Policejní prezident Jiří Kolář rezignoval

Jiří Kolář, foto: ČTK
0:00
/
0:00

V české policii začaly padat hlavy a to na nejvyšších místech. Rezignoval i policejní prezident Jiří Kolář. Důvodem je případ miliardáře Radovana Krejčíře, který v sobotu uprchl policistům při domovní prohlídce. Krátce na to se roztočil kolotoč demisí a odvolání. Více se dozvíte od Zdeňky Kuchyňové.

Jiří Kolář,  foto: ČTK
Vyšetřování Krejčíře bylo vedeno velmi dobře, až do okamžiku domovní prohlídky, řekl ministr vnitra František Bublan. Její provedení prý spíše připomínalo exkurzi v luxusní vile. A během ní zmizel Krejčíř, který je podezřelý z hospodářské kriminality a přípravy vraždy celníka. Na to, že ujel, údajně přišli policisté až za deset minut.

Poté následovalo personální zemětřesení. Policejní prezident Jiří Kolář za toto selhání osobně vinu necítí, přiznává ale, že protikorupční útvar nepostupoval tak, jak měl.

"Nebyla dostatečně věnována pozornost osobám, které se na místě nacházely, zejména osobě podezřelé."

Důvodem Kolářovy rezignace nebylo jen selhání jeho podřízených, ale i fakt, že jeho další působení zpochybnil i premiér Jiří Paroubek. Odvoláni byli i šéf policejní protikorupční služby a jeho zástupce. Deset policistů, kteří prohlídku prováděli, bylo postaveno mimo službu, uvedl ministr vnitra František Bublan.

"Nezastírám možnost, že někteří policisté budou muset opustit policejní službu a nebo dokonce budou i vystaveni trestnímu stíhání."

Ministr vnitra František Bublan,  foto: ČTK
A jak probíhá pátrání po Radovanu Krejčířovi, jehož útěk vše nastartoval? Obvodní soud již vydal mezinárodní zatykač a kamery u jedné slovenské benzinové pumpy natočily podobného muže tankujícího benzin do Lamborghini. Podle dalších informací však mohl Krejčíř jet rovnou do Frankfurtu nad Mohanem. Na letišti by byl za čtyři hodiny, tedy dávno před vydáním eurozatykače. Objevují se však také informace, podle nichž není vyloučeno, že Česko dosud neopustil.

Hovoří se o tom, že Krejčíř měl informátora přímo na policejním prezidiu. Že podobné informace slyšel, potvrdil i ministr František Bublan, který bude mít na hledání nového policejního prezidenta čas do 15. srpna. Kolář byl po listopadu nejdéle sloužícím policejním prezidentem - ve funkci vydržel skoro 7 let. Opozice však říká, že odstoupení přišlo pozdě. Místopředseda ODS Petr Nečas hovoří dokonce o devastaci policie, úpadku její pověsti a podpory u lidí. Kolář měl podle Nečase odstoupit už poté, co byly odhaleny vraždy manželů Stodolových, původně vyhodnocené jako nešťastné náhody či sebevraždy.

"To bylo hrubé selhání policie a bylo to výsledkem metod, kdy bylo především důležité vykazovat vyřešené případy, neřešit, kdo je za oběťmi tak závažných trestných činů jako je vražda. A druhou věcí, kterou mu velmi vytýkám, je obrovský a enormní nárůst počtu odposlechů a zásahů do soukromí, které policie prováděla v posledních letech."