Přehled tisku

Výběr některých témat českého tisku s datem 11. ledna 2001 připravil Vilém Faltýnek.

Na titulních stránkách zabírá samozřejmě stále nejvíce plochy dění v České televizi.

Jiří Leschtina v Mladé frontě Dnes se domnívá, že by poslanci neměli sahat k tak divokým aktům, jako je sesazení ředitele televize sněmovnou. K pravomocem sněmovny patří odvolání rady, ale nikoli už sesazení ředitele. Obránci autonomnosti České televize vyčítali druhé straně sporu, že formálně dodržuje zákony, ale jedná proti jejich smyslu. Pokud teď frakce ČSSD a čtyřkoalice přiřkne sněmovně mimořádné kompetence, zachovají se podle práva, ale v rozporu s duchem ústavy, a to by se nemělo stát, konstatuje Jiří Leschtina v Mladé frontě Dnes.

Na absurdnost postupu Poslanecké sněmovny poukazuje Miroslav Korecký v Lidových novinách. Připravený zákon o České televizi má vypudit z Kavčích hor ředitele, jehož legální volbu sami zákonodárci potvrdili. To je z legislativního i logického pohledu čirá kuriozita. Poslanci jdou ve svém svatém zápalu tak daleko, že by snad přijali i speciální "Zákon o vyhození Jiřího Hodače". To, co nastartovali vzbouřenci na Kavčích horách a co profesionálně převzali politici, hrozí spuštěním právního nihilismu, který může tuto zemi poznamenat na desetiletí, soudí v Lidových novinách Miroslav Korecký.

Kocourkov připomíná Martinu Denemarkovi z Hospodářských novin debata o hospodaření České televize. Nejvíc se v ní totiž ozývají ti, kteří měli - narozdíl od koncesionářů - alespoň jistou dobu možnost provoz televize ovlivnit. To vyvolává podezření, že tato diskuse může sloužit jiným účelům a nemusí hned jít o snahu politiků získat vliv na zpravodajství. I tentokrát mohou být v hlavní roli peníze - konkrétně z privatizace České televize. Převod vysílací licence se už jednou osvědčil jako metoda, jak přijít k penězům i politickému vlivu. Není proto divu, že se myšlenka zprivatizovat nejméně jeden ze dvou kanálů České televize politikům tolik zamlouvá, končí svůj komentář v Hospodářských novinách Martin Denemark.

V Mladé frontě také odpovídá na dotazy čtenářů Dušica Zimová, moderátorka, která působila necelé dva týdny v "oficiálním" zpravodajství Jany Bobošíkové. "Jsem velmi, dokonce velmi hrdá na to, že v podmínkách, ve kterých jsme pracovali, jsme dokázali vytvořit takové zpravodajství." Uvádí, že ji zklamali někteří bývalí kolegové. "Oslovují mě na chodbě ´svině´. Bývalí kamarádi mě přehlížejí a když si jdu pro jídlo, zorganizuje pan Svoboda hurónský komparzní smích," uvádí Zimová. Podotýká ovšem, že se tak nechovají všichni.


Vedle televizních témat ale dostávají prostor i náměty jiné.

Všechny denníky uvádějí, že ve středu vynesl soud rozsudek nad synem ředitele Televize Nova Jana Železného Davidem. Za znásilnění, kterého se dopustil v roce 1994, byl odsouzen na pět let nepodmíněně. Mladá fronta připomíná, že fakticky by si měl odsedět tři a půl roku, o podmínečné propuštění však může požádat po jednom a půl roce.


Mladá Fronta a Právo připomínají existenci originální metody léčby rakovinných nádorů, kterou vyvinul český chirurg Karel Fortýn. Jeho objev spočívá v tom, že podvázáním žil a cév, které vyživují nádor, se tělo samo s nádorem a metastázami dokáže vypořádat. Karel Fortýn, který 4. ledna tohoto roku náhle zemřel, byl přesvědčen o jednoznačnosti svého objevu. V Lidových novinách se ovšem píše, že "osud metody mají v rukou ministerští úředníci. Vědecká rada ministerstva zdravotnictví už schválila klinické ověřování. O postupu se však bude jednat až v únoru."


Lidové noviny píší, že mezi firmami z Itálie výrazně stoupl zájem o české hovězí maso. Důvodem je to, že u nás zatím nebyl zaznamenán ani jeden případ nemoci šílených krav. Před českými zemědělci se tak podle Lidových novin otevírá možnost výhodného obchodu, protože na italském trhu je nyní hovězího masa nedostatek.


Malé vesnické obchody se smíšeným zbožím ohrožuje nástup obřích supermarketů. O tento problém se zajímají Zemské noviny a Slovo. Supermarkety nabízejí lákavé slevy, které přitahují hlavně lidi s malými platy a nezaměstnané. Příliš nízké ceny si ale nemohou dovolit obchody na vesnicích. Své zákazníky si proto musí hýčkat co nejpestřejší nabídkou zboží, která by lidi přilákala. I přes enormní snahu si ale oslovení vesničtí obchodníci posteskli, že jejich živnost není žádný med.


Lidové noviny věnují celostránkový medailon Milanu Hlavsovi, který 5. ledna podlehl rakovině plic. Proslul zejména jako skladatel a zpěvák undergroundové skupiny Plastic People Of The Universe. Lidové noviny píší: "Nemohl být námezdním hudebníkem, žádná popová hvězda ho k sobě nelákala a jemu byl vždycky svět komerční hudby totálně lhostejný. Po celý svůj muzikantský život přímo ztělesňoval upřímné a nepodplatitelné rockerství."