Přepíší Češi zeměpisné atlasy? Odpověď dá měření vodopádu Tugela

Vodopád Tugela, foto: Andynct, CC BY-SA 4.0

Přepíšou Češi zeměpisné atlasy? Pokusí se o to česká expedice, která odletěla do Jihoafrické republiky, aby přeměřila druhý nejvyšší vodopád světa Tugela. Geodeti chtějí přesnou vědeckou metodou zjistit, zda vodopád není vyšší než současná jednička, venezuelský Salto Ángel. Ten měří 979 metrů, u Tugelu se uvádí 948 metrů.

Vodopád Tugela, foto: Andynct, CC BY-SA 4.0
Podle vedoucího expedice Martina Šíla existují dohady o skutečné výšce obou vodopádů:

"Udávaná výška 948 metrů, je u Tugelu fundovaný odhad. Myslíme si, že se skutečná výška blíží tisíci metrům. Byli jsme tam už v roce 2014 a měřili jsme ho jenom barometrickým výškoměrem. Podle našich měření má hodně přes tisíc metrů. Když odečteme nějaké nepřesnosti v našem měření a v barometrickém přístroji, tak se budeme blížit k jednomu kilometru. Když jsme si hledali informace, tak jsme zjistili, že není úplně jasné, kolik měří, a že existuje možnost, že by mohl být nejvyšší na světě. Vznikla z toho potom tahle další expedice."

Jak jste ji dlouho plánovali?

"Celé dva roky. Nejdřív jsme hledali partnera, který by pro nás měřil, nějakou geodetickou společnost. Museli jsme stanovit plán práce, způsob měření, najít partnera v Jižní Africe. Tři z výpravy jsme původní členové cesty z roku 2014. To jsem já, František Filip a Jirka Neuman, fotografové, lékaři. K tomu se přidává čtyřčlenný český geodetický tým, protože měření bude prováděno vědeckou geodetickou metodou. V Jižní Africe přistoupí ještě místní geodet Russel Weeler."

František Filip, geodet Miloš Fridrichovský, ambasadorka JAR v Česku Franki Verweyová, vedoucí expedice Martin Šíl a lékař Jiří Neumann, foto: Zdeňka Kuchyňová
Jak se měří takový vodopád? Který je hlavní bod dole a hlavní bod nahoře?

"Hlavní bod nahoře je jasný téměř u všech vodopádů. Je to přepad, odkud voda fyzicky padá. Ale největší potíž bývá s patou vodopádu. Nikde není přesně řečeno, že vodopád končí například tam, kde sklon skály nebo terénu se například sníží pod 65 procent. Na patě vodopádu máme vytipovaná tři místa, kde měření provedeme. Potom to budeme porovnávat ještě s údaji ze světové databáze vodopádů, a podle toho budeme vybírat to konkrétní místo. Takže máme tři paty vodopádu, které budeme měřit."

Jaká je krajina, ve které se budete pohybovat?

Dračí hory, foto: Iri Soda, CC BY-SA 3.0
"Úžasná. Je to horská krajina, nejvyšší část Dračích hor. Jsou to krásné vysoké skalní štíty. Pata vodopádu leží v úzké, nádherné zalesněné rokli. Je to lahůdka i pro oko."

Cesta k vodopádu trvá 3,5 hodiny. Jdete s veškerým vybavením na zádech?

"Samozřejmě. Vede tam úzká pěšina, po které fakticky jdete tři a půl hodiny. V posledních částech už šplháte po kořenech a skobách na skále. Musíte mít všechno sebou. Naše výbava na focení a natáčení má 12 kilogramů, plus geodetické přístroje, které jsou taky poměrně těžké. Nebude to úplně jednoduché, ale já si myslím, že ty potíže, které budeme muset překonat, tomu dávají mnohem větší cenu."

Vodopád Tugela, foto: tomwoof via Foter.com / CC BY
Nad vodopádem se pasou koně. Vy jste říkal, že jste nepřišli na to, jak se tam dostali.

"Když jdete na hranu vodopádu, tak poslední, co vás čeká, jsou dva řetězové žebříky. Jeden má na výšku 25 metrů, druhý 15. Takže překonáte nějakých 40 výškových metrů kolmo nahoru. A když vylezete na to plato, ze kterého padá řeka Tugela, tak se tam pasou koně. Zřejmě objevíme nový živočišný druh pegas jihoafrický, protože jediná cesta, jak se tam mohli dostat, je, že tam přilétli."

Salto Ángel, foto: Tyraelux, CC BY-SA 3.0
Na jak dlouho plánujete expedici?

"Celá cesta bude trvat deset dní. Prvních pět dní bude skutečné měření. Druhých pět dní je rezerva, kdyby se cokoliv pokazilo, kdyby bylo potřeba přidat nějakou cestu, měření, nějaký bod. Pokud to dobře dopadne, tak těch pět dní strávíme mezi zvířaty."

Jak může být to měření přesné?

"Ti geodeti jsou schopni měřit na desetiny milimetru. Měření bude přesné a průkazné."

Čekáte na reakci Venezuely, která má zatím nejvyšší vodopád?

"Když se vžiju do jejich role, tak já bych samozřejmě nadšený nebyl vůbec. Ale na druhou bych řekl: tak chlapci, když jste změřili jihoafrickou Tugelu, pojďte a změřte i náš Andělský vodopád, a pak to spolu nějak porovnáme," uvedl pro Radio Praha vedoucí expedice Martin Šíl.

A jak je na tom s vodopády Česko? Nejvyšší je Pančavský vodopád s výškou 143 metrů, a najdete ho v Krkonošském národním parku.