Před 39 lety překvapil Rygl celý lyžařský svět

Ladislav Rygl v roce 1970 při MS v klasickém lyžování na Štrbském Plese, foto: ČTK

Titul mistra světa Ladislava Rygla st. byl bleskem z čistého nebe. V roce 1970 se při MS v klasickém lyžování na Štrbském Plese daleko více čekalo od jeho sdruženářského kolegy Tomáše Kučery či skokanské party v čele s legendárním Jiřím Raškou. Ale byl to právě Rygl, který se tehdy jako jediný český reprezentant radoval ze zlaté medaile. Nikdo by se určitě nezlobil, kdyby se podobná senzace povedla i někomu z jeho nástupců na nadcházejícím MS v Liberci.

Ladislav Rygl v roce 1970 při MS v klasickém lyžování na Štrbském Plese,  foto: ČTK
Titul mistra světa jste získal před dlouhými 39 lety na Štrbském Plese. Můžete na ten slavný závod zavzpomínat?

"Jsou to pěkné vzpomínky. Byla to povedená věc, i když je to hodně dávno. Navíc to bylo v domácím prostředí v nádherné atmosféře. Měl jsem trochu problémy na můstku, kdy bylo špatné počasí, ale v běhu vyšlo vše tak jak mělo. Nejhorší bylo čekání v cíli, než rozhodčí spočítali výsledky, měl jsem nějaké tušení, protože jsem znal mezičasy, ale černé na bílém to bylo až 20 minut po závodě."

Vám tehdy v mlze úplně nevyšel skok, po kterém jste byl na 9. místě. ěřil jste v tu cvíli v titul mistra světa nebo alespoň v to, že můžete sahat po medaili?

"Hodně jsem chtěl, v tom roce jsem měl dobrou formu, řada závodů mi vyšla. Bohužel na můstku zrovna zrušili kolo, ve kterém jsem předvedl nejlepší skok. Ale 9. místo nebylo nejhorší, neměl jsem velký odstup od nejlepších, takže i když jsem nemyslel na zlato, tak jsem moc toužil po medaili. Šance pořád byla."

Jak se chystáte na letošní šampionát v Liberci a jaké dáváte šance současným reprezentantům v severské kombinaci?

"Na šampionát se moc těším, protože tam bude spousta fantastických výkonů a většinou ve vrcholovém sportu se dějí věci, které by nedokázal zrežírovat ani nejlepší režisér. Na několik závodů se pojedu podívat, protože bydlím nedaleko ve Vrchlabí. Co se týče šancí našich závodníků, tak myslím, že když se někomu povedou skoky, tak by mohl zajet do desítky."