Přehled tisku

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Tempo růstu české ekonomiky překonalo pětiprocentní laťku. Nabízí se otázka, zda vůbec někdy rostl hrubý domácí produkt rychleji. Jenže s historickými komparacemi je potíž, píší Lidové noviny (LN). Zvláště v ekonomikách, které prošly nejen transformací ekonomiky, ale i ekonomické statistiky. Pokud bychom chtěli porovnávat roky 1995 a 2005, kdy česká ekonomika zaznamenala nejrychlejší tempa růstu HDP, museli bychom zhodnotit i další důležité ukazatele ekonomiky.

Tempo růstu české ekonomiky překonalo pětiprocentní laťku. Nabízí se otázka, zda vůbec někdy rostl hrubý domácí produkt rychleji. Jenže s historickými komparacemi je potíž, píší Lidové noviny (LN). Zvláště v ekonomikách, které prošly nejen transformací ekonomiky, ale i ekonomické statistiky. Pokud bychom chtěli porovnávat roky 1995 a 2005, kdy česká ekonomika zaznamenala nejrychlejší tempa růstu HDP, museli bychom zhodnotit i další důležité ukazatele ekonomiky. Změnou prošla struktura českého hospodářství. Podíly průmyslu a služeb se mírně zvýšily, zemědělství zůstalo na svém a účet platí stavebnictví. V posledních čtyřech letech ovšem začal průmysl ukrajovat z podílu služeb na tvorbě HDP, což je ve vyspělých zemích poměrně ojedinělý jev. Změnily se i další charakteristiky české ekonomiky. V roce 1995 činila průměrná inflace měřená indexem spotřebitelských cen 9,1 procenta, nyní pouze 2,1. Podobný obrázek nabízí ostatní běžně používané cenové indexy. Schodek běžného účtu se ovšem prohloubil. Tehdy dosahoval 2,5 procenta HDP, nyní 3,9, nicméně rychle míří k nižším hodnotám. Před deseti lety se na něm ale podílel hluboký deficit obchodní bilance. Dnes jej tvoří výhradně bilance výnosů. Nezaměstnanost v roce 1995 teprve čekala na restrukturalizaci české ekonomiky a na konci roku dosahovala pouhých 2,9 procenta, letos bude podle stejné metodiky patrně o 6,5 procentního bodu vyšší. Zcela zásadní je ovšem proměna veřejných financí. Cyklicky očištěné primární saldo veřejných rozpočtů bez čistých půjček a dotací transformačním institucím (krkolomný pojem, nicméně nejvhodnější) bylo v roce 1995 kladné a činilo 0,3 procenta, letos by mělo být záporné a schodek by měl podle prognózy ministerstva financí činit 3,3 procenta. Zohledníme-li fiskální impuls, zjistíme, že před deseti lety veřejné finance tempo růstu ekonomiky prakticky neovlivnily, zatímco letos by bez něj ekonomika nerostla pětiprocentním tempem, ale jen zhruba tříprocentním tempem. To jistě není špatné, ale se sebechválou raději opatrně. On ten náš tygr jede tak trochu na doping a odvykací kúru má teprve před sebou.


Dva policejní vyslanci při jednáních se seychelskou policií a místním Interpolem o uprchlém Radovanu Krejčířovi nejsou jediní, kdo z české strany tato jednání vede. Ministerstvo spravedlnosti řízené Pavlem Němcem totiž podle informací Práva zahájilo vyjednávání se seychelskými úřady již v červenci. Ministerstvo obdrželo ve středu podklady pro vypracování žádosti o vydání Krejčíře od soudce, který vydal letos v červnu na Krejčíře mezinárodní zatykač bezprostředně po jeho útěku. Ředitel republikového úřadu služby kriminální policie a vyšetřování na policejním prezídiu zatím nepotvrdil, zda seychelská policie uvažují o zatčení Krejčíře, jak uvedla ve sví reportáži Česká televize. Krejčíř je stíhán jako uprchlý pro podezření z rozsáhlé majetkové trestné činnosti a přípravu vraždy celníka. Policii zmizel letos 18. června při domovní prohlídce luxusní černošické vily, kterou vlastní jeho manželka. Krejčířova manželka Kateřina čelí obvinění z praní špinavých peněz.


Stanislav Gross
Výzva bruntálské organizace ČSSD, která žádá šéfa strany Stanislava Grosse, aby rezignoval, "protože jeho činnost ve vedení strany nepřispívá k dobrému jménu ČSSD v očích voličů", zatím nenašla u soc. dem. Podporu, píše Právo. Ke kritice se připojil i exministr zemědělství Jaroslav Palas. "Stanislav Gross maří práci Jiřího Paroubka. K čemu nám je předseda strany, který ani nemůže být ve volbách lídrem své strany?", říká. Do sporu zasáhl ostrou kritikou na adresu exminista zemědělství premiér Jiří Paroubek. Jeho vyjádření označil za naprosto nevhodné, které ve svých důsledcích poškozuje sociální demokracii: "Bruntálští by měli zvážit, zda budou dále nominovat (do voleb 2006) Jaroslava Palase. Je spojen s klientelistickou skupinou Setuzy." To Palas odmítá.


Čas od času vyplave na povrch veřejného zájmu známé jméno, které figuruje ve svazcích spolupracovníků Státní bezpečnosti. Nemusíme soudit, musíme ale přemýšlet, v jakém režimu jsme žili, píší LN. Když se stále ještě vynořují další jména potřísněná potupnou spoluprací, brání se umělci výhradou: proč se nezveřejňují agenti mezi vědci, vysokoškolskými učiteli, novináři, sportovci nebo příslušníky jiných exponovaných povolání? Mají možná pravdu, ale na věci to nic nemění: svého místa na výsluní a toho, že byli obdivováni, někteří dosáhli tím, že byli pro StB zajímavější, potřebnější a možná i snadnější kořist. Ale jen někteří. Víc bylo těch, kteří si nezadali. Nebavme se však stále jen o těch, kteří spolupracovali. Neznáme jejich příběhy, nevidíme jim do kuchyní ani ložnic, nebyli jsme u toho, když je přemlouvali, ani u toho, když udávali. Přesto právě tady bylo těch, kteří si nezadali, nejvíc. Vytratili se nám snad během normalizace z paměti Josef Abrhám, Petr Čepek, Josef Kemr, Radovan Lukavský, Jaroslava Adamová nebo třeba Jana Preissová, Rudolf Hrušínský, Jiří Kodet či Jan Kačer? Přestal režírovat Peter Scherhaufer? Přestal hrát Jiří Stivín? Nefotografoval Jindřich Štreit? Nezpíval Pavel Bobek? Jistěže měli potíže, někdo větší, někdo snesitelné, jistěže mohli, kdyby chtěli, vydělávat víc a snadněji, nestálo jim ale za to pokřivit si svědomí. O nich se bavme a o dalších, kteří svůj talent nepoužívali jako všeodpouštějící záminku.


Nova od 26. září stahuje svou reality show Big Brother z hlavního večerního času na podvečer, píše MF Dnes. Záběry z vily se budou vysílat od 17.20 hodin. Pouze ve středu a v neděli jej nechá na svém současném místě v hlavním vysílacím čase. V pondělí tak Big Brothera například nahradí seriál Kobra 11, v úterý a ve čtvrtek celovečerní filmy. Zda je tento krok přímou reakcí na nízkou sledovanost ve světě úspěšné reality show, Nova neuvedla. V úterý přitom Big Brothera v hlavním večerním čase zhlédlo podle peoplemetrového měření ATO-Mediaresearch 648 000 dospělých diváků. To je nejméně od počátku vysílání tohoto pořadu poslední srpnovou neděli. Šéfka projektu Lenka Hornová již minulý týden případné programové změny nevyloučila právě v souvislosti s nevelkým počtem diváků, kteří Big Brothera sledovali. Reality show Novy lákala pravidelně méně diváků než konkurenční VyVolení na Primě, a to obě televize vysílaly své projekty v téměř shodný čas.


Byl s dcerou v parku a zastal se napadené ženy, píše MF Dnes. Útočník obrátil zbraň proti němu a dvakrát na něj vypálil. Michal Velíšek svým zraněním později podlehl. V úterý odpoledne byl Michal Velíšek s třináctiměsíční dcerou Valentýnkou na procházce v parku na Karlově náměstí. Stal se svědkem napadení ženy a šel se jí zastat. "Útočník ohrožoval zbraní ženu na lavičce. Dva muži se chtěli ženy zastat a útočník po jednom z nich vystřelil," popsali událost svědkové. Po prvním výstřelu, který šéfa střihačů zasáhl do ruky, upadl na zem. "Hned potom muž vystřelil podruhé. Z jednoho metru ho střelil přímo do břicha," dodávají svědci celého incidentu. Ačkoliv pro zraněného přijela hned záchranka a okamžitě se podrobil šestihodinové operaci, v noci svým zraněním podlehl. Kolegové a kamarádi Martina Velíška jsou z celé události v šoku. Šéf zpravodajství TV Nova Martin Ondráček oznámil, že televize vypisuje odměnu sto tisíc korun za informace, které dovedou policii přímo k dopadení vraha. "Zemřel jen protože udělal to, co je pro většinu lidí přirozené, bránil slabšího. To je na tom to nejhorší," kroutí hlavou Ondráček.