Prezident Klaus: voliči se v eurovolbách mají rozhodnout podle zdravého rozumu

Václav Klaus

Prezidenta Václava Klause často označují za euroskeptika. Francouzský ministr zahraničí Bernard Kouchner českého prezidenta dokonce nepřímo obvinil, že se snaží o demolici Evropy. Václav Klaus přesto v sobotu k eurovolbám půjde. Řekl to v rozhovoru pro Český rozhlas. Zmínil se v něm i o vyhrocené předvolební kampani. Více Milena Štráfeldová:

Václav Klaus
"Všichni, kdo odrazují od voleb, odrazují od Evropy. Je to snaha o demolici, s níž nesouhlasíme,"řekl ve čtvrtek Bernard Kouchner. Reagoval tak na úterní prohlášení Václava Klause, že pořádat volby do Evropského parlamentu je zbytečné. Prezident Klaus však Českému rozhlasu potvrdil, že sám se voleb zúčastní:

"K volbám do Evropského parlamentu samozřejmě půjdu, stejně jako až dosud chodím v posledních dvaceti letech ke všem volbám."

Ke kampani, která letošní volby předcházela, je ale Václav Klaus kritický:

"Samozřejmě jsem sledoval předvolební kampaň a musím říct, že byla zvláštní. Byla neuvěřitelně vyhrocená. Tvářila se, jako by šlo o volby do Poslanecké sněmovny. Odehrávala se téměř výlučně v podobě války mezi ODS a ČSSD."

Strany si navzájem vytýkaly pád vlády uprostřed českého předsednictví Evropské unii nebo hospodářské reformy, které jsou jen pro bohaté. Osočovaly se z arogance i populismu a zanášely do kampaně témata, o kterých Evropský parlament ani nemůže rozhodovat. Kampaň vyvrcholila vajíčkovou válkou na mítincích sociální demokracie, za kterou podle ČSSD stojí občanští demokraté. ODS toto nařčení ostře odmítá. Ve stejném konfrontačním duchu teď zřejmě naváže i kampaň před volbami do sněmovny. Jak ale poznamenal Václav Klaus, žádná z hlavních soupeřících stran nedefinovala v kampani skutečně evropská témata. O to se podle něj naopak pokusily nové politické subjekty:

"...pro které další směřování Evropské unie není jenom doplňkem k vnitropolitické realitě, ale v podstatě něčím úplně jiným. A já myslím, že díky tomu mají naši voliči tentokráte mnohem širší výběr, než měli kdykoliv v minulosti."

Podle prezidenta účast v eurovolbách do jisté míry supluje referendum o přijetí lisabonské smlouvy:

"Referendum, které bylo našim voličům odepřeno. Tento názor je určitě bližší pravdě, než jak vypadají kampaně našich standardních politických stran, pro které jsou tyto volby jen příležitostí k obvyklé výměně ataků. Takže někdo to zkoušel posouvat ke skutečnému tématu voleb a někdo nikoliv."

Václav Klaus voličům doporučil, aby při eurovolbách postupovali podle zdravého rozumu:

"A když k nim půjdou, tak ať udělají to, co udělám já. Prostě půjdu a budu volit podle toho, co si myslím, že je pro naši republiku v rámci Evropské unie to nejprospěšnější."