Přehled tisku

Otakar Motejl, foto: ČTK
0:00
/
0:00

České deníky přinášejí zprávu o úmrtí ombudsmana Otakara Motejla.

Otakar Motejl,  foto: ČTK
Lidové noviny píší, že Otakar Motejl dokázal, že i za normalizace šlo čestně působit v oboru. "Třeba právníci, kteří sice rezignovali na práci u nejvyššího soudu či na fakultě, ale jako advokáti dokázali obhajovat lidi pronásledované režimem. Byla jich hrstka, ale díky Motejlovi víme o tom, že existovali. Až vám bude někdo říkat, že za normalizace šlo jen držet krok i hubu a narušovat režim flákáním, nebo se naopak vzdát všeho a žít jako lovná zvěř režimu, připomeňte mu na Motejlově příkladu, že ta volba byla širší."

V denících se objevují vzpomínky na Otakara Motejla. Například Právo otisklo vzpomínku předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského, který uvádí, že Motejl nastavil v roli veřejného ochránce práv laťku vysoko a jeho následovníci budou mít těžkou práci a současně závazek nést dál odkaz jeho lidství, humoru a charakteru.

O Motejlově smyslu pro humor hovoří také právník Tomáš Sokol v Mladé frontě Dnes. Podle Sokola, který s Motejlem před sametovou revolucí spolupracoval, to byl dokonalý profesionál s obrovskými znalostmi, zkušenostmi a darem rozumným způsobem promlouvat. "Byl velkorysý, měl nádherný smysl pro humor. Byl lidský a možná až příliš citlivý, proto mu ten ombudsman seděl," míní Sokol.


Eliud Kiptanui z Keni,  foto: ČTK
Hospodářské noviny poznamenávají, že v depresivní směsi způsobené např. situací v Řecku či prachem z islandské sopky to chce občas dobrou zprávu, třeba o pražském maratonu. Vítěz z Keni v neděli v Praze zaběhl fantastický čas, i když maraton běžel teprve podruhé v životě. A maraton se za šestnáct let své existence z ničeho vypracoval na jednu z nejpozitivnějších sportovních akcí v celé zemi a patří mezi neatraktivnější maratonské závody světa. "Nehýbe to trhy, volebními preferencemi ani leteckou dopravou. Jen to má prostě takový optimistický náboj, který by se vám při pondělku mohl hodit," poznamenávají Hospodářské noviny.


Jak se chovali Češi za II. světové války? Byli to švejci nebo aktivně bojovali? Ze statistiky, o niž Mladá fronta Dnes požádala historiky z Vojenského historického ústavu a Ústavu pro studium totalitních režimů, vyplývá, že se Češi bez rozpaků mohou srovnávat s jinými evropskými národy a rozhodně nebyli ve válce za zbabělce. "Každého druhého československého generála nacisté kvůli odboji popravili, umučili nebo věznili v koncentračním táboře. Každý pátý důstojník generálního štábu padl v boji nebo byl popraven, " píše list s odvoláním na vojenského historika Eduarda Stehlíka. Často se prý také zapomíná na tisíce žen, které se zapojily do odboje a například ošetřovaly nebo skrývaly zraněné bojovníky.


Vladimír Darjanin,  foto: ČTK
V pátek ministr kultury Václav Riedlbauch odvolal šéfa České filharmonie Vladimíra Darjanina. Orchestr proti jeho odvolání protestuje například i tím, že v pátek večer neproběhl plánovaný koncert. Podle předsedkyně Umělecké rady ČF Jany Brožkové je práce ředitele během na dlouhou trať a jeho odvolání po tři čtvrtě roce působení ve funkci znamená poškození práce filharmonie do budoucna. Darjanin se podle ní nebál oslovovat top dirigenty, nadějně se prý také vyvíjela spolupráce se Salzburským festivalem a filharmonie měla za výhodných podmínek odjet na turné do Japonska. Tématu se věnují Lidové noviny a přinášejí i rozhovor s ministrem kultury, v němž své rozhodnutí vysvětluje. Uvádí například, že ministerstvo dostávalo delší dobu znepokojující signály, že si Vladimír Darjanin neví s řízením příspěvkové organizace rady a že si ji plete se svými zkušenostmi z privátní sféry. "Navíc si stále nechtěl připustit, že má v osobě ředitele věcného odboru svého nadřízeného, a nerespektoval jeho pokyny," uvedl Riedlbauch.


"Slibované tažení proti užívání drog na veřejnosti policie stále nezahájila," píše deník Právo. Policie přitom důsledné pokutování lidí, kteří kouří marihuanu nebo si aplikují drogy na veřejných místech, slibuje už od března. Nových přestupků spojených s užíváním drog přibylo ale zatím z Právem oslovených měst jen v Brně. Pokuta za fetování na veřejnosti by mohla dosáhnout až 15 tisíc korun. Šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych uznal, že především pořádková policie v této oblasti nedělá, co má. Záměr vyhnat drogy z veřejných prostranství se podle něj projeví až časem. Protidrogová centrála zatím zpracovává metodiku pro hlídkové policisty v terénu, školení pro pracovníky přestupkových agend a usiluje také o změnu přestupkového zákona tak, aby užívání těchto látek na místech veřejnosti přístupných bylo kodifikováno jako specifický čin do přestupkového zákona.