Jednomyslný souhlas vlády s reformou veřejných financí

Zásadní změna daní, sociálních dávek či regulační poplatky ve zdravotnictví - to jsou základní body první etapy reformy veřejných financí, kterou vláda ve středu jednomyslně schválila. Během léta bude změny spojené do jednoho zákona obhajovat v Poslanecké sněmovně. Bude to zřejmě dost tvrdý oříšek, a to nejen proto, že tento obsáhlý dokument je 15 centimetrů silný.

Jednání vlády o reformě veřejných financí, foto: ČTK
"Vyřešili jsme všechny problémy, všechny rozpory," prohlásil na tiskové konferenci po jednání vlády premiér Mirek Topolánek. Podle něj je reforma vyváženým kompromisem všech tří koaličních stran. "V oblasti překládané Tomášem Julínkem za resort zdravotnictví a v oblasti předkládané Petrem Nečasem za ministerstvo práce a sociálních věcí žádné rozpory nebyly. Ty byly schváleny už minule,"řekl premiér.

Problém ale byl s ekologickou daní, která má platit od 1. ledna 2008. Nakonec se ministři dohodli, že od ní budou osvobozeny domácnosti topící zemním plynem.

Miroslav Kalousek, foto: ČTK
Starosti kabinetu dělají někteří kritici navrhované reformy z řad poslanců vládní koalice, kteří by pro ní nemuseli zvednout ruku při hlasování ve sněmovně. U lidovců se nejmocněji ozývá poslanec Ludvík Hovorka. Podle něj by v reformě vůbec neměla být zdravotnická část. Do sněmovny proto přijde s pozměňovacími návrhy, a pokud se mu je nepodaří prosadit, tak prý reformu jako celek těžko podpoří:

"Já se domnívám, že tam vůbec nejsou zásadní věci, které by taková reforma měla obsahovat. To znamená definování standardů péče a kontrolu finančních toků ve zdravotnictví, To, co se navrhuje teď, vlastně jenom poplatky, které mají platit lidé, to si myslím, že je to málo, a je to špatně."

Největším kritikem je ale poslanec ODS Vlastimil Tlustý. Podoba daňových změn je pro něj natolik důležitá, že by pro reformu nemusel ve sněmovně hlasovat:

"Pokud k žádnému kompromisu nedojde, pokud setrvá daňová část vládního balíku bez změny, to znamená v té původní podobě, jinými slovy ten kompromis vládou navržený bude mít charakter nuly, tak pak i moje stanovisko je analogické. Není-li kompromis, není dohoda."

Vlastimil Tlustý, foto: ČTK
Ministr financí Miroslav Kalousek k návrhu Vlastimila Tlustého říká:

"Pak když se tomu návrhu věnujete podrobně, tak zjistíte, že daňovou správu komplikuje, že prudce rozšiřuje počet osob, které by musely vyplňovat daňové přiznání, oproti stávajícímu stavu. To znamená, že ten návrh to nezjednodušuje, ale komplikuje, jak občanům, tak daňovému správci."

I přes další výhrady k Tlustého podobě reformy ale ministr Kalousek považuje některé jeho návrhy za přínosné. Reforma je totiž nutná, což potvrdil i analytik Pavel Kohout:

"V současné době se jakoby zdá, že česká ekonomika nepotřebuje žádné reformy: hospodářství roste, nezaměstnanost poněkud klesá, inflace je pod kontrolou, všechno je zdánlivě perfektní. Ovšem je to způsobeno několika faktory. Především jsou to několik let trvající nízké úrokové sazby jak v české ekonomice, tak v Evropské unii. Nízká cena peněz stimuluje investice, stimuluje mezinárodní obchod, celá světová ekonomika roste a táhne českou ekonomiku."

Takto příznivé podmínky by ale nemusely v budoucnu pokračovat a bez reforem by na změny naše ekonomika neuměla reagovat.