Praha má své České centrum

0:00
/
0:00

V Praze bylo otevřeno nové České centrum. Proč právě v českém hlavním městě? Například proto, že bude informovat o akcích dalších Českých center ve světě. Kromě toho bude sloužit i jako výstavní prostor nebo místo pro střetávání české kultury s cizími. A komu má pražské České centrum sloužit?

Cetrum je určeno jak Čechům, tak cizincům. Obě skupiny totiž ocení výstavy nebo jiné kulturní akce a také informace o dění v Českých centrech v jiných městech. Pražské České centrum už stihlo připravit dva kulturní počiny. Jedním z nich byla čtvrteční Noc literatury. A jak probíhala? Na to jsem se zeptala ředitelky centra Dany Brabcové: "Byl to takový velký literární happening. Na devíti místech probíhala literární čtení v podání známých českých osobností. Byli to hlavně herci, ale měli jsme tam i spisovatele Jaroslava Rudiše nebo hudebníky. Mezi jednotlivými místy se mohlo putovat. To znamená, že diváci se na jednom místě, kde se ve smyčce četla ukázka, zdrželi patnáct minut. Vyslechli si ukázku a putovali dál. Mohli si vybrat v jakém pořadí, jaká místa a v jakém čase navštíví."

Návštěvník Českého centra si nyní může prohlédnout výstavu s názvem Odlet_Low-cost generation. O co jde? "Do šesti měst, kde máme Česká centra, jsme vyslali šest mladých umělců. Například Krištof Kintera letěl do Madridu, Katka Vincourová byla v Římě, Milan Salák byl v Moskvě. Poslali jsme je tam na velmi kratičkou dobu, na tři až čtyři dny. A oni na základě tohoto krátkého pobytu měli vytvořit umělecké dílo. Měla to být spontánní reakce na dočasnou změnu prostředí. A podtitul "Low-cost generation" je takový dvojsmyslný. Jednak vyjadřuje to, že projekt byl opravdu bleskový, rychlý, low-cost, a zároveň umělci do šesti míst odletěli low-cost aerolinkami."