Pražská lyže se pojede na Hradčanském náměstí

Foto: ČTK

Závod Světového poháru v běžeckém lyžování poprvé v historii zavítá do hlavního města. V neděli 30. prosince se v exkluzivním prostředí v bezprostřední blízkosti Pražského hradu pojede na Hradčanském náměstí Pražská lyže, která je součástí prestižního seriálu Tour de Ski, jehož druhé vydání začne v Novém Městě na Moravě a vyvrcholí stejně jako loni v italském Val di Fiemme atraktivním, ale zároveň vražedným stoupáním na Alpe Cermis.

Kateřina Neumannová, foto: ČTK
Dostat světovou lyžařskou elitu do centra velkoměsta má pochopitelně svá úskalí, o kterých už dobře ví i prezidentka organizačního výboru Pražské lyže Kateřina Neumannová.

"Složitost závodu je, že všechno je sice přiopraveno na papíru, ale fyzicky můžeme začít s přípravou až tři dny předem. To je velmi krátký čas na to, aby všechno na sebe hladce navazovalo. I proto musíme mít vše připraveno do nejmenších detailů."

Při výčtu razítek, která museli organizátoři pro pořádání závodu získat, jde normálnímu smrtelníkovi hlava kolem.

"Moji spolupracovníci obíhali úřady několik měsíců. Tady je krátký výčet razítek, které bylo potřeba získat - Správa Pražského hradu, Metropolitní kapitula, Arcibiskupství pražské, MZV, NG, Magistrát hl.m. Prahy, Městská část Praha 1 a rezidenti Hradčanského náměstí."

Závod konaný v bezprostřední blízkosti areálu Pražského hradu přinesl organizátorům také jeden kuriozní problém, jenž museli operativně řešit.

"Museli jsme řešit problém, že v době konání závodu bude přes traťpochodovat Hradní stráž. Řešení jsme našli - Hradní stráž bude pochodovat v užším šiku a ne prostředkem náměstí, kde bude navezen sníh, ale podél tratě. Určitě to bude zajímavá kulturní vložka, která divákům zpestří závod."

Na Pražské lyži se podobně, jako je tomu při jiných podnicích lyžařského SP, očekává nemalé množství diváků. Vzhledem k tomu, že prostor Hradčanského náměstí není nafukovací, panují obavy, aby se vůbec na všechny zájemce dostalo. Neumannová však i po této stránce věří v hladký průběh samotné soutěže.

Foto: www.czechtourism.cz
"Mluví se o 5-10 tisících lidí. Vzhledem k tomu, že vstupné je volné a navíc spousta turistů bude mířit primárně na Pražský hrad, tak to množství lidí může být opravdu velké. Jsou připraveny zóny a tak je i možné, že kdo přijde pozdě, nebude mít ideální místa. Nicméně já doufám, že uspokojeni budou všichni diváci."

A komu přeje prezidentka OV vítězství?

"Přála bych vítězství českému závodníkovi, ale není to příliš reálné. Jinak budu nestranným divákem a budu hlavně přát nám, aby všechno dobře dopadlo."

Seriál Tour de Ski měl loni svou premiéru, takže Kateřinu Neumannovou zastihl až na samém sklonku její bohaté kariéry. Ovšem vzhledem k tomu, jak je závod z hlediska pravidel postaven, nemusí naše dlouholetá reprezentantka litovat.

"Tor de Ski je velmi zajímavé, po lyžování se mi určitě bude stýskat, ale právě tento závod mi rozhodně nebyl šitý na míru, neboť se v něm na můj vkus až příliš zohledňují sprinty, které jsem nikdy neměla v lásce. Takže si nemyslím, že by právě Tour de Ski bylo závodem, kde jsem přišla o největší úspěchy."

Jednoznačně nejatraktivnější částí Tour de Ski je jeho závěr, konkrétně 425 metrů dlouhé a především příkré stoupání na vrchol Alpe Cermis ležící ve výšce 1280 m nad mořem. Loni si ho na vlastní kůži osahala i Neumannová. Překvapivě však tyto galeje neoznačila za to nejtěžší, co ve své kariéře prožila.

"Jsem strašně ráda, že jsem to zažila, neboť to byla neskutečná dřina. Kdo na to měl, tak jel - kdo na to neměl, tak se nemohl schovat do žádného háku. Samozřejmě hodně jsem se při tom stoupání trápila, ale sportovně. Byl to rozhodně těžký závod, ale pro mě byly nejhorší podniky, kde jsem jela bez formy, ne úplně zdravotně v pořádku - tam to trápení bylo daleko větší. Alpe Cermis byl závod, který jsem svým způsobem vyhrála, přestože do cíle jsem dojela jako pátá, tak čas toho stoupání jsem měla nejlepší. Takže bylo to trápení, ale pěkné."

Autor: Jan Hloch
klíčové slovo:
spustit audio