Protikorupční očista pokračuje

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

S korupčními aférami v Česku jakoby se v posledních týdnech roztrhl pytel. Kvůli úplatkům, zneužívání pravomocí nebo dokonce vydírání je stíháno hned několik zastupitelů a vysokých státních úředníků. Bylo by sice velice neférové, ale zato logické, kdyby v období těsně před volbami výkonná moc třeba zneužívala policii na kompromitování opozice, nebo alespoň dnes už nepohodlných koaličních partnerů. Věc se má ale překvapivě tak, že nejvíc podezření směřuje dovnitř největší vládní strany, která má navíc pod kontrolou i ministerstvo vnitra.

Poté, co začátkem března detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu zatkli sedm lidí kvůli takzvané biolihové aféře, se ukázalo, že do snahy ovlivňovat státní rozhodnutí prostřednictvím úplatků je zapleteno hned několik členů sociální demokracie, ať už jsou to zaměstnanci státu nebo soukromé osoby. Záhy byl z funkce náměstka ministra dopravy odvolán a pak z kandidátky ČSSD stažen Petr Pospíchal, rovněž v souvislosti s aférou kolem ovlivňování pravidel na výrobu biolihu.

Kandidatury do Poslanecké sněmovny za ČSSD se vzdal také bývalý tajemník místopředsedy vlády Zdeňka Škromacha Jan Hanáček. I jeho vyšetřují detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Většina dotčených přišla o členství ve straně, jejíž volební lídr a předseda vlády Jiří Paroubek se k hříšníkům nechce znát:

"Pokud ty věci jsou oprávněné, tak já k nim budu přistupovat čelem, a ti lidé, kde bude naznačena korupce, jako v případě pana Hanáčka, tak ti prostě skončí v sociální demokracii."

Ministr práce a vicepremiér Zdeněk Škromach, který se ještě před dvěma týdny dotčených spolustraníků zastával kvůli presumpci neviny, se ke svému bývalému tajemníkovi Hanáčkovi už také obrátil zády. Svůj postoj vysvětluje takto:

"Jakékoliv pochybnosti potom vytvářejí různé představy, které například ani nejsou. A byl bych docela rád, kdyby tyto případy byly dotaženy až do toho stavu, řekněme, aspoň soudu."

Jan Hanáček, foto: ČTK
Ministr vnitra František Bublan je sice nestraník, ale do vlády ho delegovala sociální demokracie, navíc se objeví na jednom z předních míst její poslanecké kandidátky.

"My tady jasně a dopředu deklarujeme, že chceme vážně bojovat s korupcí, protože jsme si to dali do svého programu. Máme na to zvláštní kapitolu, která se tomu věnuje, a tak přistupujeme i k vlastním lidem. A nechceme rozlišovat, jestli je to náš člověk anebo je to člověk z jiné strany."

Komentátor časopisu Týden, Martin Fendrych, často velice kritický k ministerstvu vnitra, kde sám kdysi působil jako náměstek, deklarovaným slovům vládních činitelů tentokrát věří:

"Úplně první dojem je ten, že ta policie konečně dělá to, co má. To znamená, že tam, kde je podezření, že došlo ke korupci nebo že nějakým nekalým způsobem jsou získávány státní zakázky, tak tam se prostě začne šetřit, případně se sdělí obvinění a tak dále. Jinými slovy, tady se v České republice neustále mluví o obrovské míře korupce, máme na to různé průzkumy, různé agentury to měří, ale vlastně strašně málokdy je někdo za korupci nejen tedy odsouzen, ale dokonce strašně málokdy i stíhán, takže to se teďka mění."

Jiří Paroubek, foto: ČTK
Proč ale policie probudila tak náhle a navíc v tak nevděčné předvolební době - ptáme se dále Martina Fendrycha. Soudí, že to nejspíš nejsou jen jakési "kauzy na poslední chvíli". Podle jeho zkušeností nelze jít za poradcem ministra a zatknout ho nebo uvalit na něj vazbu bez toho, aby ta věc byla podpořena kvalitním důkazním materiálem, takže policie obvykle na takových případech už předtím pracuje rok či dva.

"Podle mého názoru rozhodně nejde o nějaké okamžité akce. Zároveň ale si myslím, že to bude aspoň trochu souviset s tím, že byl jmenován nový šéf protikorupčního útvaru policie, pan Brych, a já předpokládám, že to s tím, úzce souvisí. Že to je prostě člověk, který do toho půjde. Je tam nový, je tam od toho, a bude se snažit, aby ta policie dělala to, co má."

Komentátor časopisu Týden Martin Fendrych proto nechápe, proč opozice teď kritizuje postup policejních orgánů a zpochybňuje informační embargo na většinu zmíněných případů:

"Tomuhle argumentu ODS vlastně vůbec nerozumím. Protože já ani o to nestojím, aby policie dopředu dávala informace o tom, koho bude stíhat. Nestojím o tom, aby ty informace se objevovaly v tisku, jako dejme tomu nějaké přepisy odposlechů... To si myslím, že není správné řešení. Ty věci se mají prostě dostat k soudu a mají tam být vyřešeny a ne tak, že si o tom budeme číst v novinách a poslouchat přepisy telefonních rozhovorů v televizi. To prostě podle mého názoru v pořádku není. Takže já myslím, že ta policie se v podstatě chová normálně."

Martin Fendrych tedy shrnuje:

"Člověk nemůže si nevšimnout jedné zvláštní skutečnosti: že pořád se mluví o korupci, o tom, že by se měla stíhat. A když se začne ta korupce stíhat, tak je to najednou, třeba i opozicí, velice zpochybňováno, jako kdyby tady byla obava, kam až to půjde. Ať je to jak chce, ať je pan premiér Paroubek jaký chce, tak teď dává skutečně jasně najevo: jestliže někdo je podezřelý z korupce, tak jde ze své funkce, a dokonce je vylučován i ze sociální demokracie. Já si myslím, že to je prostě v pořádku."