Projekt Czeching vyhrála skupina Wild Tides

Wild Tides, foto: oficiální prezentace skupiny Wild Tides

Vítězem projektu Czeching se stala kapela Wild Tides. Vyhrála se svojí skladbou Longing. Kapela Wild Tides se skládá ze dvou kytar a bubeníka. Hraje ve složení Jakub Kaifosz, Jan Táborský, řečený Vegy a Michal Dovec. Jejich profese - učitel, kuchař a automechanik se na turné určitě hodí. Ale nejdřív se vraťme k projektu Czeching. Ten se zabývá českou nemainstreamovou hudbou v zahraničí. Pomoci jí může soutěž, při které porota nominuje šest současných kapel, které by mohly mít v zahraničí šanci. Vybere jednu skladbu a vítězné kapele se pak věnuje Český rozhlas. Pořídí hudební nahrávku a rozešle ji do rádií Evropské vysílací unie /EBU/.

Wild Tides,  foto: oficiální prezentace skupiny Wild Tides
Cílem je, aby se skupina dostala do evropského éteru, tam si kapely všimli a pozvali ji na koncert. Kapelu Wild Tides navrhl hudební publicista Pavel Turek:

"Je to trio ve složení dvě kytary a jedny bicí. Když si pozvete Wild Tides, tak s nimi přijede kultura rock and rollové drzosti. Ta kapela vyzařuje obrovské charisma, dává si záležet na tom, aby jejich hudba byla patřičně našlápnutá. Sami jsou dost drzí, takže průpovídky mezi skladbami jsou hodně peprné, zvládli by to i v angličtině. Nepodceňují komunikaci na facebooku, promýšlení klipů. Kapela kombinuje rock až punkovou hudbu od 50. do 70. let."

Jak dodal Jakub Kaifosz, Pavlu Turkovi nechali při výběru skladby volnou ruku:

"Volal Pavel, že jde dělat něco do radia a že si tam potřebuje vzít nějakou kapelu. Já jsem ho moc neposlouchal a říkal jsem: vezmi si co chceš. Pak mi po měsíci volala Iva (Iva Jonášová, iniciátorka projektu Czeching) a já vůbec nevěděl, kdo to je. Když jsme si asi půl hodiny vysvětlovali, že jsme něco vyhráli, tak mi došlo, o co jde, a měl jsem radost. Longing mám rád, ale když jsem ji nahrával a pouštěl komukoliv, tak na mě koukali a říkali: co to je? Nikdo se moc nevyjadřoval pozitivně."

Porota v projektu Czeching je složená z českých hudebních odborníků. Každý rok je jiná, podle toho, jak je ročník zaměřený, říká Iva Jonášová z Českého rozhlasu, iniciátorka projektu Czeching:

Wild Tides v Českém rozhlase,  foto: Ondřej Tylčer,  Český rozhlas
"Každý z porotců nominuje jednu nadějnou současnou nemaistreamovou skladbu, která by mohla uspět v zahraničí. Takže máme šest skladeb a vyberou jednu vítěznou. Pak se ptáme zahraničních odborníků, co na to říkají. A můžeme být překvapeni, že třeba v zahraničí se líbí něco úplně jiného. Odborníci se vyjadřují nejen k vítězné skladbě, ale také k vítězné nahrávce, kterou kapela pořídí, a také k dalším nominovaným skladbám. I letos pro nás bylo překvapením, že uspěla kapela, která se umístila v anketě českých odborníků na druhém místě (Manon Meurt). Zahraniční odborníci ji jednoznačně dávali na první místo a naopak vítězná kapela Wild Tides mezi nimi nesklidila moc velký úspěch. To je přesně to, co jsme chtěli, zpětnou vazbu, zda čeští odborníci a potažmo i české publikum vyberou stejnou kapelu."

V příštích letech by měla být kromě české poroty i porota zahraniční se stejným počtem členů.

Wild Tides vznikli v roce 2011. Jakub Kaifosz se znal s Janem Táborským už od 16 let, jako poslední se k nim přidal Michal Dovec.

Wild Tides v Českém rozhlase,  foto: Ondřej Tylčer,  Český rozhlas
"S Míšou jsme se před tím neznali, ten se ozval na inzerát," uvedl Jakub Kaifosz. "Ono to nebylo úplně na inzerát. Díval jsem se na internet a Kuba tehdy dělal Wild Tides sám. Byl na titulní stránce a já jsem na to omylem kliknul. Pustil jsem si to a hudba se mi zamlouvala. Chtěl jsem se dozvědět něco o kapele a koukám, že je sám. Tak jsem napsal email: chci ti hrát na bicí," dodal Michal Dovec.

A tak se původně jednočlenný projekt Wild Tides rozrostl na trio. První EP, Hearts On Fire, ještě z velké části vznikalo pouze jako sólový projekt Jakuba Kaifosze, tři z pěti písní nahrál sám bez pomoci svých spoluhráčů. Zatím poslední rozhlasové EP se jmenuje Sever Fashion. V zahraničí skupina koncertovala na Slovenku, v Holandsku a v Německu. Tam zažili docela úsměvnou příhodu, připomněl Jakub Kaifosz:

"Já myslím, že nejlepší zkušenost byly Drážďany. Tam nepřišel ani pořadatel, ale dva fanoušci, kteří nebyli z Drážďan. Přijeli z nějakého malého města. Další den to bylo fajn, ve Frankfurtu přišlo asi 70 lidí, kteří tancovali, což se moc u nás nevídá."

Všechny letos nominované skupiny zpívaly anglicky. To však není podmínkou. Úspěšní můžou být i s češtinou, dodává Iva Jonášová:

"Jedna z nejúspěšnějších současných kapel českých v zahraničí je kapela Dva. I když si v zahraničí myslí, že zpívá česky, taj zpívá fiktivním jazykem. Je někde mezi slovanskými a ugrofinskými jazyky a je úspěšná. Takže otázka, zda se má vyvážet česká kapela, která zpívá anglicky, česky nebo úplně jiným jazykem, je na naše debaty v Czechingu, ale není nijak rozhodnutá."

Skupina Wild Tides příliš nezkouší a řadu skladeb dolaďuje až při koncertech, říká Jakub Kaifosz.

Wild Tides,  Colours of Ostrava 2013,  foto: Agnès Joyaut
"Obvykle to vypadá tak, že já přijdu, řeknu, že máme novou písničku, a jak se to bude hrát. Vegy dva koncerty stojí vedle a kouká na nás, potom si vezme tamburínu a kouká na nás. Před dalším koncertem přijde a řekne: co tam mám hrát já? Tak to vymyslíme a pak to na tom koncertě hrajeme. My jsme na současnou nahrávku zkoušeli jednou. Mám pocit, že tohle vypovídá o kapele, o tom, jak hudba funguje. Jedny z nejlepších alb obvykle vycházejí z toho, že hudebníci nejsou připravení na to, co budou dělat a jdou na první dobrou. Já sám nemám rád kapely, které zní jako stroje."

Wild Tides už v Českém rozhlase nahrály pět skladeb. Jak říká Iva Jonášová, spolupráce s vítěznou kapelou je vždy velké dobrodružství:

"Já mám na stole kapelu, se kterou budu půl roku pracovat a nevím, jestli kapela o to bude mít zájem, jestli se mnou bude chtít spolupracovat. Nevím, nakolik ji bude zajímat, že jí jako Český rozhlas dáváme šanci nějak prorazit do zahraničí. Naštěstí se nám to v obou ročnících povedlo. Obě kapely mají ambici uspět v zahraničí, rády tam koncertují a rády by koncertovaly víc. Znamená to taky promo focení, vytváření nějakého balíčku, který jako celek posíláme do evropských rozhlasů, aby si udělali představu o vítězné kapele. V lednu pojedeme na European showcase festivals a konferenci Eurosonic v Holandsku, kde budeme prezentovat nejenom projekt Czeching, ale i vítěznou kapelu. Třeba ji příští rok na Eurosonic pozvou, aby ji viděli i na pódiu, protože to zrovna v případě Wild Tides je obrovská energie. Kdo neviděl jejich koncert, tak neuvěří, co se tam děje."

Kolem Wild Tides ani nebylo potřeba vymýšlet žádný příběh, kapela umí překvapit.

"Frontman zmizne na tři měsíce na léčení poté, co dotočí album. Potom se pravděpodobně v únoru vrátí v plné síle s novým albem, které tam dá dohromady na kytaru a taky s koncertním turné. Vypadá to, jako když ten příběh kapely máme naplánovaný a vše postupně dávkujeme, ale s Wild Tides se to skutečně děje. Když jsme dotočili album, tak jsem pocítila takovou nostalgii z toho, jak dlouhá cesta to byla. A jak krásná byla od toho prvního telefonátu, kdy mě frontman kapely neslušnými slovy napsal, že tohle nebude točit, tohle taky ne, a ať se vzpamatuju. A pak jsme vytvořili album, které mám čím dál tím raději," dodala Iva Jonášová.