Premiér navrhl kompromis k balíčku daňových změn

Petr Nečas, foto: ČTK

ODS hodnotila příčiny své volební prohry. Premiér Petr Nečas navrhl kompromis k vládnímu balíčku daňových změn, který by byl přijatelný uvnitř ODS i ve vládní koalici. Přibrzdit radí i šéf TOP09 Karel Schwarzenberg. K revizi vládních reforem vyzvala rovněž sociální demokracie. Mimo jiné chce odsunout penzijní reformu o dva roky a zvýšit minimální mzdu.

Petr Nečas,  foto: ČTK
Premiér Nečas připomněl, že v polovině volebního období přehodnocuje svůj program každá vláda, ta jeho se chce podívat například na sociální oblast.

"Já jsem říkal, že se nesmí změnit klíčová priorita vlády, což je zodpovědné rozpočtové hospodaření. Samozřejmě, že s druhou polovinou volebního období se mění naprosto logicky akcenty toho, co vláda dělá. My se musíme víc zaměřit na prorůstovou agendu, abychom obnovili ekonomický růst. Samozřejmě některé sociální reformy provedené panem Drábkem se ukazují jako minimálně technicky problematické. Možná bude nutné provést i revize některých kroků, které se ukázaly, že nejsou zcela funkční, konečně vyjasnit debaty typu s-karta a podobně."

Přes tzv. sKarty mají potřební dostávat všechny dávky a příspěvky od státu. Do konce roku by je mělo mít na 600.000 lidí. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka žádá pozastavení projektu a podstatnou redukci příjemců sociálních karet:

Bohuslav Sobotka,  foto: ČTK
"To znamená, že by prostřednictvím s-karty byly nadále vypláceny pouze dávky v hmotné nouzi. S-karty by se tak už netýkaly rodin s dětmi, zdravotně postižených a krátkodobě nezaměstnaných. Týkaly by se pouze jedné kategorie občanů a to těch, kteří pobírají dávky v hmotné nouzi."

ČSSD chce také navrhnout odsunutí penzijní reformy na rok 2015, zrušení omezené valorizace důchodů a navýšení minimální mzdy.

"Od 1. ledna 2007 se vůbec nezvýšila minimální mzda, ani o korunu, ačkoliv od té doby v průměru inflace vzrostla zhruba o 18 procent,"

dodal Bohuslav Sobotka. Sociální demokraté rovněž chtějí prosadit zachování sociálního příspěvku na bydlení a zrušení veřejné služby nezaměstnaných. Premiér Nečas však v pondělí řekl, že vláda v reformách hodlá pokračovat. Kabinet ale zvažuje, že ponechá základní sazbu DPH v současné výši 20 procent, snížená sazba by mohla vzrůst o jedno procento na 15 procent. I tento ústupek vlády by podle ministra financí Miroslava Kalouska znamenal pro státní rozpočet výpadek deseti miliard korun. O stejnou částku by musely být nižší výdaje.

"Pokud premiér přijde s nějakým návrhem za celou ODS a bude chtít změnu v konsolidačním balíčku, tak jsme připraveni uzavřít nějaký kompromis. Nicméně za jasných podmínek, že projdou zákony týkající se penzijní reformy, že projdou církevní restituce."

Ministr zdravotnictví Leoš Heger,  foto: ČTK
Vláda možná navrhne i další změny. Ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09 chce, aby někteří chudší lidé platili nižší zdravotnické poplatky.

"Budeme se snažit do zdravotnického systému a systému regulačních poplatků a všech možných spoluúčastí vnést větší míru sociální solidarity."

Předseda Starostů a nezávislých Petr Gazdík k tomu dodal:

"Na druhou stranu je potřeba také analyzovat, jak by takové opatření konkrétně vypadalo, jaké by to mělo důsledky do státního rozpočtu tak, aby byl sestavitelný."