Reforma stále nemá definitivní podobu

Premiér Mirek Topolánek, foto: ČTK

Ani do úterního začátku srpnové schůze Poslanecké sněmovny se vládní koalice nedokázala shodnout na definitivní podobě návrhu reformy veřejných financí. Potřebuje přitom každý hlas: proti téměř jednotné opozici totiž může počítat s většinou nanejvýš jednoho či dvou poslanců.

Premiér Mirek Topolánek, foto: ČTK
Premiér Mirek Topolánek spojil již dříve spojil svůj politický osud s úspěchem reforem. A jeho případná rezignace by samozřejmě znamenala i pád vlády. Za těchto okolností se vládní koalice pustila do náročného úkolu prosadit první etapu reformy veřejných financí ve sněmovně, kde nemá jasnou většinu. Vládě po jejím jmenování umožnili získat důvěru dva poslanci, zvolení na kandidátce sociální demokracie. Od té doby koalice v klíčových momentech spoléhá právě na Miloše Melčáka a Michala Pohanku.

Někteří představitelé vládních stran naznačili, že s oběma bývalými členy ČSSD vedli debatu i v této věci. Není ale zřejmé, s jakým výsledkem, a zda by například přímo podpořili návrh Topolánkova kabinetu, nebo jen ve chvíli hlasování opustili sál a vytvořili tak těsnou převahu poslanců vládních stran. Jde o více než důležité počty: od nich se odvíjí i to, zda by si koalice mohla dovolit dezerci byť jen jednoho ze svých poslanců nebo nikoliv. Nesouhlas s uvažovanou reformou totiž dává najevo například lidovec Ludvík Hovorka, který nesouhlasí zejména s poplatky. Ani Hovorka, ani Melčák, ani Pohanka ale nemají definitivní odpověď, s čím by vlastně měli nebo neměli souhlasit. Stejně jako to neví ani zbylých 99 poslanců ODS, zelených a lidovců.

Zleva: Bohuslav Sobotka, Jiří Paroubek, Zdeněk Škromach a David Rath, foto: ČTK
Předem jasný postoj se tak dá čekat hlavně od opoziční sociální demokracie, která dlouhodobě dává najevo odpor vůči předkládané reformě bez ohledu na případné změny v původním návrhu. V pondělí tento postoj potvrdil místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka: "My jsme přesvědčeni o tom, že tato takzvaná reforma je koncepčně špatná. My se domníváme, že nelze takto špatnou takzvanou reformu vylepšit jednotlivými pozměňujícími návrhy. Já budu prosazovat, aby sociální demokracie nepředkládala pozměňující návrhy. Konec-konců my nemáme v Poslanecké sněmovně většinu na to, abychom reformu dokázali skutečně účinně změnit a upravit tak, abychom pro ni nakonec ruku zvednout mohli."

Vládní koalice chce tandemu ČSSD a komunistů čelit tím, že ve sněmovně nepodpoří žádné opoziční pozměňovací návrhy a také že z jejich řad nebudou přicházet žádné individuální návrhy ale pouze jeden-jediný, společný. Do plánovaného úterního začátku schůze Poslanecké sněmovny se ale nezrodil takový kompromisní pozměňovací návrh, který by učinil dosavadní předlohu přijatelnou pro všechny koaliční zástupce. Premiér slíbil výsledek až na středu. Předseda Strany zelených Martin Bursík ale upozornil, že všechno chce svůj čas a shoda lídrů nestačí právě proto, že jde o každý hlas a že se bude muset znovu jednat i v poslaneckých klubech. "Je ještě potřeba zdůraznit, že my nejsme koalice fyzických osob, ale jsme koalice politických strana a také na té úrovni vedeme ta jednání."