Podzim v Praze bude na výstavy bohatý, chystá se Karel Škréta i Královský sňatek

Dům U Kamenného zvonu

Jaro ještě nezačalo, ale některé pražské kulturní instituce už avizují, jaké výstavy chystají pro své návštěvníky na podzim.

Návštěvníci i obyvatelé metropole budou mít z čeho vybírat - budou si moci prohlédnout díla Karla Škréty, dozvědět se více o sňatku, který spojil Lucemburky a Přemyslovce, a zjistit, kam kdysi Pražané utíkali před ruchem velkoměsta. V Galerii hlavního města Prahy bude pokračovat také expozice Po sametu, mapující mimo jiné poslední dvacetiletí v českém umění.

Z výstavy Pražské výletní restaurace
V září se v Muzeu hlavního města Prahy otevře výstava Pražské výletní restaurace. Její autor Tomáš Dvořák slibuje, že návštěvník určitě nezůstane jen v metropoli:

"Na výstavě se objeví připomínky těch vnitřně pražských restaurací, jako byly restaurace na pražských ostrovech, na Petříně, ale i na Vinohradech. Poté se dostaneme i na tehdejší periférii, to byla Stromovka, Trója, obora Hvězda. A pak bychom chtěli představit takové ty vyhlášené lokality trochu dále - v Posázaví, kolem Berounky a Vltavy."

Dům U Kamenného zvonu
Muzeum se spolu s galerií a archivem hlavního města Prahy podílí také na další výstavě, která se otevře v listopadu. Nese název Královský sňatek a připomene 700. výročí svatby Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. Klára Benešovská z Ústavu dějin umění AV upozorňuje:

"Takovým ústředním exponátem bude poklad ze Slezské Středy, což je tedy s největší pravděpodobností poklad českých králů, který se tam dostal potom za Karla IV. a jehož hlavním exponátem je ženský diadém neboli svatební koruna, u níž můžeme předpokládat, že mohla být svatební korunou Elišky."

Výstavním prostorem a zároveň exponátem bude i místo konání výstavy, Dům U Kamenného zvonu, kde manželé krátce po svatbě bydleli.

'Matematik s chotí' od Karla Škréty
Letos uplyne 400 let od narození významného českého malíře Karla Škréty. Národní galerie proto připravuje dosud nejrozsáhlejší přehlídku věnovanou tomuto významnému baroknímu umělci a jeho době. Lenka Stolárová z Národní galerie dodává, že k vidění budou i monumentální oltářní plátna:

"Budeme prezentovat a snad se nám podaří i rehabilitovat soubor litoměřických oltářních pláten, o kterých se zatím hovořilo poměrně s despektem. Díky tomu, že byl proveden nejen kunsthistorický, historický ale i rozsáhlý technicko-technologický průzkum ve spolupráci s předními odborníky, s restaurátory, tak se prokázalo, že podíl samotného Karla Škréty je daleko větší, než se původně předpokládalo."

Všechny zmíněné výstavy, které na podzim začnou, budou pokračovat i v příštím roce.