Přečíslování telefonních linek

Jak se bude telefonovat ze zahraničí do České republiky po přečíslení? V České republice totiž v noci z 21. na 22. září 2002 dojde k plošnému přečíslení telefonních stanic. Začíná Ekonomická rubrika, kterou pro vás připravil Mikuláš Kroupa.

V současné době existuje v České republice 159 uzlových telefonních obvodů. Každý z nich má své číselné označení takzvané směrové číslo, které při meziměstském volání vždy volíme před číslem účastníka. Tyto uzlové telefonní obvody budou nahrazeny 14 telefonními obvody, které budou mít svoje směrová čísla a budou, až na malé výjimky, odpovídat krajům. Po přečíslování se směrové číslo telefonního obvodu stane nedílnou součástí národního telefonního čísla účastníka.

Místo osmi účastnických čísel se bude vytáčet čísel devět. Pro názornost uvedu změnu na telefonním čísle Českého rozhlasu. Dnes, pokud se k nám chcete dovolat a nejste z Prahy, tedy telefonujete z nějakého místa v České republice, vytočíte číslo 02/21 55 1111. Zdůrazňuji, že první číslice 02 znamenají směrový kód, který se po přečíslení ruší. Od neděle 22. září vytočíte číslo bez první nuly, tedy 2 21 55 1111. Toto číslo je platné pro celou Českou republiku. Jak ale telefonovat ze zahraničí do České republiky. Zeptal jsem se Vladana Crhy z Českého Telecomu.

"Volání do České republiky ze zahraničí se vlastně nezmění. Změní se koncové číslo. Nicméně telefonuje-li někdo ze zahraničí, vytočí mezinárodní předčíslí České republiky tedy 0042, nebo +42 a následně vytočí číslo zákazníka. Pokud znáte číslo zákazníka, zůstává systém naprosto identický."

Český Telecom se na přečíslení, na standardizaci s evropskými předpisy připravoval více než dva roky. Během posledních pěti let investoval do zkvalitnění svých služeb 160 miliard korun. Potvrdil to mluvčí Telecomu Vladan Crha. V médiích však velmi často odborníci útočí na Český Telecom. Podle nich brání ostatním operátorům v přístupu na trh.

"Tak stížnosti na nejsilnější, dominantní firmu patří k tradičnímu folklóru.Výhodou Českého Telecomu je, že má nejvíce zákazníků, asi 3,8 milionu. To vyplývá i mimo jiné z toho, že za poslední období Telecom investoval do zkvalitnění služeb 160 miliard korun."

Nicméně výhoda Českého Telecomu, jak tvrdí odborníci, spočívá v tom, že mnoho let neměla tato firma konkurenci. Příchodem mobilních operátorů se situace změnila. Český Telecom byl donucen snížit ceny a zkvalitnit služby.

"Konkurence pevných operátorů přišla před rokem, ale nesmíme opomínat konkurenci mobilních operátorů. Ti už tady působí několik let. Český Telecom se snaží konkurovat, ale víme v jakých oblastech. Musí být vyvážená hladina mezi cenou a kvalitou."

Podrobné informace o telefonních operátorech, přečíslování nabízí Český telekomunikační úřad na svých internetových stránkách www.ctupraha.cz, nebo stránky Českého Telecomu www.telecom.cz.


Na závěr ekonomické rubriky vám přináším krátký přehled nejzajímavějších ekonomických událostí v České republice.


Rozpočet na příští rok zůstane podle ministerstva financí se schodkem 157 miliard, přestože sněmovna neschválila povodňový daňový balíček. Podle ředitelky odboru státního rozpočtu Renaty Mládkové proto ministerstvo přestalo počítat s dodatečnými příjmy z plánovaného zvýšení daní.

"V tomto návrhu rozpočtu jsou na povodně určeny jediné úspory, které vznikly tím, že se nezavede šestnácti platový systém. Tyto úspory činí zhruba 3 miliardy korun."

Nové daňové změny, které chce ministr financí znovu předložit, by totiž sněmovna nemusela včas schválit, protože vláda musí návrh rozpočtu dokončit nejpozději v závěru října.


Česká koruna v posledních dnech hodně oslabovala. Její kurs je hodně rozkývaný. Jeho budoucí vývoj ovlivní například i letošní menší počet zahraničních turistů v Česku. Poslední dny ale nejvíc stlačuje korunu vládní krize. Ukončení rozporů mezi koaličními stranami by podle Ivo Nejdla z Raiffeisenbank mělo naši měnu posílit.

"Očekáváme, že jakmile se vládní krize překoná, koruna začne posilovat. Trh se bude ale obávat dalších intervencí České národní banky. Proto lze očekávat stabilní hodnotu koruny mezi 30,20 - 30,50 za euro. Na konci roku čekáme, že koruna posílí až na 29,50 za euro."