Prezidentská kandidátka Zuzana Roithová

Foto: Šárka Ševčíková / Český rozhlas

Lékařka, europoslankyně, horolezkyně i příležitostná herečka. Tím vším je Zuzana Roithová, které bude věnovaný další medailon z našeho cyklu prezidentských kandidátů. Z domácí politiky si ji můžeme pamatovat jako ministryni zdravotnictví, od roku 2004 je europoslankyní za frakci lidovců. Evropské téma se také snaží podle svých slov stále zdůrazňovat, i když to v Česku není příliš populární.

Zuzana Roithová, foto: Šárka Ševčíková / Český rozhlas
Bývalá senátorka se v politice věnovala otázkám zdravotnictví, neziskového sektoru, zahraničním vztahům nebo vstupu České republiky do EU. Sociální věci, evropská témata nebo křesťanské hodnoty se staly i součástí její kampaně. V petici na svoji podporu na podzim nasbírala 81 tisíc podpisů svých podporovatelů. Ve svém současném působišti - Evropském parlamentu - Zuzana Roithová Radiu Praha řekla:

"Od doby, co jsem byla lékařka, ředitelka nemocnice a senátorka, tak i tady v Evropském parlamentu se starám o "člověka", který se stal i takovým mottem té mé kampaně, tedy že je potřeba, aby se zájem o "člověka" dostal do středu zájmu."

Zuzana Roithová vystudovala v 70. letech medicínu a pracovala v pražské Vinohradské nemocnici. V listopadu 1989 stala se spoluzakladatelkou a mluvčí Občanského fóra zdravotníků. Od roku 1990 byla ředitelkou vinohradské nemocnice a zdravotnickou manažerkou. V lednu roku 1998 jako bezpartijní vstoupila do vlády premiéra Josefa Tošovského jako ministryně zdravotnictví. Téhož roku na podzim se stává senátorkou jako kandidát čtyřkoalice bez stranické příslušnosti. Pracovala třeba v senátním výboru pro evropskou integraci. Dodnes je členkou KDU-ČSL, kterou se stala v roce 1999. Pět let na to byla zvolena poslankyní Evropského parlamentu. Jak už jsme zmínili, evropská témata jsou jedním z pilířů její kampaně. Jak tedy vidí současnou pozici Česka v Evropě?

"Česká republika patří k těm středně velkým zemím a to, co já bych chtěla, je vrátit Českou republiku do centra rozhodování o naší společné evropské budoucnosti. Pokud se těch jednání neúčastníme a vymezujeme se z ideologických a někdy ze zcela nesrozumitelných důvodů, tak ztrácíme možnost ty věci ovlivnit tak, jak by to vyhovovalo třeba českým občanům."

Foto: Archiv Čro 7 - Radia Praha
Zuzana Roithová se v Evropském parlamentu věnovala otázkám ochrany spotřebitele, vnitřního trhu nebo lidských práv. Angažovala se třeba v případu vězněné ukrajinské premiérky Julije Tymošenkové a vystupovala také proti mezinárodní smlouvě proti padělatelství ACTA. V rozhovoru pro Českou televizi řekla, že Česká republika by měla plnit své závazky a přijmout evropskou měnu euro v horizontu šesti let. Důraz na evropskou notu u Zuzany Roithové ale může být i mínusem, domnívá se americký novinář žijící v České republice Erik Best.

"Určitě má zkušenosti. Myslím si, že je to v jejím případě pozitivní, ale také je to trošku negativní. Ona je součástí toho systému - který sama chce nějak reformovat nebo vylepšit - a přitom mluví o tom, že lidé ztrácejí důvěru v politický systém. Zastupuje Brusel a trochu zapomíná na to, že Češi také ztrácejí důvěru v EU."

Zuzana Roithová Radiu Praha také řekla, že ve funkci prezidentky by chtěla v domácí politice především spojovat a ne rozdělovat. Více komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov.

"Její neustálé věty o tom, že má zkušenosti, že dává lidi dohromady, já jim rád uvěřím. Pokud jsem to dobře poslouchal, řekla, že jestliže se jí nepodaří zamezit tomu, že by tady byla jmenována vláda s přímou či nepřímou účastí KSČM, tak abdikuje. To je sjednocování? To mi přijde, že ona se záměrně vyhrocuje a vlastně nechce zastupovat všechny voliče, ale pouze jejich část."

Čeští občané žijící v zahraničí, kteří se chtějí v lednu příštího roku zúčastnit historicky prvních přímých voleb prezidenta České republiky, se do 12. prosince musejí zaregistrovat na zastupitelských úřadech ČR v zemi svého pobytu. Tuto středu totiž ambasády uzavírají voličské seznamy. Krajané ale budou moci volit už o den dřív, než proběhne první kolo voleb v Česku, tedy už 10. ledna 2013.