Poslanecká sněmovna zjednodušila systém výběrových řízení a zadávání stavebních prací

Ministr financí Sobotka hlasuje pro přijetí bytového zákona, Foto:ČTK

Sněmovna umožnila obcím postiženým záplavami obejít zákon o zadávání veřejných zakázek a zjednodušit tak systém likvidace povodňových škod. Obec si bude moci vybrat rychle - bez výběrového řízení - firmu, která bude stavět například protipovodňové hráze, odstraňovat sutiny či upravovat území. Více informací má Zdeňka Kuchyňová.

Ministr financí Sobotka hlasuje pro přijetí bytového zákona,  Foto:ČTK
Poslanci přijali zákon ve zkráceném řízení hned v prvním čtení. Díky této novele vzrostla i šance, že firmy v postižených obcích postaví do konce roku pro lidi, kterým velká voda vzala střechu nad hlavou, montované rodinné domky. Státní dotace až milión korun, která je poskytována obcím, je totiž podmíněna dokončením domů právě do konce roku. Nutnost výběrového řízení by přitom začátek stavby mohla podstatně odsunout. Rozhodnutí sněmovny přivítala například starostka středočeských Štěchovic Miloslava Vlková.

"Pochopitelně, že nám to vyjde vstříc, protože všechny ty termíny se úžasně zkrátí."

Sněmovna v prvním čtení schválila i novelu stavebního zákona, která umožní, že se stavební řízení při obnově domů a území po živelních katastrofách urychlí. Novela ze stavebního řízení vylučuje například veřejnost. Podle starosty Berouna Jiřího Bessera se tímto způsobem zabrání komplikacím způsobeným třeba sousedskou rivalitou nebo nátlaku lobbystických skupin.

"Někdo má dobrý záměr, ať obec nebo třeba soukromý investor a v tom stavebním řízení se k tomu může vyjadřovat i soused a třeba organizace, která může být různým způsobem zlobbována . Potom se snaží té výstavbě jakýmkoliv způsobem bránit a to si myslím, že by měl tento zákon eliminovat."

Možnost vyloučit ze stavebního řízení veřejnost, kritizují zejména ekologové a občanská sdružení. Výhrady mají ke schválenému zákonu i mnozí urbanisté. Například podle Jiřího Löwa, nahrává zákon dovozům montovaných domků. Navíc podle něj zákon budoucnost území neřeší.

"Buď jsme tady měli celé roky zákon, který zbytečně byl složitý, nebo jsme něco neúměrně změnili. Já chápu potřebu urychlení obnovy, ale naprosto mě děsí, že stát místo toho, aby se snažil umožnit lidem, kteří byli vytopení, či-li mají domy na špatných pozemcích, kde by neměli stavět - když tam ta voda přišla, přijde zase - tak místo toho, aby se stát snažil zajistit náhradní pozemky ve vyšších místech, tak jim umožní na stejném místě postavit rychleji a jednodušeji. To je myslím nedomyšlené a nebezpečné. Pořád si hrajeme na to, že další voda už nepřijde, myslím, že to není šťastné."

Ministr pro místní rozvoj Pavel Němec však kritické hlasy odmítá. Podle něj je je zrychlené stavební řízení možné vést pouze v případě živelních pohrom.