Praha na pranýři

V.Zelezny

Do soukromého sporu mezi šéfem nejsledovanější české televize Nova Vladimírem Železným a americkou společností CME byla nyní vtažena i Česká republika. Hlavní akcionář CME podnikatel Ronald Lauder totiž žádá od Prahy vysoké odškodnění. Podrobnosti má Zdeněk Vališ.

V.Zelezny
Soubojem špičkových právníků bude ostře sledované arbitrážní řízení mezi Ronaldem Laudrem a Českou republikou, které začalo v pondělí v Londýně a potrvá asi deset dní. Výsledek si nikdo netroufá odhadnout. Lauder pomáhal financovat rozjezd televize Nova a pomocí CME ovládal i Českou nezávislou televizní společnost, která pro Novu zajišťovala program. V srpnu 1999 se šéf Novy Vladimír Železný s touto společností rozešel ve zlém a začal program vyrábět sám. CME tak přišla o vysoké zisky, které jí plynuly z údajně nejúspěšnější soukromé televize v Evropě. Nedávné arbitrážní řízení v Amsterodamu rozhodlo, že Vladimír Železný musí společnosti CME vrátit zhruba jednu miliardu korun. Lauder se ale také odvolává na dohodu mezi Českou republikou a Spojenými státy o vzájemné ochraně investic. České úřady, konkrétně Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, prý podle něj svými kroky v souvislosti se sporem o televizi Nova tuto dohodu porušily. Americký finančník žádá, aby stát zajistil vrácení hodnoty jeho investici a požaduje také náhradu škody. Praha jeho požadavky odmítá. Mluvčí ministerstva financí Libor Vacek, potvrdil Radiu Praha, že Česká republika má čisté svědomí:

"Celý ten spor se týká údajně porušení smlouvy o ochraně investic ze strany státu, což se zatím nepodařilo žalující straně nijak věcně doložit."

A na kolik přijde takové vedení sporu Českou republiku?

"Řádově v desítkách miliónů korun. Doposud zatím celá ta záležitost stála kolem třiceti miliónů korun."

V případě, že by ČR prohrála, kolik by to asi stálo?

"To je věc, na kterou já nemohu v žádném případě odpovídat. To by byla spekulace, kterou si nemohu dovolit."

Nedalo se sporu přece jen nějak zabránit?

"Těžko. To je věc, kterou iniciovala americká strana, respektive pan Lauder. Jestliže mluvíme o tom, že stát skutečně žádné ustanovení smlouvy o ochraně investic neporušil, tak upřímně řečeno nevím, jak by se takové věci dalo zabránit, pokud se někdo rozhodne to rozpoutat."

Nepošramotí tento spor pověst ČR u zahraničních investorů?

"Zatím se tak nestalo."

Ronald Lauder vyčíslil své škody na 500 miliónů dolarů, tedy asi 18 miliard korun. V průběhu řízení nebude tribunál v Londýně poskytovat žádné informace. Jeho verdikt ale musí obě strany uznat za konečný. Český stát zastupuje mezinárodní právnická firma Clifford Chance. Kvůli stejnému případu bude Praha čelit za několik týdnů ještě další arbitrážní žalobě. Tu podala společnost CME.