Prezident jmenoval druhou Topolánkovu vládu

Prezident Václav Klaus jmenoval 9. ledna vládu Mirka Topolánka, foto: ČTK

Prezident Václav Klaus v úterý jmenoval druhou vládu premiéra Mirka Topolánka. Vláda ODS, KDU-ČSL a Strany zelených zatím nemá v Poslanecké sněmovně vyjednanou podporu, trojkoalice disponuje přesně polovinou poslaneckých křesel. Jaké je složení vlády? A jaké jsou její šance na získání důvěry? To se dozvíte od Martiny Lustigové.

Prezident Václav Klaus jmenoval 9. ledna vládu Mirka Topolánka, foto: ČTK
V novém kabinetu zasedá devět zástupců ODS, pět ministrů nominovali lidovci a čtyři ministry zelení. Politolog Petr Just v této souvislosti upozorňuje na to, že počet ministrů jednotlivých stran neodpovídá jejich zastoupení ve sněmovně: "Už stranická příslušnost jednotlivých ministrů napovídá, že tato vláda byla sestavena způsobem, který ODS, nebo alespoň její část, příliš neuspokojil. Pozice ODS ve vládě není taková, jak by odpovídalo volebním výsledkům. Naopak pozice menších partnerů je nadhodnocena. Ale musíme si uvědomit, v jaké situaci Mirek Topolánek tuto vládu sestavil a že mu v podstatě, když to řeknu velmi laicky, nezbývalo nic jiného, než kývnout na požadavky partnerů, aby vůbec nějakou vládu sestavil."

Které výrazné osobnosti z druhého vládního týmu Mirka Topolánka byste vyzdvihl?

"Jednou z nejvýraznějších osobností by se teoreticky mohla stát Vlasta Parkanová coby nová ministryně obrany. Budeme ale čekat na to, jaké budou její kroky, přece jenom je to poprvé, kdy žena zastává takto vysoký post, kdy žena stojí v čele klíčového silového ministerstva. Nicméně Vlasta Parkanová má bohaté zkušenosti z politiky a její angažmá ve vládě by mohlo být pro tuto vládu přínosem. Do jisté míry úspěšný by teoreticky mohl být i Martin Říman, který má rovněž bohaté zkušenosti z minulosti a rovněž je jedním z bývalých ministrů. Možná bych sázel právě na ty osobnosti, které již mají určité ministerské zkušenosti z minulosti."

Premiér Mirek Topolánek prochází kolem ministrů své nové vlády, foto: ČTK
Mirek Topolánek chce co nejdříve požádat Poslaneckou sněmovnu o vyslovení důvěry. Zatím ale nemá zajištěnou podporu, trojkoalice má ve dvousetčlenné sněmovně rovnou stovku hlasů. Premiéra proto čekají další politická jednání: "Mnohokrát jsem opakoval, že důvěru pro vládu budu transparentně hledat nejprve u vedení ČSSD a v případě neúspěchu u jednotlivých poslanců. Veřejnost bude mít veškeré informace. V žádném případě nepůjde o žádná kuloární jednání, jaká známe z minulosti, ať už vzdálené či nedávné." Sociální demokraté podporu trojkoaliční vlády vyloučili, protože mají výhrady k jejímu programu. Vládu nepodpoří ani komunisté.

A jak tedy vidí šance Topolánkova druhého kabinetu politolog Petr Just? "Vzhledem k tomu, že vláda v současné době disponuje pouze stovkou hlasů, tak říci, že ta šance je 50:50, je, myslím, odpověď, která vystihuje tu situaci. Šanci bych odhadoval 50:50. Tato situace je velmi nevyzpytatelná, velmi těžko předvídatelná. Ale možná bych byl ve skrytu duše mírným optimistou. Myslím si, že na některé sociální demokraty by mohla zapůsobit nedávná slova Miloše Zemana, který je vyzval k tomu, aby jednali o případné toleranci Topolánkovy vlády. Možná bych to zmírnil na 50,1%."