Pražské Klementinum vystavuje rukopisy z doby krále Václava IV.

Foto: ČTK/Deml Ondřej

Šest vzácných historických rukopisů z přelomu 14. a 15. století, tedy z doby římského a českého krále Václava IV., si mohou do soboty prohlédnout lidé v pražském Klementinu. Národní knihovna je uvolnila ze svých trezorů, aby tak připomněla letošní 600. výročí Václavova úmrtí.

Foto: ČTK/Deml Ondřej

V pátek ráno umístili knihovníci a restaurátoři vzácné originály do vitrín v Zrcadlové kapli. Návštěvníci se mohou těšit například na dílo o zemědělství Petra de Crescentiis, které je v podstatě jakousi encyklopedií zemědělství, nebo na breviář, tedy modlitební knihu jedné z benediktinek kláštera sv. Jiří na Pražském hradě, a to z počátku 15. století.

Foto: ČTK/Deml Ondřej
"Určitě stojí za to si povšimnout té bohaté výzdoby. Na výzdobě se podílely písařské a iluminátorské dílny. Je to bez nadsázky opravdu umělecké dílo. I v té době to bylo umělecké dílo," představil rukopisy ředitel Národní knihovny Martin Kocanda.

Vystaveny jsou také Epištoly Petra z Blois, kde je v úvodní miniatuře vyobrazena polopostava anglického krále Jindřicha II. Autorem výzdoby je s největší pravděpodobností Mistr Samsonovy historie, který se vedle dvou svazků Bible Václava IV. podílel také na výzdobě řady dalších rukopisů. Návštěvníci uvidí i latinský sborník traktátů Johna Wycliffa z období asi 1411 až 1414.

"Pokusili jsme se vybrat šest rukopisů, které mají vztah k osobě krále Václava IV. Jsou to jednak rukopisy, které pocházejí z období jeho vlády, ale zároveň šlo o to, aby tvůrci měli nějaký vztah přímo k Václavu IV. Takže to byli lidé, kteří s králem Václavem IV. nějakým způsobem spolupracovali."

Foto: ČTK/Deml Ondřej
Knihovna krále Václava IV. byla nejrozsáhlejší a nejzajímavější sbírkou v tehdejší střední Evropě, protože mladý král toužil po vybudování reprezentativní knihovny, která by se vyrovnala knižním sbírkám jeho francouzských příbuzných.

"Bohužel po smrti Václava IV. tato knihovna byla z velké části rozkradena, rozprodána. V podstatě se toho z té knihovny nedochovalo příliš. A to, co se dochovalo, se nenachází na našem území. Nejblíže bychom nějaké věci z této knihovny našli třeba v rakouské Národní knihovně."

Jak dodal ředitel Národní knihovny Martin Kocanda, v den sobotního státního svátku bude v Klementinu otevřena zdarma i výstava s názvem Co se skrývá pod podlahou, která představuje zdejší archeologické objevy.