Praha narychlo reorganizuje systém veřejné dopravy

Foto ilustrativa: Kristýna Maková

Hlavní město Praha mění zásadním způsobem svůj systém veřejné dopravy. Jde o největší změnu po 25 letech. Naposledy se podobná změna odehrála, když město otevřelo linku B podzemní dráhy. V Praze žije destina národa a změny se tak dotknou každého desátého Čecha. Přitom se vše připravilo narychlo a veřejnost ani samospráva se nemohly zapojit do přípravy a vznášet k novému systému připomínky.

Nový systém přináší zpřehlednění linek autobusů a tramvají, vysvětluje Aneta Řehková z Dopravního podniku Hl. m. Prahy. Řada linek zanikne, jinde naopak budou jezdit větší, kloubové autobusy. Vznikne páteřní síť metropolitních linek, takzvaných metrobusů:

"Od 1. září začne křižovat ulice hlavního města 38 metrobusových linek, které budou mít ve špičce maximální interval 6-8 minut, často i kratší. Některé linky budou zcela nové, některé zůstanou stejné jako dosud, a jako metrobusy budou nově označené."

Na změny se v obecné rovině pomýšlelo několik let, s jejich konkrétní realizací se ale začalo až letos v červnu, kdy je schválila rada města. Radnice jednotlivých městských částí neměly ani čas se k nim vyjádřit. Podle místostarosty Prahy 4 Jiřího Bodenlose byli fakticky postaveni před hotovou věc:

Jiří Bodenlos
"My jsme se z těmito změnami seznámili asi 15.6. Měli jsme tam asi deset dnů, než o tom jednala rada Hlavního města a neměli jsme vůbec žádnou šanci to připomínkovat včas."

Tento fakt kritizuje i občanské sdružení Auto*mat, které dopravu v Praze delší dobu kriticky sleduje. Jeho zástupce Vratislav Filler dál říká:

"Praha není na metrolinky dostatečně připravena. Bude snaha o rychlejší spojení v některých relacích, ale jinde zaniknou přímé spoje, což bude znamenat přestupy. Více přestupů nemusí být samo o sobě ještě nevýhoda, pokud by to fungovalo dobře, ale řada těch přestupních míst na to není připravena."

Podle Fillera nemají často dostatečnou kapacitu ani bezbariérové úpravy. Jan Bodenlos z radnice Prahy 4 ze stejného důvodu původně požadoval, aby se termín spuštění posunul na prosinec v návaznosti na změny jízdních řádů Českých drah:

"Příprava infrastruktury, příprava řidičů, příprava občanů, to rpostě zabere nějaký čas, všetně připomínek. Já samozřejmě chápu Ropid, oni jsou to odborníci, a jsou to dobří odborníci, to se jich zase musím zastat, ale nemůžou vědět úplně všechno. To znamená já bych počkal na připomínky občanů. Nejde vždycky vyhovět všem, ale přesto všechno nějaké připomínky a nějaké změny v tom jejich konceptu, k těm by určitě ještě mělo dojít."

K posunu ale nedojde a vše se spouští k 1. září - tedy se začátkem školního roku. To je podle Bodenlose opět problém:

"No vemte to z pozice normálního občana: odjedete na prázdniny nebo na dobvolenou někdy na začátku nebo v půlce srpna, vrátíte se, nastoupíte do autobusu, a jedete jinam. Protože i ta kampaň je podle mě slabší."

Mluvčí Dopravního podnik potvrdila, že kampaň začala 20. srpna, trvá tedy pouhých 12 dnů.

Vratislav FIleer
Nabízí se otázka, proč takový spěch? Podle Vratislava Fillera z Auto*matu jsou za vším ekonomické problémy Dopravního podniku a snaha co nejrychleji ušetřit. Dopravní podnik ani Ropid, řešitel nového projektu, nezastírají, že jde o úspory. Filip Drápal uvedl, že jejich výši zatím nelze předně vyčíslit, prověří je až praxe:

"Předpokládáme, že v letošním roce od září do konce roku ušetříme touto změnou zhruba 100 milionů korun. To znamená, že v příštím roce bychom se měli vejít do těch avizovaných 400 milionů korun ročně."

Procentuálně se jedná o 3-4 procenta, která se ušetří oproti současnému stavu. Filler lituje, že tak velký projekt probíhá narychlo, protože se to negativně dotkne zejména cestujících.

"Je to škoda, protože domnívám se, že za chyby, které vznikly v minulosti a které přivedly ekonomiku města tam, kde je, by neměli platit cestující."

Tvůrci změn se ale negativních dopadů, natož pak kolapsu začátkem příštího týdne, neobávají. Podle Filipa Drápala není důvod, aby v pondělí něco v praze zkolabovalo, protože autobusy budou jezdit stejnými místy, jako jezdí už dnes a také kapacita přestupních míst je podle něj dostatečná. Navíc prý celá reorganizace vychází z průzkumu, který sledoval pohyb cestujících po Praze.