Recesistická Balbínova poetická strana zahájila volební kampaň

Поэтический трактир им. Бальбина

O tom, že politika nemusí být věc nudná, ale může i pobavit, se snaží přesvědčit voliče politické seskupení s naprosto netypickým názvem Balbínova poetická strana. Založilo ji pět lidí v pražské Balbínově poetické hospůdce a její kandidáti do Poslanecké sněmovny vařili při svém představení volební guláš. Vydala se ho ochutnat i Zdeňka Kuchyňová.

Netypickou stranu vede geniální guvernér Jiří Hrdina. Jak mi sdělil během vaření guláše, je to skvěle znějící funkce, která je navíc doživotní a dědičná. Jeden z kandidátů do Poslanecké sněmovny, písničkář Jaroslav Hutka dodal, že nápad založit novou stranu přepadl Jiřího Hrdinu po silvestrovské noci, kdy se probral a zjistil, že budou brzo volby a neví koho volit. Proto se rozhodl založit stranu podle vlastního gusta.

"Tehdá mě přemluvil, abych kandidoval, já jsem mu to slíbil, ale nevěřil jsem, že tu stranu opravdu založí. On ji založil, tak já jelikož držím slovo, tak za tu stranu kandiduju."

Jako správný kandidát neztrácí Jaroslav Hutka optimismus a věří, že se všichni dostanou do parlamentu. Zatím však s hlasováním pro tuto recesistickou stranu váhá i jeho manželka. Jak Hutka podotýká k charakteru strany, slovo recese pochází už ze starého Říma.

"Když se plebejci rozlobili na politickou nespravedlnost a chaos, tak odešli z Říma. A to se jmenovalo secese ten odchod. A ti vzácní politici, kteří tam zůstali, zjistili, že bez těch plebejců tam nemohou žít, tak přistoupili na všechny podmínky. A návrat plebejců do Říma se jmenuje recese. Takže v tomto smyslu je to recestistická poetická strana."

Jak podotýkali kandidáti, jejich strana je díky minimálnímu počtu členů naprosto transparentní a navíc kvůli mizivým nákladům nepotřebuje ani žádné sponzory. Stranickou disciplínu neznají a proto se jejich názory často rozcházejí. Například Luboš Nohavica chce při dostatečném počtu hlasů zavést konstituční monarchii. Svůj program má i pro minimální zisk hlasů.

"Budu-li zvolen pouze pěti procenty, budu u becherovky v parlamentním bufetu do všech poslanců nalévat slovo čest, nebudu-li zvolen vůbec, ulehčeně si oddychnu."

To Petr Borka, jeden z pěti zakládajících členů se obává, že Balbínovu poetickou stranu ostatní političtí soupeři nepochopí.

"Všichni svorně nás pak obviní z vytunelování z parlamentních voleb, a olupování voličů, kterým na rozdíl od nich nic neslibujeme. Za ďábelský úskok pak označí absenci našeho volebního programu, neboť nás nebudou moci obviňovat z jeho neplnění."

Slova kandidátů se zcela potvrdila, neboť ani slibovaný volební gulášek nebyl do konce tiskové konference dovařený a kdo ví, jestli se vůbec vařil.