Prezidentští kandidáti: Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg, foto: Filip Jandourek

Představujeme dalšího kandidáta do první přímé volby hlavy státu v České republice - 1. místopředsedu vlády a ministra zahraničních věcí Karla Schwarzenberga. Na jeho "konkurenční výhody a nevýhody" vůči ostatním kandidátům v prezidentském klání jsme se zeptali politologa Jiřího Pehe:

Karel Schwarzenberg,  foto: Filip Jandourek
"Pokud jde o výhody, tak je vidím především v tom, že Karel Schwarzenberg je člověk zkušený, který má, dalo by se říct, i světový rozhled. Je to politik a člověk evropského formátu, který mluví několika jazyky. Má za sebou také určitou historii, se kterou se může mnoho lidí ztotožnit. Ještě před pádem komunismu bojoval proti autoritářským režimům a zasazoval se o lidská práva. A navíc má i zkušenosti z Hradu, protože byl spolupracovníkem Václava Havla v pozici kancléře. To jsou všechno pozitiva, která by se určitě dala zúročit v prezidentské volbě."

A jeho nevýhody?

"Já se obávám, že jeho největší nevýhodou je v poslední době určitá neprincipiálnost, která spočívá v tom, že on se několikrát vymezil coby oficiálně deklarovaný Evropan proti politice vlády Petra Nečase vůči Evropské unii. Dokonce několikrát hrozil odchodem z vlády, pokud vláda nepřijme určité evropské dohody, nepřipojí se k určitým opatřením na evropské úrovni. A pak, když se Petr Nečas rozhodl ty dohody nepodepsat, tak se Karel Schwarzenberg vůči tomu v podstatě nijak nevymezil, natož aby z vlády odcházel. Myslím, že mnoho lidí, kteří v něm spatřují jakéhosi pokračovatele dědictví Václava Havla, k němuž se on hlásí, to považuje za nedostatek. Tam právě třeba ve srovnání s Václavem Havlem je jasné, že pokud by se něco takového přihodilo právě jemu, tak by určitě své slovo dodržel a z vlády by demonstrativně odešel, na protest proti té protievropské politice."

Jiří Pehe,  foto: Šárka Ševčíková
Karel Schwarzenberg tento svůj postoj ale vždycky zdůvodňoval jako projev loajality vůči premiérovi...

"Já myslím, že loajalita je v pořádku. Pak ale nemá politik mluvit o tom, že pokud se stane určitá věc, on z vlády odejde. V takovém případě by měl rovnou říci, že loajalita u něho stojí nad osobním nebo politickým závazkem vůči Evropské unii. Vidím to jako určitý problém: tento střet loajality, která může být lidem sympatická, a nedodržení slova nebo určitých principů ve vztahu k Evropě, která celé řadě jeho potenciálních příznivců je velmi blízká."

To je pohled politologa. Jaký je ale podle vás pohled veřejnosti? Ty zkratky typu - spící kníže?

"Myslím, že Karel Schwarzenberg v očích veřejnosti vyvolává protichůdné reakce. Na jedné straně je celé řadě lidí lidsky sympatický. Je to takový medvídek, kterého mají prostě rádi. On se vyjadřuje určitým způsobem, má smysl pro humor. Na druhé straně ale má určité osobní nedostatky, jako je právě třeba ono propadání občasnému usínání nebo špatná výslovnost, což některé lidi dráždí. Obecně si ale myslím, že jeho osobnost je spíše devizou. Kdyby to záviselo pouze na osobnosti, měl by v prezidentské volbě docela dobré šance uspět."

Karel Schwarzenberg,  foto: Archiv ČRo 7 - Radio Praha
Karel Schwarzenberg právě v prosinci oslavil 75 let. Pochází z tzv. orlické větve šlechtického rodu Schwarzenbergů. Jeho rodina po únoru 1948 emigrovala do Rakouska. Karel Schwarzenberg se v exilu věnoval správě rodového jmění, podporoval ale také československý disent. Po pádu totalitního režimu se stal blízkým spolupracovníkem prezidenta Václava Havla, později senátorem, poslancem a dvakrát ministrem zahraničních věcí. Od r. 2009 stojí v čele strany TOP 09. Je ženatý a má dvě dospělé děti, jeho rodina žije v zahraničí. Karel Schwarzenberg je nositelem řady prestižních řádů a vyznamenání.