Podzim v Praze bude na výstavy bohatý, chystá se Karel Škréta i Královský sňatek
Jaro ještě nezačalo, ale některé pražské kulturní instituce už avizují, jaké výstavy chystají pro své návštěvníky na podzim.
Návštěvníci i obyvatelé metropole budou mít z čeho vybírat - budou si moci prohlédnout díla Karla Škréty, dozvědět se více o sňatku, který spojil Lucemburky a Přemyslovce, a zjistit, kam kdysi Pražané utíkali před ruchem velkoměsta. V Galerii hlavního města Prahy bude pokračovat také expozice Po sametu, mapující mimo jiné poslední dvacetiletí v českém umění.
V září se v Muzeu hlavního města Prahy otevře výstava Pražské výletní restaurace. Její autor Tomáš Dvořák slibuje, že návštěvník určitě nezůstane jen v metropoli:"Na výstavě se objeví připomínky těch vnitřně pražských restaurací, jako byly restaurace na pražských ostrovech, na Petříně, ale i na Vinohradech. Poté se dostaneme i na tehdejší periférii, to byla Stromovka, Trója, obora Hvězda. A pak bychom chtěli představit takové ty vyhlášené lokality trochu dále - v Posázaví, kolem Berounky a Vltavy."
Muzeum se spolu s galerií a archivem hlavního města Prahy podílí také na další výstavě, která se otevře v listopadu. Nese název Královský sňatek a připomene 700. výročí svatby Jana Lucemburského a Elišky Přemyslovny. Klára Benešovská z Ústavu dějin umění AV upozorňuje:"Takovým ústředním exponátem bude poklad ze Slezské Středy, což je tedy s největší pravděpodobností poklad českých králů, který se tam dostal potom za Karla IV. a jehož hlavním exponátem je ženský diadém neboli svatební koruna, u níž můžeme předpokládat, že mohla být svatební korunou Elišky."
Výstavním prostorem a zároveň exponátem bude i místo konání výstavy, Dům U Kamenného zvonu, kde manželé krátce po svatbě bydleli.
Letos uplyne 400 let od narození významného českého malíře Karla Škréty. Národní galerie proto připravuje dosud nejrozsáhlejší přehlídku věnovanou tomuto významnému baroknímu umělci a jeho době. Lenka Stolárová z Národní galerie dodává, že k vidění budou i monumentální oltářní plátna:"Budeme prezentovat a snad se nám podaří i rehabilitovat soubor litoměřických oltářních pláten, o kterých se zatím hovořilo poměrně s despektem. Díky tomu, že byl proveden nejen kunsthistorický, historický ale i rozsáhlý technicko-technologický průzkum ve spolupráci s předními odborníky, s restaurátory, tak se prokázalo, že podíl samotného Karla Škréty je daleko větší, než se původně předpokládalo."
Všechny zmíněné výstavy, které na podzim začnou, budou pokračovat i v příštím roce.