Sochaři dokončují první pomník Marie Terezie v Česku. Reakce jsou rozporuplné
Kuželka či šachová figurka. Takové pojmenování si vysloužila socha, která na podzim vyroste nad Prašným mostem na pražských Hradčanech. Jde o sochu Marie Terezie, vůbec první pomník připomínající významnou panovnici rakousko-uherské monarchie na českém území. Reakce Čechů jsou ale rozporuplné. A podobné je to i s uvažovaným návratem sochy maršála Josefa Václava Radeckého na Malostranské náměstí.
Originální pojetí sochy Marie Terezie rozpoutává debaty hlavně na sociálních sítích. „Naprosto strašné pojetí. Sochu osobnosti si představuji úplně jinak. Toto mi připomíná kuželku," zní jeden z komentářů. "Navíc socha rakouské panovnici? To nemáme dost vlastních českých osobností?" zní další odmítavé reakce na pomník. Vedle odpůrců ma ale socha i své příznivce. "Je to krásné. Jednoduché a elegantní," uvádí jeden z nich. „Krásný, moderní a čistý design. Bohužel česká veřejnost zaseklá většinou v minulosti to nedocení,“ dodává další.
Debaty se netýkají jen uměleckého zpracování sochy, ale i skutečnosti, že se staví pomník habsburské panovnici. Odpůrci sochy dokonce proti záměru Prahy 6 letos sepsali petici. Uvádí v ní, že Marie Terezie jako panovnice škodila českým zemím. Pomník kritizují jako jeden z počinů, které po roce 1989 „vzdávají hold cizím potlačovatelům svobody“.
Vedení městské části ale v reakci na petici označilo Marii Terezii za vládkyni, která měla nepopiratelnou zásluhu na příchodu modernity do habsburského panství včetně českých zemí. Sochu si podle ní zaslouží. „Je elegantní, je majestátní, a na Prašném mostě jí to bude slušet,“ hájí dílo oficiální facebooková stránka radnice.
Sochaři nyní už pět a půl metru vysoký sklobetonový pomník císařovny Marie Terezie pro Prahu 6 dokončují. Jeho autorem je Jan Kovářík.
"Jsem rád, že se tyto názory ukazují. Protože lidé si každou sochu nějakým způsobem trochu přejmenují. Snažili jsme se, aby z tohoto tvaru, byť je přísně redukovaný, čišela jakási vznešenost,"říká.
Návrat maršála Radeckého
Rozporuplné reakce vyvolává i další socha, která by měla stát v Praze. Rada Prahy 1 totiž podpořila návrh, aby byl na Malostranské náměstí navrácen pomník maršála Radeckého. „Radní naší městské části podpořili záměr navrátit pomník maršála Josefa Václava Radeckého z Radče na náměstí, kde stál od roku 1858 do roku 1919,“ uvádí Praha 1 na svém Facebooku.
Následovat budou jednání s magistrátem, na kterých se bude řešit především nové místo vztyčení pomníku. "Před celkovou rekonstrukcí Malostranského náměstí bude také proveden archeologický průzkum a připraví se základy, aby vztyčení pomníku mohlo být začleněno do této rekonstrukce," uvedla městská část.
O návrat pomníku roky usiluje Spolek Radecký Praha. Navrhuje umístit na náměstí kopii sousoší a podstavce, vytvořenou podle originálu, který se nachází v Lapidáriu Národního muzea. "Obnovení pomníku maršála Radeckého, od časů husitských největšího vojevůdce českého rodu, v té souvislosti může být návratem hrdosti na významné osobnosti minulosti a jejich dobový význam," uvádí.
Spolek Radecký Praha na obnovu pomníku uspořádal veřejnou sbírku, podle webových stránek spolku do ní lidé dosud přispěli přes 239 tisíc korun.
Stejně jako u sochy Marie Terezie, má i pomník maršála Radeckého své kritiky i příznivce. "Na tomto pomníku nevidím nic sporného, naopak je to krajan, na kterého bychom měli být právem hrdi," uvádí jeden z nich.
Podle kritiků byl Radecký vnímaný jako symbol rakouské moci a jejího militarismu.
O obnově či odstraňování soch se v Praze v posledních letech vedly ostré diskuse, v poslední době hlavně v souvislosti s odstraněním sochy maršála Koněva Prahou 6 nebo naopak s navrácením imitace Mariánského sloupu na Staroměstské náměstí, kde originál v roce 1918 strhl dav.