Prezidentovy plány

Prezident Václav Klaus, foto: ČTK
0:00
/
0:00

Prezident Václav Klaus si na středeční dopoledne pozval na Hrad šéfy všech pěti parlamentních stran, aby společně probrali možnosti odblokování povolebního patu v zemi. V úterním vysílání Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu mimo jiné řekl, že už má svůj plán.

Prezident Václav Klaus, foto: ČTK
Václav Klaus na rozhlasových vlnách vysvětlil, proč si na Hrad pozval najednou všechny předsedy parlamentních stran:

"Jednou věcí je nepochybně plynutí času, to je věc první, jasná, všem srozumitelná. Myslím, že všichni lidé to tímto způsobem cítí. Myslím, že širší veřejnost už si přeje, aby nějaké rozuzlení bylo, aby nějaký krok vpřed učiněn byl. To je evidentní plynutí času. Druhá věc je, že události se také změnily. Prostě některé varianty, naděje, snahy podle mého názoru končí nebo skončily, a prostě nastává čas pro iniciativu jiného typu. Tak to je druhý důvod, který mě k tomu motivoval. Ale hlavně si myslím, že není možné dopustit oprávněnou či neoprávněnou diskreditaci našeho politického světa vůbec a politické scény pokračujícím nefungováním základních orgánů našeho státu."

Prezident Klaus podle svých slov nejmenoval šéfa ODS Mirka Topolánka premiérem, protože nechtěl, aby Česká republika měla dva předsedy vlády - dosluhujícího Jiřího Paroubka a nového Mirka Topolánka. Václav Klaus také nastínil svůj plán dalšího postupu v povolebních vyjednáváních:

Prezident Václav Klaus (vpravo) přijal na Hradě předsedy parlamentních stran, foto: ČTK
"Ve mně uzrálo přesvědčení, že dneska je potřeba dávat si malé cíle a postupovat malými krůčky, ale aby to aspoň krůčky byly. Já jsem dlouho věřil, že na politické scéně dojde k dohodě, k vnitřní dohodě, k jakémusi celostnímu řešení, které bude postupovat od prvního kroku až po desátý nebo padesátý. Teď se mi zdá, že je potřeba pokročit o kousek dopředu, a byl bych velmi rád, kdyby se podařilo něco takového zítra udělat."

Co je tedy v současnosti prioritním cílem prezidenta Václava Klause?

"Já si opravdu kladu za cíl přispět k zprůchodnění Poslanecké sněmovny. Myslím, že všechny další otázky zůstávají otevřené. Je na politických stranách, aby jednaly dále, a já vůbec nepředpokládám, že by zítra padlo jedno jediné slovo o vládě, vládní koalici, vládní sestavě, podpoře, nepodpoře a tak dále. Já budu opravdu, jak jsem řekl, si klást za cíl udělat ten malý, menší krůček, a to sice nějak zprůchodnit Poslaneckou sněmovnu."

Prezident Václav Klaus také jednoznačně odmítl názory, že své kroky nyní ladí s ohledem na příští prezidentské volby, v nichž chce uspět.