Poslanci schválili rozpočet se schodkem 71 miliard korun

Foto: CTK

Poslanci schválili rozpočet se schodkem 71 miliard korun. Podle koalice je dalším úspěchem vlády a dobrou zprávou pro republiku. Opozice podobu rozpočtu kritizuje.

Foto: ČTK
Pod rozpočtem se schodkem 71 miliard korun chybí už jen podpis prezidenta. Poslanci přidali necelou miliardu rezortu školství a téměř dvě miliardy rozdělili mezi regiony - například na opravy škol, sportovních areálů nebo hřišť, v poslanecké hantýrce se tomu říká porcování medvěda.

Zleva: Jiří Paroubek, Pavel Kováčik, František Bublan, Jiří Dolejš (vzadu) a Michal Hašek, foto: ČTK
Šéf ČSSD Jiří Paroubek hned v úvodu diskuse prohlásil, že státní rozpočet nepodporuje hospodářský růst a začíná rozbíjet sociální soudržnost. Na reformě financí, z níž vychází, podle něho prodělá 92 procent zaměstnanců. Spokojeni s rozpočtem nejsou ani opoziční komunisté, potvrdil Jiří Dolejš.

"Prošel v podstatě podle představ koalice, protože její poslanci, jak se říká,drželi basu."

Naopak premiér Mirek Topolánek opouštěl sněmovnu v dobré náladě. Kromě rozpočtu vláda ustála i druhé hlasování o nedůvěře. Podle Topolánka byla rozprava, která trvala k tomuto tématu téměř dva dny, přehlídkou ztraceného času.

"Prosadili jsme všechny zahraniční mise, získali jsme nový mandát pro důvěru vládě, schválili jsme rozpočet v tom znění, v jakém jsme chtěli. Zabránili jsme 'porcování medvěda' z druhého čtení ve výši několika miliard a já jsem s tímto dnem spokojen."

Mirek Topolánek, foto: ČTK
Pro rozpočet hlasovali bývalí poslanci sociální demokracie Melčák a Pohanka, naopak jako jediná z koalice nehlasovala poslankyně zelených Věra Jakubková. Nepodařilo se jí totiž prosadit změny v dopravní kapitole rozpočtu.

Vládu čeká v dalším období složitý manévr, jak spolu s Českou národní bankou ukočírovat očekávané zpomalení ekonomiky, souběžně rostoucí tlak na zdražování a přitom udržet veřejné finance na cestě k ozdravení. Nadšení z toho, že příští rok by měl být deficit státního hospodaření nižší než letos, tlumí i analytik Reiffeisenbank Aleš Michl:

Miroslav Kalousek, foto: ČTK
"Na první pohled je to velká zpráva pro vládu, na druhý pohled jenom malinká zpráva pro českou ekonomiku. Hospodářskému růstu to příliš nepomůže a ten největší problém je, že se ten rozpočet příliš soustředil na stranu příjmů. Došlo tam ke změně daňových sazeb, ale náš problém je, že neumíme šetřit ve výdajích."

Příliš nadšen není ve svých komentářích ani tisk. Jak uvádí, není to rozpočet, který přišel na to, proč dálnice a koridory u nás stojí dvakrát více než jinde. Není to ani rozpočet, který výrazně komplikuje život těm, kteří nechtějí pracovat.

Známe tedy rozpočet na příští rok. Ale jak hospodaří vláda letos? Deficit rozpočtu by mohl skončit ve výši 76 miliard korun oproti původním vládním odhadům 91 miliard. Ministr financí Miroslav Kalousek se tak vyjádřil den poté, co ministerstvo zveřejnilo velmi příznivé údaje o rozpočtu do konce listopadu. Stát podle nich hospodařil za prvních 11 měsíců tohoto roku s přebytkem téměř 13 miliard korun proti loňskému deficitu 31 miliard.