - jistěže ji přežijí. Bez nejmenší újmy na zdraví, řekl bych."