Pohár trpělivosti přetekl

Václav Klaus a Jan Kasl, Foto: ČTK

Po letech sporů na radnici a s vlastní stranou ukončil ve středu své působení ve funkci i v ODS pražský primátor Jan Kasl. A práskl při tom pořádně dveřmi. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

Když před čtyřmi roky zvolili pražští zastupitelé do primátorského křesla Jana Kasla, získala Klausova ODS doslova přes noc novou výraznou tvář. Ve straně byl Kasl od jejího vzniku. A přestože stál stranou velké politiky, mezi stranickými kolegy ho provázela pověst člověka, který si umí získat respekt, má pevné zásady a jde mu o věc. Nyní na tiskové konferenci šéf ODS Václav Klaus prohlásil.

"Teď veřejně přiznávám, že jsem udělal chybu, když jsem ho před čtyřmi lety do této funkce navrhl."

Jako důvod svého odchodu z funkce primátora a z ODS Jan Kasl uvedl, že ztratil poslední zbytky důvěry ve vedení pražské organizace strany a že definitivně ztratil naději, že se strana nakonec vydá cestou vnitřní proměny. Pohár trpělivosti prý přetekl kvůli postoji členů ODS v městské radě, kteří dali podle Kasla minulý týden najevo, že se nechtějí podílet na potírání korupce na radnici.

Jan Kasl na tiskové konferenci zdůvodňuje svůj odchod, Foto: ČTK
"Poslední kapkou bylo v podstatě poznání, že Rada nemyslí vážně vyjádření politické vůle o změnu postoje ke zmenšení korupčního prostředí na pražské radnici, že snaha je věci posouvat za horizont voleb, odsouvat, odkládat."

Kasl říká, že už delší dobu se snažil získat své stranické kolegy pro myšlenku, že by se v ODS měla prosadit otevřenost namísto intrikářství, citlivost vůči starostem a potřebám lidí před vlastním prospěchem. Před loňským kongresem ODS v Ostravě vyzval dokonce členskou základnu a delegáty sjezdu k tomuto úsilí otevřeným dopisem. Leckde prý nacházel podporu, mezi členy ODS na pražské radnici však nikoli.

"S těmito lidmi já bojuji o prosazení svého pohledu na svět, svého pohledu na funkci politiky jako služby občanům, ne jako budování si svých pozic, získávání výhod materiálních či jiných."

Václav Klaus na druhé straně tvrdí, že Kasl práci na radnici prostě nezvládl a několikrát s ním na toto téma hovořil. Klaus primátorovi také vytkl způsob jeho vystupování.

"Hlavně jsem mu říkal, že je velmi snadné hrát kartu černého pasažéra, odtahovat se od instituce, ve které je, a hrát si na to, že kdyby bylo po něm, tak by bylo všechno jinak. To zodpovědný člověk, je-li v čele nějaké instituce, v žádném případě nesmí udělat, protože takto se lidsky nedá chovat."

Václav Klaus a Jan Kasl, Foto: ČTK
Šéf ODS považuje Kaslův krok za extrémní lidské a osobní selhání a za zbabělost. Nedomnívá se však, že by rozruch kolem celého případu mohl vrhnout stín na ODS. Naopak reputaci si podle Klause pokazil Jan Kasl.

"Jestliže on, minulý týden v pondělí, na Václavském náměstí před několika tisíci pražských občanů řekl volte ODS a podporuji Klause, tak já myslím, že jestli to vše, co se teď odehrávalo, o něčem a o někom něco vypovídá, jsem stoprocentně přesvědčen, že, bohužel, jen a jen o něm."

Klaus ale zároveň naznačil, že za rozhodnutím Jana Kasla jsou ještě jiné síly, které ovšem nechtěl blíže specifikovat. Označil je za našeptavače. Zřetelněji se vyslovil naopak středočeský hejtman Petr Bendl, podle kterého tíhne Kasl ke koalici. Také jiní představitelé ODS hovoří o údajných tajných jednáních Kasla s politickými protivníky. Zmiňován je v této souvislosti rovněž Hrad. Jan Kasl takové spekulace odmítá.

"Já jsem například slyšel historku, že jsem byl minulý týden tři hodiny na Pražském hradě, jednou s tím senátorem, podruhé s oním. Z mého chování - kdo jste v médiích ty tři a půl roku, co fungují ve funkci - víte, že jednám vždy otevřeně a nehraji si na schovávanou."

Odcházím, abych se vrátil, dodává Kasl s tím, že na pražské radnici by chtěl dokončit to, co začal. O post nezávislého senátora nebude na podzim usilovat. Zákonodárská práce prý není jeho parketa.