Pomník maršála Radeckého se možná vrátí na Malostranské náměstí v Praze

radecky_pomnik1.jpg

Malostranské náměstí v Praze bude možná opět zdobit pomník známého maršála Radeckého. Dá se čekat bouřlivá diskuse. Zatímco jedněmi je Radecký ostře odmítán jako pomahač Habsburků, jiní ho vyzdvihují jako vynikajícího vojevůdce. Jeho pomník je však historicky a umělecky velmi cenný a sílí snahy, aby se vrátil na své původní místo, kde stál do roku 1919.

Originál sochy, kterou vytvořili Josef a Emanuel Maxovi, váží zhruba 15 tun a je umístěn v pražském Lapidáriu. Inspirací pro sochu vynikajícího vojevůdce 19. století byla jedna ze soch, která stála na Karlově mostě. Je to monumentální černá plastika z bronzu, kdy vojáci nesou štít a na něm Radecký stojí. Jak uvedl při návštěvě Lapidária Stanislav Marchal, právě v jeho době vrcholilo české národní obrození.

"Maršál Václav Radecký je autorem známé věty na adresu českých vlastenců, kdy řekl: Já jsem také Čech, ale nikdo to nemusí vědět. Inspirací pro plastiku byla plastika sv. Františka Xaverského od Ferdinanda Maxmiliána Brokofa. Plastika Radeckého stála na Malostranském náměstí a údajně byla zhotovena z odlitých děl ukořistěných v Itálii v 19. století."

O odstranění Radeckého pomníku se údajně zasadila italská vláda. Její velvyslanectví sídlící v nedalekém Thunovském paláci usilovalo o to, co nejrychleji odstranit připomínku četných porážek, které maršál Radecký jejím armádám připravil.

Jan Josef Václav z Radče byl rakouský vojevůdce z českého rodu. Mimo jiné vypracoval plán bitvy u Lipska, kde byl poražen Napoleon. I po 150 letech, které uplynuly od jeho smrti, postava maršála Radeckého vzbuzuje emoce. Proti vrácení pomníku na náměstí se už dříve postavila například předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková, která v České televizi uvedla.

"Nesouhlasíme s tím, aby Radecký měl pomník v Praze, ale je nám to houby platné."

Naopak historik umění František Dvořák s návratem pomníku souhlasí.

"Jsem rozhodně pro. Je to polní maršálek, slavný vojevůdce. Tento pomník v Praze vznikl z české iniciativy."

Podle šéfa pražských památkářů Jana Kněžínka je třeba brát kulturní hodnotu díla a ideologické spory o to, zda to byl nepřítel nebo vlastenec nemají smysl. Rozdílné názory mají i politici. Pro umístění sochy zpět před Kaiseršternský palác je starosta Prahy 1 Petr Hejma. Zřejmě by se však muselo zrušit parkoviště a upravit trasa tramvaje. Stínový ministr kultury za ČSSD Vítězslav Jandák považuje sochu za krásnou, stejně tak i Radeckého marš, ale není si jistý, jestli by velká socha na náměstí zapadla.

Na Malostranské náměstí by se zřejmě originál nevrátil, odlitek by Prahu vyšel asi na 8 milionů korun. Už teď se hovoří o redukci původního šestimetrového podstavce, na kterém by socha zřejmě nebyla dobře vidět. Problém může být i s váhou pomníku. Patnácti tunový monument by se mohl propadnout, neboť pod náměstím jsou dnes kolektory.