Prohlášení vlády na čtyřicet stránek
Několik hodin vládní kabinet Sociálních demokratů, lidovců a unionistů projednával konečné znění svého programového prohlášení. Před novináře však premiér předstoupil bez dokončeného dokumentu. Proč? Na to nám odpoví kolega Mikuláš Kroupa.
Středeční jednání ministrů provázela věcná diskuze, ze které vzešlo mnoho technických úprav předešlé verze vládního prohlášení. Ministři přicházeli na úřad vlády se svými pozměňovacími návrhy, které místo toho, aby text zjednodušily a zestručnily, spíše celou věc zkomplikovaly. Vpodvečer vláda konečně ukončila diskuzi a předstoupila před novináře. Nakonec se vládní prohlášení zkrátilo z devadestáti na zhruba čtyřicet stran. Ovšem ani tato verze není konečnou. Podle premiéra Vladimíra Špidly se tak stalo kvůli formulačním výhradám, které měli k dokumentu jednotliví ministři.
"Tak diskuze byla dlouhá, ale především věcná. Nedošlo k žádné vážné výhradě, která by změnila významně text, ale spíše technické záležitosti."
Jaké konkrétní výhrady k textu se řešily na zasedání vlády a kolik jich bylo? Opět premiér Špidla."Tak změn bylo mnoho, něco mezi šedesáti až sto dvaceti, možná až třistadvaceti. Nebudu je rozebírat, byly skutečně technického rázu. Například jsme zjistili, že v kapitole chybí podkapitola lidských práv. Sama kapitola se týkala lidských práv, ale neměla mezititulek."
Konečný návrh programového prohlášení nyní ve spolupráci s ministry zpracuje vicepremiér Pavel Rychetský. Kabinet jej schválí v pondělí, pouhý den předtím, než jej předloží ke schválení Poslanecké sněmovně.
Premiér Vladimír Špidla však nevyloučil, že konečný text by se mohl ještě v některých kapitolách změnit.