Pražský Festival spisovatelů letos představuje umělecký směr dada

r_2100x1400_radio_praha.png

V sobotu byl v Praze zahájen už 17. ročník mezinárodního Festivalu spisovatelů. Tématem letošní přehlídky je umělecký směr dada, jeho kořeny ve východní Evropě i jeho specificky česká podoba. Festival zahájila výstava v Galerii Smečky nazvaná DADA EAST? Více už Milena Štráfeldová:

Edgar Lawrence Doctorow (vlevo) a Gary Snyder
Odsud až na věčnost "já kopu, ty kopeš, červi kopou také". Tak zní dadaistické motto letošního Festivalu spisovatelů. Prestižní přehlídka, která má kořeny v Londýně v 70. letech minulého století, probíhá už posedmnácté v Praze. Pravidelně tu představuje významné světové i české autory. Dosud Prahu navštívili například kanadská spisovatelka Margaret Atwoodová, americký beatnický básník Lawrence Ferlinghetti nebo autor Satanských veršů Salman Rushdie. Z českých autorů zde vystoupili kupříkladu Bohumil Hrabal, Arnošt Lustig nebo Daniela Fischerová. Letošními hlavními hosty Festivalu jsou americký spisovatel E. L. Doctorow a jeho krajan, básník a ekolog Gary Snyder. Ten se na festivalu prezentuje i hudebními nahrávkami:

Každý ročník Festivalu má své profilové téma. Tím letošním se stal umělecký směr dada a jeho východoevropské kořeny a souvislosti. Směr, který vznikl v letech 1. světové války ve švýcarském Curychu a jehož zakladatelskou osobností byl rumunský básník Tristan Tzara, měl podle spisovatele a literárního kritika Ludvíka Kundery i svou originální českou podobu:

"Dadaistická skupina u nás sice žádná nebyla, ale bylo velice mnoho dotyků mnohých významných osobností s tímto směrem. A dada jako skupina u nás nevznikla proto, že vznikla jiná, a to poetismus pod střechou tzv. Devětsilu. Poetismus je jediný specificky český umělecký směr."

Dada na východě Evropy je také věnována výstava v pražské Galerii Smečky, která byla převezena z obnoveného dadaistického Kabaretu Voltaire v Curychu. Mapuje jeho historické kořeny v rumunské kultuře, v části nazvané Ztracené umění Českého Dada se věnuje mimo jiné i osobnosti karlovarského rodáka Waltera Sernera. Podle prezidenta Festivalu Michaela Marche se jedná o málo známou oblast české kultury:

"Je to vůbec první výstava v Praze a v této zemi a je to také první krok k tomu, abychom svět seznámili s Waltrem Sernerem jako se západočeským autorem. Centre Pompidou, washingtonské Národní muzeum, Muzeum moderního umění v New Yorku nemají žádné české umělce. Jsou tam Rusové, Poláci, Jugoslávci, ale ne Češi. A toto je český umělec."

Festival v Praze potrvá do středy. Představí se na něm čeští spisovatelé Pavel Řezníček, Miloslav Topinka nebo Jindřich Toman, ze zahraničních autorů vystoupí například Elena Stefoi z Rumunska nebo James Meek z Velké Británie. V závěru Festivalu bude také oceněna Povídka roku 2007.