Reforma vládu prověřila

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

Předpokládanou těsnou většinou 101 hlasu schválila v úterý Poslanecká sněmovna vládní návrh reformy veřejných financí. Předcházel tomu nejen nesouhlas sociálnědemokratické a komunistické opozice, ale také docela tvrdé boje mezi občanskými demokraty o podobu reformy. Nezpochybňuje to tak trochu kvalitu vládní předlohy? Tuto otázku jsem položil politologovi Petru Justovi.

Vlastimil Tlustý, foto: ČTK
"Prozatím se zdá, že rebelové kolem Vlastimila Tlustého ustoupili ze svých požadavků, nebo ustoupili dočasně pod příslibem nějaké pozdější novelizace, a tak si myslím, že v současné době, v této chvíli je navenek nějaký spor v ODS zažehnán. Myslím si ale, že Mirek Topolánek prozatím vyhrál pouze jednu bitvu, ale ještě nevyhrál celou válku, a skupina kolem Vlastimila Tlustého bude bedlivě sledovat, zda přísliby, které dal, přísliby pozdějších novelizací také naplní. Takže určitě není situace v ODS úplně zklidněná, pouze dočasně, a Vlastimil Tlustý bude určitě do budoucna dávat o sobě vědět na veřejnosti i dovnitř jednotlivých struktur ODS."

Během schvalovací sněmovní debaty označil šéf klubu ČSSD Michal Hašek způsob projednávání reformy za nestandardní, samotnou reformu za hloupou a zbytečnou. Podle ČSSD je "útokem na životní úroveň většiny občanů - zaměstnanců, důchodců". Lze tato slova označit pouze za projev zoufalství opozice, že nemá dostatek hlasů na to, aby výsledek hlasování poslanců zvrátila?

"Vnímal bych to spíše jako politické argumenty, čili skutečně jako určitý stesk opozice, že se jí nepodařilo tuto reformu zablokovat. Pokud jde o jednotlivé konkrétní aspekty, zda budou nebo nebudou mít pozitivní nebo negativní dopad na obyvatelstvo, na Českou republiku, stabilitu veřejných financí, na to je myslím ještě poměrně brzo, a až první výsledky řekněme v horizontu jednoho nebo dvou let ukáží, zda opozice měla pravdu i po té věcné stránce nebo neměla. Ale v současné době tyto výroky lze hodnotit spíše jako politické."

Demonstrace odborářů proti návrhu reformy veřejných financí, foto: ČTK
Vláda plán reformních kroků představila v dubnu, jeho cesta ke schválení ve sněmovně ale byla složitá. Ještě hodiny před rozhodujícím hlasováním nebylo jasné, zda reformu podpoří potřebný počet koaličních poslanců. Je vládní koalice tak křehká, nebo předloha tak nekvalitní?

"Vládní koalice je od začátku svého fungování velmi křehká. Už sama skutečnost, že vláda se při hlasování o vyslovení důvěry musela spolehnout na dva nepřítomné poslance opozice svědčí o tom, že postavení této vlády, a vůbec celé to čtyřleté období, po které vláda bude vládnout, bude ve znamení slabosti této vlády, minimálně matematicky, podle počtu poslanců, které má v Poslanecké sněmovně. A lze předpokládat, že každý klíčový zákon nebo každý mediálně vděčný zákon, každá kauza, která se objeví a která by mohla způsobit, že vláda by nemusela sehnat těch potřebných 101 hlasů, bude opozicí využívána pro svůj útok na vládu, pro poukazování, že tato vláda není silná, není stabilní. Pokud jde o to, zda to je znak kvality nebo nekvality reforem, to si netroufám posoudit, ale slabost vlády tam určitě je, respektive fakt, že vláda není většinová."

Jiří Čunek (vpředu) a Mirek Topolánek, foto: ČTK
Dosavadní činnost vlády byla ovlivněna v podstatě dvěmi záležitostmi: jednak kauzou vicepremiéra Jiřího Čunka, jednak vládním návrhem reformy veřejných financí. Myslíte si, že teď už vláda bude mít více rozvázané ruce a bude se projevovat i jinak než kolem těchto dvou kauz?

"Domnívám se, že to, že tyto dvě kauzy byly trošku viditelnější je pouze výsledkem toho, že na ně opozice daleko více poukazovala. Vláda pochopitelně fungovala od svého jmenování naprosto standardně, předkládala i jiné předlohy, projednávala i jiné materiály a zahájila i reformu policie, reformu veřejné správy, otevírání těch CzechPointů a další záležitosti, ale skutečnost, že byly medializovány jenom kauza Čunek a reforma veřejných financí, svědčí o tom, že to byly dvě věci, o které se mohla opozice nejsnadněji opřít, které mohla nejsnadněji napadnou, a na kterých mohla právě poukázat na slabost vlády. Je pravda, že po odpadnutí těchto dvou věcí se teď budou pravděpodobně medializovat i ty ostatní vládní výstupy, takže to bude vypadat, že vláda teď pracuje i na něčem jiném, ale bylo by nefér tvrdit, že doposud se nezabývala i jinými věcmi."

Bude z mediálního hlediska důvěryhodnější...

"Určitě bude z mediálního hlediska důvěryhodnější, protože občané dostanou informace i o dalších předlohách, které připravuje, dalších aktivitách, které dělá, byť, jak říkám, doposud je dělala také, ale nebyly mediálně tak vděčné."