ČSSD se bleskově distancovala od svého člena podezřelého z podvodu a vydírání

V úterý vpodvečer policisté zadrželi tři muže, podezřelé z vydírání a podvodů při čerpání peněz z evropských fondů. Obohatit se údajně chtěli až o 30 milionů korun. S bleskovou rychlostí se od případu distancovala sociální demokracie, která jednoho z podezřelých už před časem vyloučila ze svých řad a dalšímu slibuje stejný osud.

Jiří Paroubek,  foto: ČTK
Sociálnědemokratický starosta obce Budišov Ladislav Péťa, úředník ministerstva zemědělství Miloslav Řehulka a bývalý šéf úřadu vlády za premiérů Grosse a Paroubka Zdeněk Doležel jsou oněmi muži, které zadrželi detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu.

Podezření souvisí s obnovou zámku v Budišově na Třebíčsku. Téměř sedmdesát milionů korun, určených na tento projekt, bylo podle policie sumou nadsazenou natolik, aby si všichni aktéři případu mohli zhruba 30 miliónů rozdělit mezi sebou.

Bleskurychle reagovala v úterý večer sociální demokracie. Vedení strany je zděšeno odhaleními policie a zapojení členů ČSSD do těchto nepřijatelných praktik považuje za zklamání. "I když jde o selhání jednotlivců, ČSSD se omlouvá všem občanům České republiky za chování těchto lidí a naprosto se od něj distancuje," praví se v prohlášení. Šéf strany Jiří Paroubek k tomu ve středu dodal:

"Myslíme si, že právě odhalování podobných trestných činů a jejich nesmlouvavé prošetřování a i trestání může obnovit důvěru občanů v celý náš politický systém a v systém státní správy."

Zdeněk Doležel,  foto: ČTK
Ani v době blížích se obecních a senátních voleb se Paroubek nezalekl možných důsledků a naopak vyzdvihl postoje ČSSD k takovým případům:.

"Tak to uvidíme, jestli to ovlivní volební výsledek. Já myslím, že žádná politická strana není imunní proti šibalům a není imunní ani sociální demokracie. Ale myslím si, že jenom sociální demokracie je s nima schopna se takto rychlým způsobem rozejít. Já připomínám, že s panem Doleželem jsem se rozešel na minutu, pokud byl na úřadu vlády jako šéf mého kabinetu. Pokud jde o pana Péťu, tak s tím se rozejdeme v krátké době."

Rychlost reakce ČSSD ale ve středu do jisté míry vysvětlil její bývalý ministr pro místní rozvoj Radko Martínek, který byl o případu už déle informován obětí údajného vydírání ze strany tří podezřelých:

"K celé záležitosti vám mohu říct, že mě na jaře tohoto roku navštívil pan architekt, který mi sdělil určité své podezření. Já jsem ho vyzval, aby okamžitě konal a nahlásil celou záležitost policii."

Kauza navíc připomněla osobu bývalého vládního úředníka Zdeňka Doležela, který se loni proslavil jako aktér nahrávky skrytou kamerou, kde si polskému lobbyistovi říká o "pět na stole v českých". Policie si jeho slova vyložila jako žádost o úplatek v souvislosti s privatizací petrochemické firmy Unipetrol. Doleželovo stíhání ale zatím nevedlo k jasnému výsledku.

Stejně nejasný zůstává celý případ Unipetrolu. Polská média už měsíce spekulují, zda proces jeho privatizace neprovázela korupce. A právě ve středu už podruhé přijeli do Prahy polští prokurátoři, aby v té souvislosti vyslechli dalšího z bývalých ministrů, tentokrát exšéfa resortu práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha. Ten ale o žádných úplatcích prý nic neví.

"Já to považuju za naprostý nesmysl. Protože nic takového jsem nezaregistroval v celém průběhu."